Переключиться на мобильную версию

Newsweek: Газові війни

Хоча Росія недавно відновила газопостачання трубопроводом, який проходить Україною до Європи, вже посіяно зерна нового конфлікту, - розповів Григорій Немиря в інтерв‘ю веб-порталу американського тижневика Newsweek.
Все було б інакше, якби не було РосУкрЕнерго та корупційних зв‘язків, - переконаний Немиря
Все було б інакше, якби не було РосУкрЕнерго та корупційних зв‘язків, - переконаний Немиря
Фото: Корреспондент

Приблизно три тижні на початку цього місяця між Росією та Україною тривала суперечка щодо ціни, яку Київ повинен сплачувати за російський газ. Коли суперечка загострилася, Росія перекрила газопостачання до України, а клієнтам у Східній Європі, які вчасно сплачували за газ та які залежать від поставок Газпрому, довелося перетерпіти мінусові температури. Болгарія оголосила надзвичайний стан та пообіцяла для забезпечення енергетичної незалежності відновити роботу атомної електростанції радянської доби. Обидві сторони називали конфлікт суто комерційним, проте київські політики наполягають на тому, що газова війна пов’язана із антипатією Кремля до прозахідного та проєвропейського Президента України. Роль РосУкрЕнерго, компанії-газотрейдера, що виступала як посередник, також критикувалася, оскільки, за твердженнями, фірма давала відкати політикам найвищого рівня в обох країнах. Минулого тижня Росія відновила подачу газу, проте в понеділок Київ закликав до нового раунду переговорів для врегулювання питання майбутніх цін, що знову збільшує імовірність нової газової війни. Журналіст видання Newsweek Анна Нємцова розмовляла із віце-прем’єр-міністром України Григорієм Немирею, який разом із прем’єр-міністром Юлією Тимошенко відіграв ключову роль у вирішенні суперечки.

Витяги з інтерв‘ю:

З: Чому Росія наполягає на підвищенні ціни на газ для України у час, коли світові ціни на енергоносії падають?

В: Розгляньмо поняття "справедливої ціни" на газ, який ми споживаємо та який прокачуємо транзитом до Європи. Підрахунок вартості російського газу дуже простий: берете ціну, яку сплачує кінцевий споживач, наприклад, Німеччина, потім віднімаєте транзитну ставку, яку Росія повинна сплачувати, щоб прокачати газ територією Чеської Республіки та України. Керуючись такою логікою, приблизна ціна, яку ми повинні сплачувати на російському кордоні, становить $200-230. Ось звідки взялася ціна, яку ми називали на переговорах із Газпромом. Ми також мали меморандум щодо ціни, який підписали два прем’єр-міністри. Зараз ми можемо лише здогадуватися, що трапилося із нашими російськими партнерами після жовтня 2008 року. Росія має декілька мотивів для підняття цін. Ціни на нафту суттєво впали; навіть пан Путін визнав, що ціна на газ теж істотно впаде до літа. Та ми хотіли б уникнути будь-яких політичних актів відплати.

З: Чому Україна дозволяла компанії-посереднику РосУкрЕнерго заробляти величезні гроші на газовій торгівлі між "Газпромом" та Україною впродовж трьох останніх років? Путін назвав це "великомасштабною корупцією".

В: РосУкрЕнерго, як і будь-яка інша монополія, небезпечна. З січня 2006 року вона була монополістом у постачанні газу до України. Вона намагалася також посісти монопольне становище на ринку внутрішніх поставок газу. В одному з інтерв’ю співвласник РосУкрЕнерго Дмитро Фірташ зазначив, що його компанія контролює 75% внутрішнього ринку в Україні. Впродовж декількох років теперішній прем’єр-міністр Юлія Тимошенко підкреслювала, наскільки непрозорою є компанія, що її корупційні зв’язки ведуть до політиків найвищого рівня. (Неурядова антикорупційна організація) Global Witness провела розслідування щодо РосУкрЕнерго та поставила серйозні запитання її власникам, проте так і не отримала відповідей. Для існування компанії немає вагомих підстав. Все було б інакше, якби не було РосУкрЕнерго та корупційних зв‘язків, що пов‘язують її з політиками в обох країнах (в Росії та Україні). Для танго потрібні двоє. Ми раді чути, що Путін вважає цю компанію корумпованою; це означає, що прийшли останні дні РосУкрЕнерго.

З: Росіяни стверджують, що їм нема з ким вести в Україні переговори про ціни, оскільки українці розділилися на прибічників Президента Ющенка та прем’єр-міністра Юлії Тимошенко.

В: Україна – не єдина країна з такими політичними ускладненнями. Прем’єр-міністри та президенти Чеської Республіки і Польщі теж мають проблеми у стосунках. Попри політичну напругу, Прем’єр-міністр Тимошенко докладає всіх зусиль для деполітизації газового питання в Україні.

З: Чого добивається Росія своїми діями? Росія займає жорстку позицію на переговорах, щоб впливати чи навіть контролювати трубопроводи?

В: Одна із цілей Росії – змінити думку європейців на користь підтримки будівництва газопроводів Північний потік та Південний потік (які оминають Україну). Проте насправді Газпром убиває курку, яка несе Росії золоті яйця. Російська економіка залежить від продажів газу до Східної та Центральної Європи. Чим довше триває газова війна, тим більше шкоди вона завдає репутації Газпрому та України, тому що клієнти не хочуть вдаватися в деталі конфлікту, коли в їхніх оселях холодно.

Оригiнал статті
Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь