Переключиться на мобильную версию

Ведомости: Газ прорвався назовні

Вперше в історії повні тексти контрактів на поставку і транзит газу між Газпромом і Нафтогазом потрапили в пресу. Експерти вважають їх умови програшем для України; Юлія Тимошенко вже заявила, що буде домагатися їх перегляду, - пише Олена Мазнєва у російсь.
Тимошенко назвала цей контракт перемогою, Президент України Віктор Ющенко - програшем
Тимошенко назвала цей контракт перемогою, Президент України Віктор Ющенко - програшем
Сайт Уряду РФ

Тексти контрактів Газпрому і Нафтогазу на поставку і транзит газу, підписані 19 січня за підсумками переговорів Юлії Тимошенко і Володимира Путіна, повністю опублікувало інтернет-видання Українська правда, достовірність документів підтвердило Ведомостям джерело, близьке до Газпрому (представники Газпрому і Нафтогазу від коментарів відмовилися). Контракти не 10-річні, як повідомляли, а 11-річні, діють з 1 січня 2009 р. до 31 грудня 2019 р. В іншому майже все як заявляли офіційні особи: базова ціна газу для України на всі 11 років - $ 450 за 1000 куб . м, вона буде знижуватися або підвищуватися раз на квартал за формулою, де головна складова - зміна ціни на мазут і дизпаливо за попередні дев'ять місяців ("базовий період" для розрахунку такої зміни - квітень - грудень 2008 р.). Загальний обсяг постачання на 2009 р. - 40 млрд куб. м, далі - по 52 млрд куб. м на рік. На цей рік до формули буде застосовуватися 20% знижка, і ціна I кварталу - $ 360; обсяги закупівлі мінімальні (всього 5 млрд куб. м на противагу 12,5 млрд куб. м у IV кварталі цього року). А далі прогнози за цінами розходяться. У середньому на рік буде $ 228,8, говорила днями прем'єр України Юлія Тимошенко.

Бонус Газпрому

Газпром, як з'ясувалося, вторгував досить смачні умови з транзиту. Компанія збирається прокачувати через Україну по 110 млрд куб. м на рік. Формально ставка 2009 р., як і оголошувалося, - $ 1,7 (прокачування 1000 куб. м на 100 км). Але частина газу піде за ставкою $ 1,094 - і не за живі гроші, а в рахунок оплати боргу за раніше виданий аванс Газпрому на $ 250 млн (коли виданий, не вказано). Цілий січень Нафтогаз буде займатися транзитом у рахунок боргу, йдеться у контракті; гроші він почне отримувати тільки в лютому (всього в рахунок боргу потрібно транспортувати 18,4 млрд куб. м газу). В цілому дохід від транзиту складе у Нафтогазу цього року близько $ 2,35 млрд, зазначено в документі; план по транзиту на цей рік – 120,083 млрд куб. м. Середня ставка виходить нижче рівня 2006 р. - $ 1,58. З 2010 р. транзит теж буде розраховуватися за формулою; основна складова - базова ставка на всі 10 років ($ 2,04), а також кілька центів до неї, які додаються раз на місяць, в залежностя від ціни поставок газу в Україну. Звідси й виходять, мабуть, ці $ 2,4-2,6 на 2010 р., які називав недавно заступник голови правління Газпрому Олександр Медведєв. На 2011-2019 рр. до цієї формули додається щорічна індексація, що дорівнює показнику інфляції в Євросоюзі за попередній рік за даними Eurostat (попередній підсумок 2008 р. - 2,2%).

Тимошенко назвала цей контракт перемогою, Президент України Віктор Ющенко - програшем. Директор East European Gas Analysis Михайло Корчемкін готовий погодитися з Ющенком: за базовою ціною $ 450 загальні витрати Нафтогазу перевищать $ 9 млрд у 2009 р.

Якби Україна могла домовитися про базу в $ 380 як великий споживач, витрати тоді були б $ 7,8 млрд, а середня ціна - $ 195,3.

Застереження договору

Контракт на поставку складено за принципом "бери або плати", Нафтогаз повинен сплачувати 80% заявлених обсягів, навіть якщо не вибрав їх (місячні обсяги поставки узгоджуються за 15 днів до цього). Якщо Україна хоч раз зірве оплату, вона перейде на 100% передоплату аж до 2020 року. Якщо Нафтогаз відбирає газ із транзитних потоків, це паливо негайно зараховується йому в постачання Газпрому за 2009-2019 рр. І навіть перераховувати постачальнику гроші Нафтогаз має на два тижні раніше, ніж Газпром - йому.

Якщо Нафтогаз споживатиме більше 6% контрактного обсягу, то в літній сезон (квітень - вересень) буде платити за зайві обсяги в 1,5 рази дорожче, взимку (жовтень - березень) - втричі. З Газпрому за перевищення обсягів транзиту доплата не передбачається, хоча за недопоставки - аналогічні штрафи. І тільки пені за прострочення однакові - 0,03% на день від суми простроченого платежу.

Туманний контракт

Юристи Газпрому шоковані тим, як швидко потрапив у ЗМІ текст контракту, ділиться один з працівників компанії. Формально розголошення контрактної інформації - не привід для розриву, хоча конфіденційність - умова обох контрактів. Чи будуть сторони наполягати на перегляді контрактів (їх укладено за шведським правом, майданчик для суперечок, як і раніше, - стокгольмський арбітраж) – через те, що всі його параметри стали відомі, прес-секретар Тимошенко і представник Газпрому не коментують. "Питання про те, що контракт може бути розірвано у зв'язку з його розголошення, ми не піднімаємо, - говорить радник Ющенка з енергетичних питань Богдан Соколовський. - Ми тепер аналізуємо, як жити з цими контрактами". Тиждень тому Тимошенко повідомила, що з довгостроковим контрактом вже не буде жодних "щорічних проблем" з Україною, а вже вчора - що Україна буде домовлятися з Газпромом про нову ціну на 2010-2011 р.р. "У 2009 р. нам дали знижку в 20% від формульної ціни <...> Формульна ціна буде розрахована в 2010 р., будемо вести переговори про пільгові ціни", - заявила Тимошенко. Цікаво, що змінювати умови контрактів все-таки можна - якщо переконати партнера, що ситуація на паливному ринку "істотно" змінилася, зазначається в документах.

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь