Переключиться на мобильную версию

НГ: Ющенко погодився на позачергові вибори

Назад к разделу Мир о нас
Наступне засідання Верховної Ради відбудеться 14 квітня. Запланований на ньому розгляд програми діяльності уряду з пакетом антикризових законів може завершитися відставкою кабінету міністрів Юлії Тимошенко, пише Тетяна Івженко в статті, яку публікує в сьо.
Віктор Ющенко
Віктор Ющенко
president.gov.ua

Справа в тому, що за останні кілька днів позиції президента Віктора Ющенка і лідера Партії регіонів Віктора Януковича значно зблизилися. Обидва виступають за одночасне проведення позачергових президентських і парламентських виборів. Тимошенко проти.

Вчора вступила в силу прийнята 1 квітня постанова Верховної Ради про дату чергових президентських виборів - 25 жовтня. Хоча Ющенко вважає правильною іншу дату - 17 січня 2010 року, але в Конституційному суді не підтверджують факт звернення президента з позовом про оскарження  призначеного депутатами терміну.

Більш того, днями Ющенко визнав, що може погодитися з рішенням парламенту. Щоправда, президент назвав заплановані вибори позачерговими: "Я хочу офіційно заявити, що готовий прийняти рішення про позачергові президентські вибори в цій країні. Оскільки це рішення сьогодні від мене залежить ... Друге: в пакеті з цими діями ми проводимо позачергові парламентські вибори".

Партія регіонів поспішила пояснити своїм виборцям, що президента змусили до рішучих кроків акції протесту,  проведені опозицією. Як відомо, гаслом акцій стала вимога про відставку всієї влади і заклик до одночасного переобрання президента і парламенту. Глава держави підтримав опозицію ще в одному питанні: він виступив за новий закон про вибори Верховної Ради.

Суть зводиться до того, що якщо й не відмовитися від жорсткої партійної системи виборів, то хоча б законодавчо ввести норму про відкриті списки кандидатів у депутати. Раніше виборці змушені були голосувати фактично за лідера партії і за першу п'ятірку виборчого списку, імена інших кандидатів формально не називалися. Учора в президентському секретаріаті "НГ" підтвердили, що новий законопроект про вибори розробляється і його передадуть депутатам на наступному тижні.

Тепер Верховній Раді належить затвердити новий закон, а також, можливо, прийняти рішення про обрання в один день президента і парламенту. У секретаріаті президента допускають можливість в той же день провести і всенародний референдум щодо конституційної реформи.

Проект нової Конституції глава держави передав у Верховну Раду в кінці березня, документ викликав різко негативну реакцію депутатів. Днями український МЗС передав проект документу на затвердження Венеціанській комісії. Але навіть якщо комісія його схвалить, а президентському оточенню вдасться провести його через референдум, конституційна реформа потребує тривалого часу і єдності поглядів не менше 300 депутатів. Зараз парламентарії, скептично оцінюючи проект Ющенко, кажуть, що проблема неактуальна, оскільки до моменту розгляду документу багато чого в країні може змінитися. Зокрема, депутати сподіваються, що будуть обрані новий президент і парламент.

Категорично проти ідеї Ющенка і Януковича виступає Блок Юлії Тимошенко (БЮТ). Депутат Валерій Писаренко зазначає, що чинне законодавство не передбачає і не дозволяє одночасного обирати президента і парламент. З ним погоджується представник фракції "Наша Україна - Народна самооборона" Анатолій Матвієнко: "Позачергові вибори до парламенту неможливо провести разом з президентськими - період передвиборчої кампанії різний, незрозуміло, як формувати окружні та територіальні комісії ... Якщо б президент пішов 25 жовтня на президентські вибори, то можна було б у березні разом з місцевими виборами провести парламентські".

Екс-спікер парламенту і один з кандидатів на посаду президента Арсеній Яценюк запропонував не корегувати законодавство, а провести президентські вибори в січні, а позачергові парламентські - в березні. Політик вважає, що це єдина можливість не загострювати ситуацію в Україні, а, навпаки, вирішити багаторічні політичні конфлікти.

Політолог Костянтин Бондаренко вважає, що позиції президентського оточення і опозиції  співпали тому, що Ющенко при вкрай низькому рейтингу популярності шукає спосіб залишитися в українській політиці, а Партія регіонів, навпаки, намагається зберегти і конвертувати в посади свою популярність. Тому й ті, й інші зацікавлені у позачергових виборах і домовленостях про розподіл повноважень.   

Протидію Тимошенко політолог Андрій Єрмолаєв пояснює як і неготовністю її блоку до виборів у пік економічної кризи, так і небажанням БЮТ відкривати списки кандидатів.   

У цьому сенсі чергове засідання Верховної Ради 14 квітня може стати переломним. Депутат від БЮТ Андрій Кожем'якін вважає, що закулісні союзники Ющенко і Янукович зроблять все, щоб відправити прем'єра у відставку. Це дозволить якщо не вивести Тимошенко з гри, то значно зменшити її вплив. Депутат вважає, що президентська сторона й опозиція, прикриваючись заявами про антикризові програми, роблять все, щоб не затвердити необхідні закони, які дозволяють наповнити держбюджет і регулярно виплачувати зарплати та пенсії.

"Президент і Партія регіонів готові пожертвувати економічною безпекою України, поставити на межу виживання населення, щоб тільки відправити уряд Тимошенко у відставку", - зробив висновок депутат.

Кулуарні переговори загострюють ситуацію і всередині політичних сил, які вважаються основними гравцями. Розкол, за словами політологів, назріває після пропрезидентського блоку в Партії регіонів. А заяви деяких соратників Тимошенко свідчать про те, що в БЮТ теж може з'явитися внутрішня опозиція.

Представник цього блоку - заступник голови Верховної Ради Микола Томенко зазначив, що якщо у вівторок не буде затверджена єдина антикризова програма дій, то єдиним виходом для країни стане переобрання всієї влади.

Між тим міністр юстиції Микола Оніщук заявив учора на прес-конференції, що призначення Верховною Радою президентських виборів на 25 жовтня 2009 року суперечить Основному закону.

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь