Переключиться на мобильную версию

ЕЖ: Неймовірно, але фарс

Ті, хто з нетерпінням очікував розв'язки російсько-української газової історії, яка потрясла Європу, можуть заспокоїтися - все закінчилося неймовірним пшиком, - пише Матвій Ганапольський у російському виданні Ежедневный журнал.

Але цей пшик - не тільки шипіння газу для Європи, прикро, але й провал спроби знайти істинну причину того, що газу не було. Дві країни, які винні в цьому і хвилину тому погрожували одна одній звернутися у всі міжнародні суди, тепер пропонують про все забути, тому що вони домовилися.

І, можливо, Європа незабаром усвідомить, що стала не тільки свідком, але й учасником однієї з найбільш грандіозних афер, яку майстерно провернули Росія та Україна.

Залишилося тільки знайти її автора.

Вперше за світову історію весь європейський континент, за допомогою афери, морозів і шантажу, використали як простий засіб для видалення з бізнесу невеликої посередницької фірми.

Докази?

Отже, Україна відмовляється від пропозиції платити за газ 250 доларів за 1000 кубометрів, вимагає зниження ціни до 235-ти. Неймовірно, але різниця в 15 (!) доларів настільки значна, що Росія б'ється за цю різницю на смерть, а Україна навіть припиняє переговори.

Що було далі - пам'ятають усі.

Нескінченна низка взаємних погроз і звинувачень, починаючи від обіцянки Росії підняти ціни до ринкових, але нереальних 450-470 доларів і закінчуючи прямими міждержавними звинуваченнями з використанням слів "шахрайство і крадіжка", які зустрінеш нечасто.

Потім вперше в історії відключається газ, і кілька європейських країн опиняються в холоді.

І чи можна якимось чином пояснити, яку комедію розіграли перед 27 країнами із загальним населенням в 400 мільйонів чоловік, до того ж з їх безпосередньою участю.

Здавалося б, зрозуміло, що не можна доходити до такого божевілля, але "четвірка непорочних" - Путін і Медведєв з одного боку і Ющенко і Тимошенко з іншого боку - доводять ситуацію до абсурду, звинувачуючи один одного і, одночасно, закликаючи в арбітри тих, кого вони заморозили, як би смішно це не здавалося. Телеканали цілодобово транслюють їхні рішучі заяви.

Європа, під загрозою катастрофи, змушена стати учасником переговорів, відправити спостерігачів до газових кранів, щоб з'ясувати, хто ж шахрай. Але в цій якості європейців виставлено на посміховисько: підписані з її участю угоди саботуються.

Росія каже, що подає газ, а Україна заявляє, що газ подається неправильно. Те, що правильно подати газ - справа одного телефонного дзвінка, "четвірку непорочних" не бентежить.

Можливо, тоді єврочиновники вперше відчули, що їх просто використовують і водять за ніс.

Можливо, Європа незабаром усвідомить, що стала не тільки свідком, але й учасником однієї з найбільш грандіозних афер, яку майстерно провернули Росія та Україна.

І на газовий саміт, організований російською частиною "непорочних", лідери європейських країн не приїхали, надіславши слухати вказівки про новий газовий світоустрій з вуст Путіна та Медведєва своїх прем'єрів.

Напевно, саме тоді організатори цієї комедії зрозуміли, що перегнули палицю - як відомо, миттєво відбулася зустріч Тимошенко з Путіним.

Сиділи довго, кажуть, цілу ніч.

Зранку Європу чекала сенсація - вони домовилися.

На перший рік встановлено знижку 20%, невідомо, від якої ціни, і стару ціну за транзит.

Повідомлення насторожувало: незрозуміло, як бідна Україна буде платити 470 доларів, навіть зі знижкою 20 відсотків.

У тому, що ціна буде такою, ніхто не сумнівався, адже всі пам'ятають лекції Путіна європейським ЗМІ, де він докладно пояснював принципи ціноутворення.

Історична фраза російського прем'єра "Як ми можемо продавати дешевше, ніж купуємо..." вражала своєю чіткою логікою і сприймалася майже як афоризм.

І добра Європа вже бачила замерзлих українських дітей на вулицях і замислилася, що змусило Тимошенко погодитися на ці канібальські умови. А може щось змусило, то чому це не змусило раніше, щоб не мерзли європейські діти.

Але це була тільки прелюдія феєричного комедійного фіналу, який виставив Європу на посміховисько остаточно.

Пані Тимошенко, врешті-решт, зізнається, що ціна за газ буде 235-250 доларів, за старою ціною за транзит. Ще пані Тимошенко радісно заявляє, що відтепер у Росії та України немає взаємних претензій.

Уявімо ситуацію: дві банди тероризують місто - вимикають світло, воду, люди мерзнуть, ситуація йде до колапсу. Приїжджає поліція і дістає зброю. Тоді бандити виходять з квітами в руках і повідомляють пресі, що вони помирилися, взаємних претензій один до одного у них більше немає. І громадяни розходяться з посмішками, а поліція їде.

Ви можете собі уявити таку ситуацію?

І чи можна якимось чином пояснити, яку комедію розіграли перед 27 країнами із загальним населенням в 400 мільйонів чоловік, до того ж з їх безпосередньою участю.

Чи можна собі уявити, що дві країни залишають Європу без газу, потім призначають її в арбітри, докладно пояснюють, чому вони ніколи не підуть на поступки, пояснюють, що це чистий бізнес і політикою тут не пахне. Потім ці ж країни на саміті вчать Європу, як правильно організовувати газовий бізнес, пропонують створити нові структури, що гарантують безперебійність поставок, заявляють про потребу будувати нові газогони, довівши Європу майже до енергетичної паніки.

А потім, як у казці, за п'ять хвилин вирішують проблему.

І,неймовірно, це рішення - повернення до тих умов, через які власне стався конфлікт.

З крихітним винятком: з ланцюжка бізнесу тепер виключено Росукренерго - таємничу посередницьку структуру, яка монопольно стояла між країнами, перепродувала газ і, за відгуками незалежних експертів, просто перекладала папірці з місця на місце, заробила на цьому до 10 мільярдів доларів.

Важко сказати, чи розуміє Європа, що вперше за світову історію весь європейський континент, за допомогою афери, морозів і шантажу, використали як простий засіб для видалення з бізнесу невеликої посередницької фірми, щоправда, з колосальними доходами, які могли йти куди завгодно - від особистих кишень засновників до оптової купівлі зброї.

Чи усвідомила Європа, що її втягнули у найбільший фарс сучасності?

І в цьому фарсі, за її участі, вирішували зовсім не її проблеми.

Чи розуміє Європа, що "четвірка непорочних" тепер усім дякує за участь у її невеликому бізнес-конфлікті? Але повідомляє, що все вже вирішили, гроші поділили і всіх європейців просять розійтися по домівках до наступного разу.

Чи пам'ятає Європа, що її позбавили газу і в цій історії є винуватець?

Чи збирається Європа з'ясувати, хто ж він?

Чи пам'ятає об'єднана Європа, що крім прапора вона має ще і гідність?

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Мы в соцсетях
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь