Переключиться на мобильную версию

Lenta.ru: Примус до виборів

Назад к разделу Мир о нас
Український парламент у день дурня переважною більшістю голосів прийняв рішення про те, що вибори наступного Президента країни повинні відбутися 25 жовтня поточного року, - пише Іван Яковина для російського видання Lenta.ru.
Таким чином депутати від душі посміялися над Віктором Ющенком, який має намір просидіти на своєму посту як мінімум до 17 січня 2010 року: шанси чинного Президента на переобрання нульові.

Призначивши вибори Президента на кінець жовтня, дві основні політичні сили Верховної Ради - Партія регіонів і Блок Юлії Тимошенко - вирішили відразу кілька власних стратегічних завдань.

Регіоналам вигідно провести вибори якомога швидше через те, що зараз рейтинг їхнього лідера - Віктора Януковича - зростає. Він за всіма опитуваннями виходить у другий тур і досить легко перемагає там Юлію Тимошенко. Але тенденція може змінитися, тому Партії регіонів вкрай важливо не прогавити зручний для себе момент і провести вибори "на злеті".

У прем'єр-міністра ситуація складніша: останнім часом на тлі кризи її особистий рейтинг неухильно знижується, що підвищує шанси виходу в другий тур колишнього спікера Верховної Ради Арсенія Яценюка. Його популярність саме зростає, і ця тенденція для Тимошенко створює небезпеку залишитися за бортом президентської кампанії.

Останнім часом вона зробила низку енергійних дій, спрямованих на повернення довіри виборців (в першу чергу - в західних регіонах України). Це вселяє в її прихильників надію на те, що в очній сутичці з Януковичем вона зможе здолати язик лідера Партії регіонів.

До речі, вихід у другий тур Яценюка не вигідний і "регіоналам". Справа в тому, що, за опитуваннями, у другому турі Янукович програє колишньому спікерові Ради.

Приймаючи рішення про перенесення виборів на більш ранній термін, БЮТ і "регіонали" ламають плани Яценюка, відрізають три місяці "на розкрутку" його кандидатури і ставлять екс-спікера в умови жорсткого цейтноту, що загрожує помилками.

Водночас ранні вибори викреслюють зі списку потенційних кандидатів у президенти чинного главу держави. За сім місяців без форс-мажору, наглого використання адміністративного ресурсу або чаклунства Віктор Ющенко не зможе збільшити свою популярність з нинішніх 2-5 відсотків до 15-17, які дали б йому можливість взяти участь у другому турі.

Крім того, перенесення дати голосування на жовтень робить нереальною ідею Ющенка про зміну Основного закону країни, яку він озвучив 31 березня: на її здійснення просто не вистачить часу.

Українські спостерігачі угледіли в цьому удар по перспективам особистого благополуччя нинішнього глави держави. У числі запропонованих ним поправок до конституції була й така, що передбачає посаду довічного сенатора (і недоторканність) для всіх колишніх президентів країни.

Таким чином прихильники Януковича і Тимошенко одним рішенням відсікли від виборів одного кандидата (Ющенка) і сильно ускладнили життя другому (Яценюку). У цій ситуації чинному Президенту не залишилося нічого більше, як відмовитися від підписання закону про призначення нової дати виборів. Крім того, він звернувся до Конституційного суду для з'ясування законності постанови Ради.

Треба сказати, що плутанина в датах проведення виборів Президента України виникла через те, що Віктор Ющенко обирався на цю посаду за старою конституцією (що діяла до 2006 року), яка передбачала призначення дати голосування на останню неділю жовтня. Нова ж редакція основного закону містить іншу норму, згідно з якою вибори призначаються на останню неділю останнього місяця п'ятого року повноважень Президента. У даному випадку - на 17 січня 2010 року.

Більшість депутатів вирішили, що раз Ющенко вступив на посаду за старою версією основного закону, то й піти зі свого поста він повинен за нею ж.

Тим часом "регіонали" зізналися, що, підтримуючи рішення про призначення виборів на жовтень, вони переслідували іншу мету: змусити Президента розпустити Верховну Раду й відправити у відставку уряд.

"Нам потрібно відправити цю владу у відставку - і не тільки Президента. Ми сподіваємося, що після сьогоднішнього голосування президент підпише указ про розпуск Верховної Ради. Ми проведемо одночасно і вибори у Верховну Раду. Ми змінимо і уряд, і Верховну Раду, і Президента - всю владу зверху до низу", - сказала депутат від Партії регіонів Ганна Герман.

Можливо, керуючись саме цією метою, однопартійці Герман вже 2 квітня заблокували роботу Верховної Ради. У тому випадку, якщо парламент не працюватиме 30 днів, Президент отримає законні підстави для його розпуску.

Самі "регіонали" при цьому заявляють, що мета їх демаршу - примусити уряд країни піти у відставку.

При цьому опоненти Партії регіонів вважають, що справжня їхня мета дещо відрізняється від заявленої. "Вони спеціально провокують Віктора Ющенка на видання указу про розпуск парламенту, щоб отримати додаткові аргументи на користь початку процедури імпічменту", - сказав депутат від пропрезидентської фракції НУНС Олександр Третьяков.

У тому випадку, якщо Ющенко видасть указ про розпуск Ради (і, відповідно, відставки уряду), а Рада у відповідь почне процедуру імпічменту Президента, ситуація в країні стане патовою: повністю легітимною залишиться тільки судова гілка влади.

У подібній ситуації напрошується рішення: призначити одночасне переобрання Ради і Президента. Саме цього домагаються "регіонали", які зараз мають найкращі шанси на перемогу і на тих, і на інших виборах.
Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь