Переключиться на мобильную версию

НГ: Контракт перейшов в контратаку

Юлія Тимошенко успішно використовує підсумки газової війни для боротьби з Ющенко і Фірташем, про це пише Андрій Капустін російському виданню Новая газета.
Активізація відносин з Путіним дала Тимошенко  електоральне посилення
Активізація відносин з Путіним дала Тимошенко електоральне посилення
tymoshenko.com.ua

Навіть якщо б Юлія Тимошенко домовилася з Володимиром Путіним про те, що Росія за використання власного газу Україні буде доплачувати, то все одно у декого в Києві ця новина радості б не викликала. Той самий секретаріат президента цілком міг би заявити, що, мовляв, "малувато буде", і запустити нову версію щодо корупційних схем і зради прем'єр-міністром національних інтересів. Але, незважаючи на те що Тимошенко привезла з Москви контракт, згідно з яким Україна за російський газ платить великі гроші, список її військових трофеїв все одно вражає.

Перш за все Тимошенко нарешті зможе прикрасити свій робочий кабінет скальпом Дмитра Фірташа, українського співвласника РосУкрЕнерго (РУЕ) - компанії-посередника, яка кілька років була основним постачальником газу в Україну. Газова війна 2008-2009 років була розв'язана у зв'язку з подальшою участю / неучастю РУЕ в україно-російському газовому бізнесі. І саме завдяки втручанню РУЕ було зірвано підписання договору між Москвою і Києвом 30-31 грудня минулого року. Оскільки РУЕ несподівано запропонувала Москві купувати російський газ по 285 доларів за тисячу кубів, в той час як офіційний Київ бився за ціну у 235 доларів.

Те, як українські політики брали участь у розрулюванні газового протистояння - тема окремого великого дослідження. Але знакова роль РУЕ в цьому процесі незаперечна. Оскільки як мінімум дві політичні сили намагалися усіма правдами і неправдами зберегти РУЕ на ринку, а як мінімум одна - вибити компанію з гри. Дві політичні сили - це Партія регіонів (ПР) на чолі з Віктором Януковичем і команда президента на чолі з Віктором Ющенком. Їх супротивник відповідно - Блок Юлії Тимошенко (БЮТ) на чолі з прем'єр-міністром.

Виходячи на останній і рішучий бій з компанією Фірташа, лідер БЮТ вирішувала не тільки економічні питання, але й кілька важливих політичних завдань. Виведення з гри РУЕ позбавляв істотного фінансового підживлення як команду президента, так і опозицію в особі Януковича. Що у світлі майбутніх президентських виборів для Тимошенко дуже істотно. Тут, до речі, не можна не звернути увагу на дивний збіг інтересів Москви та Києва щодо ставлення до РУЕ. До недавнього часу наявність цієї структури в грі цілком влаштовувала Росію. Ця компанія була створена в 2004 році при найактивнішій участі тодішніх президентів Росії та України - Володимира Путіна і Леоніда Кучми, а половина акцій належить російському Газпрому. Однак у 2008 році ситуація змінилася. І не в останню чергу завдяки тому, що Фірташ почав активно співпрацювати з Ющенком. Саме Фірташу належить заслуга зриву створення коаліції між Партією регіонів і БЮТ восени минулого року. На той момент, нагадаємо, Ющенко був одержимий ідеєю розпуску парламенту. А створення коаліції означало давати можливість вносити зміни до Конституції (в тому числі і щодо остаточного ослаблення повноважень президента), ніяк не входило в його плани. За наявною інформацією, саме Фірташ в останній момент зумів зіграти на амбіціях Януковича, розповівши йому, що Ющенко готовий надати лідеру опозиції прем'єрське крісло.

Вихід РУЕ з гри дав Тимошенко не тільки фінансове ослаблення своїх основних опонентів на майбутніх президентських виборах

Але зміцнення контактів Фірташа та Ющенко не могли не помітити в Москві. І Путіну, який давно "нерівно дихає" в бік Ющенка, явно була небайдужа перспектива посилення українського президента. До того ж вилучення РУЕ, тобто Фірташа, з обороту завершувала ланцюжок, розпочатий з арешту в січні 2008 року кримінального авторитета Семена Могилевича, якого вважають ледь не хрещеним батьком Фірташа в газовому бізнесі. Що отримала Москва в обмін на голову Фірташа, поки не зрозуміло. Хоча малоймовірно, щоб той же Путін не врахував компенсацію втрат від виведення РУЕ з гри. Але прем'єр-міністри двох країн досить довго проводили переговори в форматі один на один, результати яких не оголошувалася. І не виключено, що з часом деякі подробиці у вигляді конкретних рішень стануть несподіванкою для двох країн.

Але вихід РУЕ з гри дав Тимошенко не тільки фінансове ослаблення своїх основних опонентів на майбутніх президентських виборах. Активізація відносин з Путіним дала їй ще й електоральне посилення. Особливо на сході країни та в Криму, тобто в тих місцях, які традиційно вважаються вотчиною Януковича. Який, у свою чергу, грає перед виборцями роль головного друга Росії. Тепер же, після того, як у свідомості українців все сильніше закріплюється образ нерозлучні пари Путін - Тимошенко, образ Януковича як основного партнера Кремля в очах українського виборця починає тьмяніти. Не кажучи вже про те, що російський прем'єр, як би це сказати м’якіше... просто проігнорував Януковича, який намагався взяти участь у газових переговорах.

Крім цього успішне завершення газових переговорів Тимошенко посилило розкол в середині Партії регіонів, де досить давно йде боротьба між кількома кланами, один з яких має безпосереднє відношення до того ж Фірташа. І Що тепер робити Януковичу зі своїми близькими соратниками, як от наприклад, екс-міністром ПЕК та екс-головою НАК Нафтогаз України Юрієм Бойко, абсолютно незрозуміло. Ним, звичайно, можна було б і пожертвувати, але у Януковича і без того не найстійкіше положення в партії. До того ж є й фінансові труднощі, оскільки "головний партійний гаманець" Рінат Ахметов останнім часом до Януковича має прохолодне ставлення. У свою чергу, Юлія Тимошенко, яка дуже любить воювати, явно вирішила не зупинятися на досягнутому, просто прибравши Фірташа з газових схем.

Команда президента сама тягала з вогню каштани для Тимошенко

Наступним етапом знищення супротивника стала фінансова діяльність співвласника РУЕ, якому належить банк Надра, - туди за допомогою Нацбанку минулого року було влито більше мільярда доларів у вигляді фінансової підтримки. Минулого тижня Тимошенко заявила, що керівництво Нацбанку планувало злити банку Фірташа ще близько чотирьохсот мільйонів, але цей план був зруйнований після втручання суду, який заборонив Нацбанку переводити гроші в банк Надра. Таким чином, у Фірташа залишається останній потужний актив у вигляді загальнонаціонального телеканалу Інтер. Цей ресурс вибити з-під Фірташа буде складніше, ніж інші. Але Тимошенко вже оголосила, що Інтеру потрібен "хороший іноземний інвестор". Що, у свою чергу, може означати початок штурму останнього бастіону Фірташа.

Що стосується Ющенка, то на цьому фронті у Тимошенко проблем набагато менше. Багато в чому завдяки тому, що команда президента сама тягала з вогню каштани для Тимошенко.

Тимошенко, прописалася практично на всіх телеканалах країни і запевнила, що ніяке РНБО нічого зробити не зможе

Достатньо згадати заклик Ющенка до української нації - згуртуватися проти російського шантажу. Або заяву уповноваженого президентом з питань енергетичної безпеки Богдана Соколовського про те, що генеральна прокуратура України має допитати Володимира Путіна з приводу його заяв щодо несанкціонованого відбору Україною російського газу.

Ющенко і Ко зробили прогнозовану атаку на Тимошенко після її повернення з Москви. З опалу Ющенко навіть оголосив про намір скликати закрите засідання Ради з питань національної безпеки і оборони (РНБО). Лідер колись пропрезидентської фракції Наша Україна - Народна самооборона (НСНУ) Микола Мартиненко відразу заявив, що Ющенко хоче в односторонньому порядку розірвати газовий контракт. Але Тимошенко, прописалася практично на всіх телеканалах країни і запевнила, що ніяке РНБО нічого зробити не зможе. У підсумку Ющенко від ідеї проведення засідання відмовився. Це ще раз продемонструвало, наскільки серйозні кроки прем'єр-міністра, яка, не зупиняючись на досягнутому, перейшла до наступної фази військових дій. Головною метою цієї фази є відправка у відставку голови Нацбанку, якого вона разом з Ющенком звинувачує в обвалі курсу гривні.

Коли Тимошенко вела переговори в Москві, країна спостерігала, як кілька голих, в основному немолодих, чоловіків на чолі з Віктором Ющенком радісно пірнали в хрестоподібну ополонку

З урахуванням того, що Тимошенко у цьому починанні підтримує Партія регіонів, в успіху можна не сумніватися. Тим більше що перед Новим роком парламент цю ініціативу вже підтримав. Крім цього Тимошенко пообіцяла найближчим часом провести ще й масову чистку в уряді. Конкретних імен не називалося, але нескладно здогадатися, що мова йде про міністрів, які були креатурами Ющенко.

Які контркроки зробить український президент, який 23 січня відзначав четверту річницю інавгурації, поки незрозуміло. Просто так Ющенко зброю не складе. Навіть незважаючи на те, що за чотири роки його рейтинг знизився з 38,4 відсотка до 3,4. Зовні ознак неспокою президент України не виявляє. У будь-якому випадку, 19 січня, в день Хрещення, коли Тимошенко вела переговори в Москві, країна спостерігала, як кілька голих, в основному немолодих, чоловіків на чолі з Віктором Ющенком радісно пірнали в хрестоподібну ополонку, прикрашену по периметру ялиновою окантовкою.

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь