Переключиться на мобильную версию

РИА Новости: Україна: безпрецедентна недовіра до влади

«Газова війна» суттєво скорегувала оцінку пересічних українців стану міждержавних відносин України та Росії, - пише Андрій Лубенський у російському виданні РИА Новости.

Про це свідчать результати соціологічного дослідження, проведеного в кінці січня в усіх регіонах України. Порівняно з листопадом минулого року кількість респондентів, які оцінюють їх як хороші і добросусідські, зменшилася практично у два рази.

При цьому соцопитування показало, що в даний час жителі Південного Сходу України в двосторонніх відносинах бачать більше напруженості (69,5%), ніж на Заході країни (66%). Оптимістичні оцінки більш властиві Центру України (11,5%), ніж Заходу і Південному-Сходу (по 6%).

Однак, особисте ставлення громадян України до Росії суттєво не змінилося. Для 19-24% опитаних Росія є дружньою державою і братською країною. Водночас у січні поточного року ставлення до Росії як до ворожої країни і джерела загрози для України в цілому склалося у 10% опитаних, в той час як у листопаді 2008 року їх кількість становила 5%.

Експерти говорять про суттєві відмінності у ставленні до Росії у жителів різних регіонів України. Якщо для 38% жителів Південного Сходу Росія є братською країною, то для 32,5% населення Заходу України Росія - просто сусід.

Соціологи також з'ясували, що так чи інакше "газовою війною" між Україною і Росією цікавилися 90% українців.

Українці вважають що програли у "газовій війні"

За результатами дослідження, значна кількість українців вважає, що Україна програла в "газовій війні" з Росією.

Дані соціологів прокоментував директор українського представництва Інституту країн СНД Володимир Корнілов. На його думку, результати дослідження свідчать як про низьку ефективність "офіційної пропаганди", так і про недовіру громадян до заяв влади.
"Ми бачимо, що всі бравурні заяви урядовців про те, що Україна отримала ледь не найвигідніший газовий контракт, який тільки могла отримати, явно не спрацювали, не вплинули на громадську думку", - зазначив політолог.

Стосовно результатів дослідження, яке виявило певне зниження рівня доброзичливості українців до Росії, то Корнілов вважає це тимчасовим явищем. Він нагадав, що щось подібне спостерігалося під час торішнього серпневого військового конфлікту на Кавказі, однак "всі ці цифри буквально впродовж місяця-двох, згідно з дослідженням ФОМ-Україна, повернулися на "довоєнний" рівень".

"Зараз, після" газової війни", ми бачимо схожий стрибок, і я не виключаю, що незабаром станеться відкат назад громадської думки. При цьому, зауважте, незважаючи на шалену антиросійську пропаганду, яку розгорнула тут ціла низка політиків і навіть ЗМІ, ставлення до Росії як до братської дружньої країни і стратегічного партнера, всупереч думки МЗС України, залишається стабільним", - сказав політолог.

Соціологи з'ясовували, які причини газового конфлікту українці вважають найбільш ймовірними. Отримані результати дають поживу для роздумів. Так, 71,5% опитаних вважають, що основна причина чвар між Україною і Росією - боротьба різних кланів у цих країнах за встановлення контролю над газовою сферою.

Крім того, 51,3% опитаних згодні з тезою, що за допомогою цього конфлікту Росія намагалася дискредитувати Україну перед Європою як країну-транзитера газу і встановити контроль над українською газотранспортною системою. Водночас, 38,5% респондентів погодилися з твердженням, що причиною "газової війни" став відбір газу українською стороною.

На думку директора Центру прикладних політичних досліджень Пента Володимира Фесенка, громадяни України чудово розуміють бізнес-складову газового конфлікту. "Абсолютна більшість опитаних... головною причиною вважає боротьбу кланів за газову трубу. Тобто, не народи і не держави винні в цьому конфлікті. Тому на ставлення українців до Росії це майже не впливає", - сказав він.

Українці перестали довіряти інститутам влади

Політичні та економічні проблеми в Україні призводять до того, що її громадяни ситуацію в країні вважають "нестабільною". Так її оцінили 90% опитаних. А ще рік тому 69% респондентів дотримувалися цієї думки. Не кращою є ситуація з оцінкою економічних реалій. Економічне становище країни, як в цілому погане оцінили 88% громадян. У попередні два роки подібний песимізм був тільки у 62-66% населення.

Останні політичні події та проблеми в економіці негативно відбилися на ставленні українців до органів влади, а це, на думку експертів, у майбутньому може ускладнити будь-які дії, спрямовані на вихід з кризи.

"Для подолання негативної ситуації інститути влади мають мати певний ресурс довіри, тому що певні дії, особливо, якщо вони непопулярні серед населення, можуть вичерпати запас міцності влади. Рейтинг довіри - своєрідна подушка безпеки", - вважає Євген Копатько, директор компанії, яка проводила соцдослідження.
"На сьогоднішній день індекс довіри до основних інститутів влади знаходиться на найнижчому рівні", - резюмував соціолог.

З цим погодився Володимир Фесенко, який вивчив за різними джерелами динаміку рейтингів довіри до політиків і до влади в період з 2000 року. Він повідомив, що в даний час рейтинги довіри "падають у всіх політиків, не тільки у Ющенка. Загальний висновок: криза довіри до влади зараз безпрецедентна. Нічого подібного не спостерігалося за всю історію України...", - зазначив Фесенко. На його думку, ця криза довіри "так чи інакше, спровокує в людей запит про зміну влади, або каналізується в соціальні протести".

Директор Центру соціальних досліджень Софія Андрій Єрмолаєв вважає результати дослідження "дуже сумними".
"Громадянам дедалі більше не подобається жити в своїй країні, при цьому я не кажу, що не подобається країна", - сказав політолог.

Єрмолаєв наголосив на розбіжності в настрої пересічних українців і політиків: "Наші громадяни як і раніше, вважають, що з Росією повинні бути якісь особливі відносини, і це соціологічний факт. Політики, мабуть, або не зауважують цього, а може, не розуміють".

"Дисонанс між політичною лінією (влади) і тим, що відбувається в головах, у почуттях громадян, досягає критичної межі", - резюмував експерт, додавши, що дуже скоро це може викликати "контрдії" з боку громадян.

Ідея про незалежність України може розподобатися?

Володимир Корнілов зазначив, що "низький рівень довіри до влади свідчить про те, що ми знаходимося на тій стадії, коли люди будуть переносити це на все, відчуваючи розчарування в усій державі".

На думку Корнілова, ставлення українців до незалежності України буде впродовж найближчого року чи двох погіршуватися - "вслід за розвитком економічної кризи".

Свої уточнення вніс Володимир Фесенко. "Ставлення буде погіршуватися, на жаль, це вже є в низці регіонів, де були найбільш сильні проросійські настрої. В першу чергу це стосується Криму. Можливо, за цим показником погіршиться ситуація в низці східних областей країни", - резюмував експерт.
Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь