Переключиться на мобильную версию

FT: Нове обличчя в політиці завойовує репутацію «київського Обами»

Назад к разделу Мир о нас
Потерпаючи від рецесії і стомившись від брудної політики, українські виборці вкрай потребують лідера, який зможе відновити втрачений оптимізм часів Помаранчевої революції, - пише Роман Олеарчик у британській The Financial Times.
Очевидно, що Яценюк намагається позиціонувати себе як український Обама, - стверджує Олексій Гарань
Очевидно, що Яценюк намагається позиціонувати себе як український Обама, - стверджує Олексій Гарань
Фото: сайт Президента

Якщо останні опитування громадської думки кажуть правду, то все більше з них вбачають у 34-річному Арсенієві Яценюку альтернативу трьом лідерам, чия боротьба за владу із обливанням одне одного брудом домінувала в українській політиці з 2004 року.

Дехто називає його українським Бараком Обамою. Пан Яценюк – молодий, але досвідчений. З 2004 року він працював главою Нацбанку, міністром економіки і закордонних справ, а донедавна – спікером парламенту, поки не був звільнений з посади минулого року.

Парламент призначив дочасні президентські вибори на 25 жовтня, хоча Президент Віктор Ющенко хоче, щоб вибори відбулися в січні 2010 року.

"Очевидно, що Яценюк намагається позиціонувати себе як український Обама, - стверджує Олексій Гарань, професор політології з Києва. – Йому йде на користь глибоке розчарування виборців у теперішніх політичних лідерах України. Виборці дуже хочуть бачити нові обличчя".

Депутат парламенту, пан Яценюк ще офіційно не оголосив, що кандидуватиме на президентство, але він вже веде мову про залучення радників із передвиборчого штабу президента США. Очікується, що він оголосить про свою участь у передвиборній гонці 22 травня, коли йому виповниться 35, – мінімальний вік, який дає в Україні право претендувати на посаду президента.

"Приблизно дві третини громадян повністю втратили довіру до наших теперішніх лідерів, – каже він. – Вони у пошуку нових людей, які забезпечать результат, покращать економіку і покладуть край внутрішньополітичній боротьбі".

Економіка України, яка бурхливо зростала після Помаранчевої революції, зараз покотилася в зворотному напрямку. Вона чи не найбільше постраждала від впливів світової фінансової кризи.

За словами пана Яценюка, який очолював Нацбанк під час Помаранчевої революції, в суспільстві в будь-який момент можуть спалахнути соціальні заворушення.

"У нас революційна ситуація", – каже він. Багато громадян панікують, оскільки не можуть забрати депозити з проблемних банків. Посадовці стверджують, що кількість безробітних в країні з населенням у 46 млн. незабаром може подвоїтися до 2 млн.

За словами економіста-ліберала Яценюка, його суперники чинять опір появі нових облич. Він застерігає про "конституційну змову" між провідними партіями з метою усунення інституту президентства чи скорочення більшості повноважень президента перед виборами.

На відміну від своїх опонентів, пан Яценюк вільно володіє англійською – навичка, яка, на його думку, "вкрай важлива у спілкуванні зі світом". Без неї теперішні українські лідери безуспішно намагалися вибудувати розуміння і підтримку України міжнародною спільнотою.

Пан Яценюк стверджує, що, ставши президентом, дотримуватиметься прозахідного зовнішньополітичного курсу, орієнтуючись на довгострокові цілі, та водночас покращуючи відносини із Росією.

За словами Ілька Кучеріва, директора київського Фонду "Демократичні ініціативи", поява пана Яценюка – "ознака розчарованості виборців" правлячою верхівкою. Проте це чи не єдине, де можна проводити паралелі з кампанією Обами.

"Не можна порівнювати його із Обамою. На даному етапі в цього немає відданої і стабільної групи прибічників".

За словами професора Гараня, панові Яценюку ще потрібно дати відповіді на важливі питання щодо своєї кандидатури. "Що у нього за команда, яка його програма для України і хто його фінансово підтримує?"

Впродовж останніх років ключ до влади в Україні полягав у підтримці бізнесу. Політологи стверджують, що зростання симпатій виборців до пана Яценюка частково можна пояснити позитивним висвітленням його діяльності на контрольованих олігархами каналах.

Віктор Пінчук, мільярдер і зять колишнього Президента Леоніда Кучми, - ключовий спонсор благочинної діяльності пана Яценюка.

Пан Яценюк визнає свою стурбованість тим фактом, що багато виборців вважають: його підтримує газовий магнат Дмитро Фірташ. Проте він охоче приймає підтримку бізнесових лідерів, стверджуючи, що вони також прагнуть змін.

"Під час кампанії я проситиму їх всіх пожертвувати кошти. Проте я не обіцятиму жодних преференцій навзамін … а запропоную відкриті й справедливі умови для всіх. Я переконаний, що вони будуть цим задоволені".

Янукович лідирує в опитуваннях громадської думки

Березневе опитування Центру Разумкова показує, що 17% українців готові віддати свої голоси за Віктора Януковича, екс-прем’єра, якого підтримувала Москва на виборах 2004 року; майже 16% - за Прем’єр-міністра Юлію Тимошенко і 12% - за Арсенія Яценюка.

Рейтинг Віктора Ющенка, якого підтримувала більшість українців після того, як він прийшов до влади завдяки демократичній Помаранчевій революції, становить 3,5%.

Оригiнал статті
Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь