Переключиться на мобильную версию

НГ: Налякали МВФ дефолтом

Назад к разделу Мир о нас
Українська влада сподівається на зовнішню допомогу в період президентської кампанії, пише Тетяна Івженко в сьогоднішньому номері російської Независимой газеты.

Сьогодні до Києва повертається місія Міжнародного валютного фонду (МВФ), від висновків якої залежить надання Україні другого траншу стабілізаційного кредиту у 2 млрд. дол. У лютому експерти фонду перервали свою роботу в знак протесту проти невиконання українським урядом умов кредитування.

Конфлікт тривав два місяці: відправлений в перші дні березня лист Президента, прем'єр-міністра і керівника Нацбанку України до МВФ з проханням про відновлення співпраці повернувся в Київ. Юлія Тимошенко ще недавно припускала, що МВФ може заморозити кредитну лінію для України, але цього не сталося.

Зараз враховано, як і раніше, не всі рекомендації фонду, але шанси на отримання другого траншу кредиту збільшилися: Джордж Сорос днями попередив світ про те, що над Україною нависла загроза дефолту. Раніше європейські лідери висловлювали побоювання, що неплатоспроможність України викличе ефект доміно у Східній Європі. Хоча чиновники в Києві не підтверджують ці прогнози, але вважають, що у сформованих умовах можна сподіватися на допомогу якщо не від МВФ, то від "великої двадцятки".

Зараз враховано, як і раніше, не всі рекомендації фонду, але шанси на отримання другого траншу кредиту збільшилися: Джордж Сорос днями попередив світ про те, що над Україною нависла загроза дефолту

Про те, яка реальна економічна ситуація в Україні, можна судити за оприлюдненим днями черговим річним прогнозом Світового банку, який вже кілька разів погіршував показники. Виходячи з нинішньої ситуації банк оцінює динаміку валового внутрішнього продукту (ВВП) України в 2009 році на рівні до 9% падіння. Попередній прогноз становив мінус 4%. Прогноз річної інфляції також погіршено із 13,6 до 16,4%. Причому наведені макроекономічні показники в банку вважають оптимістичними. Ситуація може бути гіршою, якщо українська влада негайно не затвердить антикризові заходи.

Наприкінці березня український парламент ухвалив два з шести законопроектів, які спрямовано на поліпшення економічної ситуації. Документи стосувалися підвищення акцизного збору на сигарети і алкоголь. Але в уряді вважають цю міру краплею в морі: Тимошенко вимагає прийняти також закони, що збільшують відрахування малого та середнього бізнесу в Пенсійний фонд і перерозподіляють витрати цього фонду. Формально МВФ вважав можливим направити місію до Києва в якості заохочення української влади за перші прийняті закони. "МВФ отримав переконливі запевнення від Президента та прем'єр-міністра України щодо їх налаштованості забезпечити із 13 по 17 квітня прийняття законів, які спрямовано на зміцнення фінансового стану Пенсійного фонду та компанії Нафтогаз України, - сказано в офіційному повідомленні фонду до приїзду місії.

Раніше європейські лідери висловлювали побоювання, що неплатоспроможність України викличе ефект доміно у Східній Європі

На 14 квітня у Верховній Раді дійсно заплановано розгляд антикризового пакету та програми діяльності уряду. Причому Юлія Тимошенко пообіцяла включити в законопроекти всі пропозиції опозиції. Однак, це не гарантує затвердження документів у парламенті. Соратники Тимошенко встигли заявити, що Президент і опозиція збираються принести економіку України в жертву політичним інтересам: нібито у вівторок готується відставка Тимошенко. Представники опозиції спростовують цю заяву. Депутат від Партії регіонів, голова Федерації роботодавців України Юрій Бойко вважає, що уряду потрібен образ ворога, оскільки через катастрофічну фінансову та бюджетну ситуації найближчим часом в казні не буде коштів для виплати зарплат і пенсій. "Сталося те, що не могло не статися в результаті катастрофічного падіння промислового виробництва і неспроможності уряду протистояти сповзанню економіки в прірву кризи", - вважає депутат. Він додав, що "на цей раз за невиплати пенсій і зарплат уряду доведеться відповісти, як і за інфляцію, валютні спекуляції, за масове зубожіння людей".

Заради справедливості варто зазначити, що курс національної валюти залишається стабільним на рівні близько 8 гривень до 1 дол США протягом півтора місяців. Інфляція в березні сповільнилася до 1,4% (зростання за перший квартал склало 5,9%). Подорожчали продукти - в середньому на 2,2%, ліки - 3,2%, предмети домашнього вжитку - 2,8%, одяг і взуття - 1,1%. Найбільш гострими проблемами, з точки зору пересічних українців, залишаються триваюче скорочення робочих місць, зниження рівня оплати праці та занотовані з січня заборгованості з виплати зарплат - офіційно названа загальна сума боргу сягає 2 млрд. дол. Пенсії поки що виплачуються вчасно і в повному обсязі.

Чиновники в Києві вважають, що в сформованих умовах можна сподіватися на допомогу якщо не від МВФ, то від "великої двадцятки"

Натомість ситуація у фінансово-банківській сфері залишається вкрай складною. За даними джерел в Нацбанку, допомоги у влади зараз просять близько трьох десятків банків. Головна проблема зводиться до того, що паніка через кризу змушує громадян вимагати повернення депозитних вкладів, але здійснити настільки масові виплати банківська система не може. Цю проблему не вирішено, оскільки уряду не вдається заспокоїти громадян, повернувши довіру до банків. А заяви про намір підтримувати виключно державні фінансові установи тільки підігрівають паніку.

Водночас, міністр економіки Богдан Данилишин стверджує, що дефолт, про який днями заявив Джордж Сорос, Україні не загрожує: "Будь-які розмови про можливий дефолт України не мають під собою ніяких підстав. Уряд послідовно реалізує свою антикризову програму, яка спрямована на підвищення рівня конкурентоспроможності економіки і довіри міжнародних інвесторів до України". Такої ж думки дотримується Тимошенко. Нещодавно вона заявила, що жодної копійки з наданого Україні в листопаді першого траншу кредиту МВФ в сумі 4,5 млрд. дол досі не витрачено, що ці гроші знаходяться в золотовалютних резервах Нацбанку. Офіційно відомо, що з початку року з резервів було витрачено близько 7 млрд. дол на підтримку стабільності фінансової системи. У березні золотовалютні резерви Національного банку зменшилися на 1 млрд. дол. Залишок становить, за даними відкритих джерел, трохи більше 25 млрд. дол проти 32,5 млрд. у минулому році.

Данилишин: Будь-які розмови про можливий дефолт України не мають під собою ніяких підстав

Експерти МВФ мають намір з'ясувати причини урядового оптимізму в даних умовах. Не виключено, що рішення про виділення другого траншу знову буде відкладено.

Директор економічних програм Центру імені Разумкова Василь Юрчишин вважає, що Україна дійсно може отримати певну суму з цих коштів, але для цього владі все-таки доведеться розв'язати скандальну ситуацію з МВФ.

Про ефективну антикризову програму і про нову економічну політику, на його думку, мова може йти тільки після президентських виборів, коли відбудеться спад популістських обіцянок.

 

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь