Переключиться на мобильную версию

НГ: Тимошенко намагається задобрити "Газпром"

Назад к разделу Мир о нас
Напередодні минулих вихідних Юлія Тимошенко після телефонної розмови з Володимиром Путіном повідомила, що відправиться в Москву «у двадцятих числах квітня». Вона пояснила, що прем'єрам вдалося по телефону залагодити конфліктну ситуацію, яка виникла 23 бер.
Юлія Тимошенко
Юлія Тимошенко
tymoshenko.com.ua


Саме з цієї причини російська сторона відклала на невизначений термін засідання українсько-російської комісії з економічної співпраці. Але для Тимошенко як потенційного кандидата на посаду президента України візит до Москви зараз украй важливий, стверджують експерти.

"Український прем'єр переслідує економічні та політичні цілі", - зазначив політолог Костянтин Бондаренко. За його словами, перший блок питань зводиться до врегулювання проблем, що виникли в газовій сфері і до продовження переговорів про отримання Україною російського кредиту в 5 млрд. дол. Другий блок для Тимошенко навіть важливіший, адже її підпис під брюссельською декларацією затвердив російське керівництво в думці, що Тимошенко ненадійний партнер.

"Тепер вона повинна довести, що не є ворогом Росії, і спробувати повернути довіру російського керівництва", - вважає експерт. За його словами, надзавдання Юлії Тимошенко зараз є якщо не забезпечити собі російську підтримку під час президентської кампанії, то хоча б домогтися, щоб Москва не робила ставку ні на кого іншого.

Підґрунтя  ситуації, що склалася, яскраво ілюструється даними всеукраїнського соцопитування, оприлюдненого Київським міжнародним інститутом соціології. Керівник інституту Валерій Хмелько повідомив: "За результатами опитування очевидно, що російський вектор не буде домінувати серед зовнішньополітичних факторів. Але зв'язок між вибором громадян та їх ставленням до Росії очевидний". Соціологи з'ясували, що 91% українців оцінюють своє ставлення до сусідньої державі словами "добре" і "дуже добре". "З тих, хто дуже добре ставиться до Росії, за Тимошенко готові проголосувати лише 10%, за Ющенка - 1%, за Януковича - 34%. З тих, хто загалом позитивно ставиться, за Тимошенко готові голосувати 19%, за Ющенка - 4%, а за Януковича - 13% ". З тих, хто погано ставиться до Росії, обирають Тимошенко 23% громадян, але їх загальна кількість, як зазначалося, незначна. Зате з тих, хто симпатизує Росії, приблизно половина не мають наміру підтримувати жодного з політиків, які мають намір балотуватися на посаду президента. За голоси цих людей буде вестися основна боротьба. Успішний візит до Москви для українського прем'єра означав би електоральний удар по позиціях її політичних суперників.

Однак, судячи з підсумків недавнього візиту делегації "Нафтогазу України" в "Газпром", в української сторони є і конкретніші завдання. В українські ЗМІ в ці дні потрапила інформація про те, що Київ попросив "Газпром" закачати в українські підземні сховища 20 млрд. куб. м. газу до наступного опалювального сезону. Нюанс у тому, що "Нафтогаз" запропонував поповнити сховища в рахунок оплати послуг з транзиту російського газу територією України в майбутні роки. Експерти вважають, що ціна цього прохання - близько 5 млрд. дол. Підтвердження цієї чутки поки що немає. Але місцеві експерти кажуть, що це питання для обговорення двох прем'єрів.

Готуючись до непростих переговорів, Юлія Тимошенко зробила кілька кроків назустріч російським партнерам. Зокрема, наприкінці минулого тижня уряд ухвалив безпрецедентне рішення: всі великі підприємства хімічної галузі отримали право закуповувати газ безпосередньо у виробників. До сих пір навіть дочірня структура "Газпрому" - компанія "Газпромзбут-Україна" повинна була купувати газ не напряму, а через посередництво "Нафтогазу". Нове рішення українського уряду фактично означає безпосередній вихід "Газпрому" на український ринок.

Сукупний обсяг газу, необхідний для хімпідприємств-гігантів, за оцінками уряду, становить до 8 млрд. куб. м. в рік, це більш ніж десята частина всього українського газового ринку і п'ята частина імпортного газу. Обговорення всіх деталей нововведення очікується під час зустрічі українського та російського прем'єрів.

Юлія Тимошенко стверджує, що скандал, пов'язаний з модернізацією української ГТС, теж перестав бути актуальним. За її словами, у загальних рисах, проблема обговорювалася під час телефонної розмови з Володимиром Путіном, деталі відкладені до особистої зустрічі. Однак існує очевидне протиріччя у поглядах української та російської сторін: Київ пропонує "Газпрому" взяти участь у модернізації ГТС на правах інвестора поряд із західними компаніями, а російська сторона наполягає на створенні повноцінного газотранспортного консорціуму, який на правах керуючого модернізує ГТС. Суперечності за цією лінією лише поглиблюються.

Юлія Тимошенко не може вирішити проблему, оскільки державне право власності на магістральні газопроводи закріплено в низці українських законів. Питання настільки політизоване, що жодна політична сила у Верховній Раді не ризикне переглядати право власності на ГТС, тим більше в період передвиборної кампанії. У зв'язку з цим колишній соратник українського прем'єра, нещодавно призначений заступник секретаря Ради національної безпеки і оборони України Дмитро Видрін вважає, що в Москві на Тимошенко чекає "жорстка прочуханка і серйозний урок". "Модель поведінки, при якій говориться лише те, що подобається людям, як це Юлія Володимирівна робить в Україні, не проходить у зовнішній політиці. Якщо ти сказав щось в Брюсселі, то через кілька хвилин це стає відомо в Москві. І навпаки", - зазначив нещодавно Видрін. Він вважає, що підписання українським прем'єром брюссельської декларації може змусити Москву шукати в Україні інших партнерів. Саме цього, як вважають експерти, найбільше побоюється український прем'єр.


Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь