Переключиться на мобильную версию

ВЗГЛЯД: Влада пахне газом

Вдома українські політики говорять одне, у Москві інше, а в Брюсселі третє. Так, у вівторок, поснідавши з Жозе Мануелем Баррозу, Віктор Ющенко заявив, що підтримує газові угоди з Москвою. Ці слова - повна протилежність його колишнім заявам, а також заявам.

Нагадаємо, що напередодні поїздки Віктора Андрійовича в Брюссель радник президента з енергетичних питань Богдан Соколовський не тільки дощенту розніс газовий контракт між Газпромом і Нафтогазом, але й цілком серйозно допускав варіант його розриву. У випадку, якщо буде доведений факт тиску на главу НАК Олега Дубину під час підписання документів у Москві. Ну а сам Ющенко в інтерв'ю шеф-редактору британського видання Financial Times повторив свої ж слова про "згубну поразку України" і про те, що передбачена газовими угодами цінова формула є непродуманою,  і українська сторона цим документом взяла на себе "непрості зобов'язання".

Європа не вірить, але сподівається

Незважаючи на те, що довіра до Росії та України в ЄС, за словами низки європейських чиновників, "підірвана", глава Єврокомісії  Жозе Мануель Баррозу, який виступав посередником у газовому конфлікті, цього разу ретельно приховував своє колишнє розчарування й навіть подякував українській стороні за запевнення в готовності виконати зобов'язання, які виникли внаслідок нових газових угод. Києву він вірить.

"Була проблема довіри до Росії, як до постачальника,  та України,  як до транзитера газу в Європу, але ми бачимо, що це не були дії України проти Європи. Це сталося через проблеми між Україною й Росією", - заявив у вівторок глава Європейської комісії на спільній із президентом Віктором Ющенком прес-конференції в Брюсселі.  

Тому, за словами Баррозу, ЄС не вбачає в цьому негативного впливу у двосторонніх відносинах з Києвом. Благо Європа зацікавлена в об'єднанні українських і європейських електричних і енергетичних систем. Баррозу при цьому підкреслив, що під час двосторонніх переговорів не йшла мова про можливість підписання між Україною і ЄС прямих контрактів щодо транзиту російського газу.

За його словами, також сторони не вели мову про конкретні комерційні проекти: "Ми говорили про більш стратегічні відносини між Європейською комісією й українською владою", - сказав єврокомісар .  

Це, очевидно, зробило таке враження на українського президента, що він навіть не виключив участі російської сторони в модернізації української газотранспортної системи. Хоча раніше така можливість викликала священний жах у Ющенка.

Дипломати скаржаться на Тимошенко

Тим часом у Києві всі чекають наступного раунду газових боїв між Ющенком та Тимошенко. У вівторок своє вагоме слово в газових конфліктах сказав підконтрольний президентові МЗС України.  

Виявляється, делегація міністерства закордонних справ була відсторонена від газових переговорів з Російською Федерацією, поскаржився журналістам на засіданні прес-клубу МЗС директор першого територіального департаменту міністерства Леонід Осаволюк.

"Аналіз двосторонніх угод дає підстави зробити деякі висновки. Перший: для ведення переговорів з такими фахівцями з російської сторони звичайно потрібні такі ж сильні, не менш кваліфіковані фахівці від нашої держави", - сказав він, додавши, що вони повинні бути готові відстоювати інтереси України.  

Осаволюк також зазначив, що, коли від переговірного процесу відсторонюють представників МЗС, треба чекати лиха. "Саме в цих переговорах МЗС участі не приймав", - сказав він.

Аналізуючи ж підписані газові контракти, Осаволюк помітив, що паритет між цінами на газ і тарифом на його транзит був дотриманий не повністю. "Доти, поки не буде чіткого пов’язування  ціни на газ для України та тарифу на його транспортування територією України, доти інтереси нашої держави будуть перебувати в не зовсім захищеному форматі", - резюмував дипломат.

Час чистих рук минув

Засідання ради національної безпеки й оборони, яке планували провести 23 січня, не просто так перенесли на наступну п'ятницю. Справа в тому, що Ющенко зажадав від уряду затвердити збалансований фінансовий план НАК "Нафтогаз України" і надати його для ознайомлення членам РНБО.

"Не час президентові втручатися в контроль за фінпланом. Час його правління "чистими руками" пройшов", - різко заявила у відповідь прем'єр Юлія Тимошенко. При цьому вона ще раз підкреслила в інтерв'ю журналістам: "У нас нуль боргів перед Газпромом, 600 млн. пені й штрафів ми не визнаємо".   

"Я хочу нагадати Вікторові Андрійовичу, що під його патронатом на українському газовому ринку з'явилися "РосУкрЕнерго" і " Укргаз-Енерго". Саме його люди підписали в 2006 році договір з Газпромом, наслідки якого ми сьогодні так відчуваємо, про те, що ставка транзиту протягом п'яти років буде 1,6 дол.; віддали на 25 років за супердемпінговою ціною наші сховища й право транзиту компанії "РосУкрУнерго", - сказала Тимошенко.  

"При цьому вони розірвали прив’язку, яка забезпечувала до 2006 року залежність підвищення ціни транзиту від підвищення ціни на газ. Тоді прем'єр Єхануров і глава НАК "Нафтогаз" Олексій Івченко, нагороджений у четвер орденом "За Заслуги" III ступеня, злили все", - додала прем'єр.

"Я хочу, щоб він порахував фінансові втрати за "чорний" 2006 рік. А ще за 2007-й, коли ми одержали Нафтогаз із боргом перед Газпромом в 8 млрд. грн. без можливості його заплатити, через те, що кошти були розкрадені", - підкреслила Тимошенко.  

За її словами, "ці засоби були витрачені на неіснуюче устаткування й виплачені як передоплата компаніям, які нібито передали НАК неіснуючі розробки технічних нововведень".

"Хотілося б запитати в президента: хто відповідає за фінансове розбалансування НАК у ці роки? Зараз Нафтогаз збалансований, нормально працює. Нам, звичайно, нелегко. Ці 8 млрд. грн. - "спадщина" 2007 року - ми ще довго будемо відкашлювати, іноді із кров'ю", - зазначила прем'єр.  

"На сьогоднішній день у сховища закачано більше 28 млрд. кубів сплаченого газу; отримана найбільш низька, крім білоруської, звичайно, ціна на газ у Європі; є контракт на 10 років і формула, яка не дозволяє політично маніпулювати ціною й країною; ні однієї копійки боргу за минулий рік; безпрецедентно дешевий технічний газ", - резюмувала вона.

Навіщо Ющенкові дефолт  

Президент України неодноразово доводив, що, роблячи одні заяви, він в той же час веде зовсім іншу гру, прокоментував газеті ВЗГЛЯД  сьогоднішні заяви в Брюсселі український політтехнолог  Тарас Березовець.

Як приклад Березовець привів недавні доручення Ющенка службі безпеки й генпрокуратурі в 10-денний строк розібратися з обставинами махінацій з курсом національної валюти з боку Нацбанку. І в той же час уже тричі відмовляється відправляти у відставку главу НБУ Володимира Стельмаха. Тут ситуація схожа, уважає експерт. З одного боку, Ющенко та представники його секретаріату жорстко розкритикували підписані в Москві угоди, а з іншого боку - заявляють, що підтримують їх.

Крім того, співрозмовник газети ВЗГЛЯД вказав на те, що глава митної служби України Валерій Хорошковський за вказівкою президента заблокував передачу у власність Нафтогазу 11 млрд. куб. м газу, щодо яких НАК підписав угоду з Газпромом і купив це паливо за пільговою ціною 159 дол. за тис. куб. м.

"Це той самий газ, який, як одна зі складових, повинен забезпечити низьку середньорічну ціну на газ для українських споживачів  228,8 дол. за тис. кубометрів. Тому президент може заявляти що завгодно, але робить все, щоб ті зусилля, які вживав уряд, підписуючи угоду з Москвою, втрачали всякий зміст. Зокрема, це стосується 11 млрд. кубів газу, які із власності "РосУкрЕнерго" повинні перейти у власність НАК "Нафтогаз", - пояснив Тарас Березовець.

На питання, чи зможе команда президента довести справу до розриву газового контракту, політтехнолог  відповів, що зробити це досить складно: "Контракт підписаний офіційними особами України в присутності прем'єр-міністрів. Президент може спробувати це зробити, але важко буде довести, що Олег Дубина чинив з примусу. Крім того, опротестовувати документи доведеться в міжнародному суді, і уявіть собі, як це буде виглядати: президент країни опротестовує угоду, підписану господарюючим суб'єктом держави в присутності прем'єр-міністра? Такого ще не було в дипломатичній і судовій практиці. Це, на мій погляд, безперспективно".

- Навіщо тоді президент робить все, щоб збільшити й без того складну ситуацію в українській економіці?

- Насправді все дуже просто. Це те, про що говорили деякі експерти наприкінці минулого року, а днями цей сценарій Ющенка озвучила прем'єр-міністр. Розуміючи, що із трипроцентним рейтингом виграти президентські вибори неможливо, можна зробити так, щоб ці вибори не відбулися. Це можна зробити тільки в тому випадку, якщо довести країну до внутрішнього або зовнішнього дефолту, тим самим вимагати від Верховної ради введення надзвичайного стану, а на час його дії вибори в країні відміняються. Таким чином, повноваження продовжуються на невизначений строк. Іде гра на втримання влади.

- Наскільки ймовірним є такий радикальний шлях збереження влади?

- Я цей сценарій озвучував ще торік. Тоді до нього поставилися досить скептично. Тепер цей же сценарій, як досить ймовірний, озвучує сама прем'єр-міністр. Тому я вважаю, що немає підстав цій інформації не довіряти.

 

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Мы в соцсетях
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь