Переключиться на мобильную версию

НГ: Тимошенко у відставку не піде

Українська опозиція обіцяє масові акції протесту, пише Тетяна Івженко в сьогоднішньому номері російської Независимой газеты.
Ситуація в Україні стала непідконтрольною владі
Ситуація в Україні стала непідконтрольною владі
tymoshenko.com.ua

Засідання Верховної Ради, яке відкрилося вчора після двотижневої перерви, підтвердило два припущення аналітиків про те, що Україна фактично некерована, і що розв'язка конфлікту між Президентом Ющенком і прем'єром Тимошенко, який триває багато місяців, станеться в цьому місяці. Однак ця розв'язка не призведе до нормалізації ситуації в країні і системі влади, а тільки ознаменує активну фазу кампанії із виборів Президента України, вважають експерти.

Відкривши засідання і заспівавши гімн України, депутати оголосили перерву в роботі. Спікер Володимир Литвин запросив до себе керівників фракцій, щоб узгодити порядок денний. Нарада кілька разів продовжувалася, затягувалася. Депутати ходили коридорами, а уряд майже в повному складі терпляче очікував початку роботи парламенту. Представники Партії регіонів заблокували трибуну, щоб не дозволити відкрити засідання.

Засідання Верховної Ради підтвердило два припущення аналітиків про те, що Україна фактично некерована, і що розв'язка конфлікту між Президентом Ющенком і прем'єром Тимошенко, який триває багато місяців, станеться у цьому місяці

Причинами плутанини стали звіт уряду та розгляд Верховною Радою проекту постанови про недовіру Кабінету міністрів Юлії Тимошенко. Цей документ опозиційна Партія регіонів зареєструвала ще в середині січня. Планувалося, що депутати розглянуть його 6 лютого. Але в понеділок Блок Юлії Тимошенко (БЮТ) запропонував перенести спеціальне засідання на вівторок-середу - у зв'язку із тим, що український прем'єр у четвер відправиться в Німеччину на міжнародний економічний форум. "Скасувати цей візит я не можу", - підтвердила вчора Тимошенко.

Але Партія регіонів жорстко вимагала заслухати звіт уряду у четвер. Віктор Янукович пояснив, що його фракція добивається, щоб у Верховну Раду прийшли крім членів уряду також Президент, голова Нацбанку та керівники місцевих органів влади. Він пояснив, що Ющенко і Тимошенко звикли перекладати провину один на одного. "Ми їм більше цього не дозволимо ... Країна перетворилася в заручницю міжособистісного конфлікту двох людей - Президента та прем'єр-міністра, які через ЗМІ з'ясовують відносини", - сказав політик. Янукович вважає, що мова повинна йти не про звіт уряду, а про спільну відповідальності всіх представників помаранчевої влади.

Прес-секретар Ющенка Ірина Ванникова завчасно попередила, що Глава держави зайнятий своїми справами і не прийде в парламент ні у вівторок, ні в четвер. За її словами, до кінця березня Віктор Ющенко планує виступити перед депутатами із щорічним посланням. Дату звернення поки що не визначено. Формально Глава держави вимагає від Верховної Ради самостійно впорядкувати її діяльність.

Тимошенко впевнена, що дії опозиції - "це така політична гра"

Однак представники БЮТ вчора виражали крайнє обурення тим, що, за їхніми словами, Ющенко закулісно узгоджує дії з опозицією. "Ви подивіться - трибуну блокують не тільки члени Партії регіонів, але й представники партії Єдиний центр, які орієнтуються на Президента, - пояснив депутат від БЮТ Віктор Таран. Він нагадав, що вранці в українських ЗМІ було широко оприлюднено інформацію про таємну зустрічі Ющенка і Януковича, яка нібито відбулася в понеділок у другій половині дня. Пізніше сам Янукович підтвердив факт такої зустрічі.

Юлія Тимошенко в тривалій перерві парламентського засідання вийшла до журналістів, щоб оголосити: "Логіки в діях Партії регіонів немає в принципі: то вони хочуть звіт уряду, то не дозволяють уряду виступити, блокують трибуну". Прем'єр вважає, що переслідується мета "дестабілізувати ситуацію в країні, в парламенті, в економіці та фінансовій сфері". За її словами, логіка таких дій може полягати в тому, щоб довести країну до ситуації, коли потрібно буде оголосити надзвичайний стан і скасувати президентські вибори. "Першим кроком може стати розпуск Верховної Ради", - припустив Таран.

Чергове загострення відносин між Ющенком і Тимошенко може знищити політичну кар'єру обох – політолог

Депутати від Партії регіонів дійсно пригрозили владі розпуском парламенту. У понеділок ввечері з'явилася інформація про те, що вся опозиційна фракція може скласти мандати, щоб дати Президенту можливість визнати парламент недієздатним і оголосити позачергові вибори. За таким сценарієм ситуація розвивалася в 2007 році: від мандатів відмовилися фракції Ющенка і Тимошенко. Щоправда, їм довелося через Центрвиборчком скасувати передвиборчі списки, адже в іншому випадку місця вибулих зайняли б ті, хто в списку був, але у парламент не пройшов. Зараз така процедура неможлива, оскільки Конституційний суд заборонив "обнуляти" передвиборчі списки, стверджує член БЮТ Андрій Шкіль. Спікер Володимир Литвин вчора жорстко заявив, що не дозволить "провокаторам" дестабілізувати роботу Верховної Ради. Але чим закінчилася його спроба протягом дня домовитися з лідерами фракцій про спокійну роботу парламенту - не відомо.

Але в опозиції є ще одна можливість довести ситуацію до виборів - протягом 30 послідовних днів блокувати роботу парламенту. Вчора Янукович пообіцяв, що блокування триватиме, поки влада не виконає вимоги опозиції про повний звіт за останні п'ять років. Якщо такого звіту не буде, Партія регіонів почне масові акції протесту по всій країні, сказала депутат від опозиційної фракції Ганна Герман.

Ситуація в Україні стала непідконтрольною владі – експерт

Юлія Тимошенко впевнена, що дії опозиції - "це така політична гра". Вона пояснила, що навіть якщо депутати проголосують за відставку уряду, кабінет міністрів продовжить роботу в статусі в. о. доти, поки не буде сформовано нову коаліцію у Верховній Раді, яка запропонує свої кандидатури на міністерські посади. До президентських виборів все це навряд чи можливо. Директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала додав, що другою причиною, через яку відставка уряду не відбудеться, є небажання конкурентів Тимошенко брати на себе відповідальність за економічну ситуацію в країні. Політолог Володимир Фесенко вважає, що чергове загострення відносин між Ющенком і Тимошенко може знищити політичну кар'єру обох. А керівник дослідницького центру Софія Андрій Єрмолаєв зауважив, що ситуація в Україні стала непідконтрольною владі. На його думку, розв'язка багатомісячного протистояння станеться найближчим часом.

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь