Переключиться на мобильную версию

Ведомости: Остання послуга посередника

Rosukrenergo не просто перестала бути посередником у російсько-українській газовій торгівлі. Виявляється, її борг перед Газпромом у $ 1,7 млрд продали Нафтогазу. І тепер Нафтогаз хоче забрати у Rosukrenergo в рахунок боргу весь її газ, - пишуть Олена Мазн.
Якщо Фірташ не піде на поступки, Україна знайде способи не дати йому самостійно заробити на запасах RUE.
Якщо Фірташ не піде на поступки, Україна знайде способи не дати йому самостійно заробити на запасах RUE.
rosukrenergo

Україна "має цікаві резерви" дешевого газу, заінтригував всіх у вівторок віце-прем'єр України Олександр Турчинов. Вчора нарешті усі зрозуміли, що він мав на увазі. Резерви справді цікаві і, можливо, дешеві. Така схема погашення взаємних боргів, які назбирали один перед одним всі учасники схеми поставок газу в Україну, яка була до того, як Нафтогаз і Газпром урочисто підписали в понеділок прямі 10-річні контракти.

Розплата не за горами

Болгарська Булгаргаз вимагатиме від Газпрому компенсації за газ, який вона не отримала через суперечки з Нафтогазом, у формі додаткових обсягів газу за зниженою ціною; збиток оцінюється приблизно в 86 млн євро, заявив прем'єр-міністр Болгарії Сергій Станішев (його цитує РИА Новости).

Як було

До 2008 р. Газпром постачав газ в Україну через швейцарську Rosukrenergo (RUE, 50% - у Газпрому, 45% - у Дмитра Фірташа, 5% - у Івана Фурсіна). RUE купувала у Газпрому близько 60 млрд куб. м газу в рік, потім на кордоні Росії та України продавала трохи більше 50 млрд куб. м Нафтогазу, а решту експортувала до Європи. Відповідно, Нафтогаз платив RUE, та - Газпрому.

Схема успішно працювала з 2006 р. Цього року все змінилося: RUE зі схеми прибрали, вона опинилася в опалі (голова правління Газпрому Олексій Міллер і прем'єр України Юлія Тимошенко заявили, що саме RUE зірвала в грудні їх газові переговори, Фірташ це заперечує). Зараз Газпром хоче позбутися "шлейфу Фірташа", констатує радник українського прем'єра Олександр Гудима.

Що сталося

Ось про що домовилися Нафтогаз і Газпром. RUE мав серйозний актив - понад 10 млрд куб. м газу в підземних сховищах (ПСГ) України. І пасив - борг перед Газпромом, близько $ 1,7 млрд, говорять менеджер Газпрому і джерело, близьке до RUE.

Пасив продали: Газпром передав борги швейцарського трейдера Нафтогазу, і RUE - боржник українського держхолдинга. Нафтогаз отримав аванс від Газпрому за транзит російського газ до Європи (сума не називається, а в цілому за рік транзит повинен обійтися приблизно в $ 2,3 млрд), а Нафтогаз цими грошима заплатив за борг RUE. Цей етап схеми описують і російські, і українські джерела: менеджер Газпрому, джерело, близьке до RUE, співробітник Білого дому, український чиновник, близький до Тимошенко (представники RUE, Нафтогазу і Газпрому від коментарів відмовилися).

Далі версії розходяться.

Російська (її викладають менеджер Газпрому і джерело, близьке до RUE) полягає в тому, що Нафтогаз тепер повинен сам домовлятися з RUE про погашення - через залік боргу самого Нафтогазу перед RUE (за заявами останньої, це $ 650 млн за прострочення платежів у 2008 р., але Україна їх не визнає), через виплату газом з ПСГ або якось інакше.

Українська версія (її дотримується чиновник, близький до Тимошенко): разом з боргом Нафтогазу перейшло право вимагати весь газу RUE з ПСГ, який оцінюють в $ 1,6 млрд. Виходить близько $ 160 за 1000 куб. м, якщо брати усі 10 млрд куб. м; майже на 11% нижче торішньої ціни газу RUE для України і на 44% - прогнозованої ціни на цей рік. Менеджер Газпрому це заперечує.

Яким чином Газпром міг розпорядитися газом, який належав RUE, незрозуміло. Є версія від українського чиновника: RUE не платила за газ, вона могла це зробити за фактом реалізації, і досі газ, фактично, був для забезпечення боргу перед Газпромом.

RUE більше немає запасів, все, що зберігається в ПСГ, - понад 20 млрд куб. м - це запаси Нафтогазу, заявив вчора перший заступник голови правління Нафтогазу Ігор Діденко. Ще одне непряме підтвердження - директива, яку 19 січня Тимошенко дала керівництву Нафтогазу для переговорів з Газпромом: "Отримати <...> у ВАТ Газпром право вимагати природний газ в обсязі не менше 10345 млрд куб. м загальною вартістю $ 1,6 млрд, що належить компанії РосУкрЕнерго АГ і знаходиться в ПСГ України".

"Оплату здійснити за рахунок коштів, отриманих в якості авансу за послуги [транзиту] в 2009 р.", - додається в директиві. Копію директиви опублікувало вчора інтернет-видання Українська правда, достовірність підтвердив Ведомостям Гудима.

Нафтогаз і Газпром "провели низку фінансових операцій", в результаті яких Нафтогаз отримав у власність близько 11 млрд куб. м газу, говорить Гудима. Основний об'єм - з колишніх запасів RUE, решту - із запасів компанії Укргазенерго (СП Нафтогазу і RUE), додає він.

RUE, втім, вчора спростувала всі заяви Нафтогазу про перехід прав власності на її газ. Юристи Фірташа вже готують документи для подачі позову до Газпрому в суд Лондона, стверджує підприємець з його оточення, але тут же додає, що, напевно, керівництво Газпрому розійдеться з Фірташем полюбовно, виплативши підприємцю компенсацію. Керуючий директор Group DF (керує активами Фірташа, у тому числі часткою у RUE) Роберт Шетлер-Джонс не зміг це прокоментувати, з Фірташем зв'язатися не вдалося.

Хто це вигадав

Гудима каже, що вся схема - пропозиція російської сторони, прем'єра Володимира Путіна і глави Газпрому Олексія Міллера. Україна, звичайно, погодилася: вона отримала додатковий ресурс газу за прийнятною ціною.

Прес-секретар Путіна Дмитро Песков не підтвердив і не спростував цк, зазначивши лише, що прем'єр брав участь в обговоренні "різних схем врегулювання заборгованості української сторони", але деталі - у Газпрому і Нафтогазу. Угоди в будь-якому випадку взаємовигідні, додає чиновник Білого дому.

Для Газпрому це як мінімум найпростіший вихід із ситуації, зазначає директор East European Gas Analysis Михайло Корчемкін: концерн забезпечив собі транзит за рахунок боргів Фірташа, які зараз йому важко було б стягнути, "тобто умиває руки". А вигода Нафтогазу в тому, що, можливо, вдасться заощадити і купити газ із ПСГ за ціною, нижчою від ринкової. Програв лише Фірташ, адже, якщо він не піде на поступки, Україна знайде способи не дати йому самостійно заробити на запасах RUE.

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Мы в соцсетях
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь