Переключиться на мобильную версию

НГ: У Москві не знають, що в Києві чекають Путіна

Торгівля, кордони, флот - стосовно кожного із цих напрямків назрівають міждержавні скандали, пише Тетяна Івженко в сьогоднішньому номері російської Независимой газеты.
Українські політики сподіваються на підтримку Москви на виборах
Українські політики сподіваються на підтримку Москви на виборах
АР

Після врегулювання газового конфлікту в українсько-російських відносинах з'явилося безліч нових проблем, які найближчим часом можуть послужити причиною чергової кризи. Торгівля, кордони, флот - стосовно кожного із цих напрямків назрівають міждержавні скандали. Чиновник українського уряду запевнив НГ, що проблеми буде вирішено під час візиту до Києва прем'єр-міністра Володимира Путіна. Однак у прес-службі уряду Росії про ці очікування Києва нічого не знають.

Високопоставлений український чиновник сказав НГ про майбутні українсько-російські переговори на рівні глав урядів побіжно, але уточнив, що домовленість було досягнуто під час січневого візиту Юлії Тимошенко до Москви.

Торгівля, кордони, флот - стосовно кожного із цих напрямків назрівають міждержавні скандали

На що прес-секретар прем'єр-міністра РФ Дмитро Пєсков зауважив НГ, що йому особисто "нічого не відомо про ці домовленості" і найближчим часом візит Путіна до Києва не планується. Тим не менше в українській столиці продовжують сподіватися, що глава уряду Росії там скоро з'явиться.

Джерело НГ в українському Кабміні зазначило, що коли Тимошенко і Путін домовлялися про зустріч у Києві, ніхто не розглядав можливість скасування газових угод, які дозволили врегулювати кризу, і мова не йшла про перспективу швидкої відставки Тимошенко з поста прем'єра. Тепер ситуація інша: ці питання обговорюються в Києві третій тиждень. Увесь цей час Президент Віктор Ющенко переносить давно анонсоване засідання Ради нацбезпеки та оборони України. Нова дата засідання - 6 лютого, а за день до цього Верховна Рада планує розглянути питання про недовіру уряду. "У таких умовах заявляти про візит Путіна нелогічно", - погоджується джерело НГ в уряді України.

Крім того, у міждержавних відносинах накопичуються серйозні проблеми. Найгостріші питання пов'язані із визначенням державних кордонів у Керченській протоці і щодо базування Чорноморського флоту РФ в Криму. 21-22 січня закінчився черговий раунд переговорів щодо делімітації кордону, однак вирішення проблеми вкотре відкладено до червня.

Росія може підвищити мита або зовсім закрити кордони для деяких товарів (металопродукція, цукор, кондитерські вироби, алкоголь) і довести до банкрутства цілі галузі української економіки

Тональність обговорення проблеми базування російського флоту в Криму теж підвищується. Київ фіксує динаміку, за словами директора першого територіального департаменту МЗС Леоніда Осаволюка, "зростання грубого і свідомого ігнорування Чорноморським флотом як двосторонніх угод, так і законодавства України". Російська сторона ж продовжує керуватися документами від 1997 року, що припускають повідомний характер переміщень, і ігнорує рішення української влади, які прийнято в односторонньому порядку. Зараз назріває новий конфлікт, пов'язаний із протестом Києва проти передачі російського флоту в Криму нового підводного човна. МЗС України наполягає на забороні переозброєння флоту. Представники ЧФ у відповідь нагадують, що угода про тимчасове базування, яку підписано президентами Кучмою та Єльциним, припускала наявність у флоту до 25 тис. особового складу і до 100 одиниць кораблів і суден, і російська сторона не використала цей резерв.

Загострення відносин у політичній сфері позначається на економічних зв'язках. Ті десять пріоритетних напрямків співробітництва, про які рік тому домовилися прем'єри двох країн, фактично заморожено. Як відомо, оточення Віктора Ющенко звинувачує Юлію Тимошенко в тому, що та діє в інтересах Росії. Тому просування масштабних проектів співпраці неможливо.

Росія навряд чи піде назустріч тим представникам української влади, яких не сприймає. Українські політики сподіваються на підтримку Москви на виборах: російське керівництво не буде робити ставку ні на кого з тих, хто не раз обманював партнерів – політолог

Більше того, згортаються навіть традиційні напрямки взаємодії. Так, в електроенергетиці українська сторона втратила ринок збуту в Молдові, оскільки Кишинів підписав контракт із російською Інтер РАО ЄЕС. Торгові війни не тільки не припинено, але навіть можуть посилитися під впливом світової кризи, зазначають експерти. Росія може підвищити мита або зовсім закрити кордони для деяких товарів (металопродукція, цукор, кондитерські вироби, алкоголь) і довести до банкрутства цілі галузі української економіки. Представники спеціалізованих асоціацій неодноразово зверталися до влади із проханням врегулювати ситуацію на вищому рівні. Однак діалог продовжує залишатися на точці замерзання.

Політолог Костянтин Бондаренко зазначає, що Росія навряд чи піде назустріч тим представникам української влади, яких не сприймає. Він додав, що українські політики сподіваються на підтримку Москви на виборах: російське керівництво не буде робити ставку ні на кого з тих, хто не раз обманював партнерів. Місцеві експерти згодні, що візит Путіна в Україну міг би зіграти на руку деяким кандидатам на пост президента.

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь