Переключиться на мобильную версию

Ъ: Крадуть - погано, не крадуть - теж погано

Назад к разделу Мир о нас
НАК Нафтогаз України отримала від Газпрому попередження про можливі штрафні санкції за відбір лише половини законтрактованого газу. Згідно з угодою сторін, штраф може перевищити $ 500 млн, пише російське видання КоммерсантЪ.
Річні штрафи Нафтогазу можуть перевищити кредити
Річні штрафи Нафтогазу можуть перевищити кредити
АР

Остаточне рішення про стягнення штрафу або відмову від претензій має бути прийнято в кінці квітня за підсумками переговорів прем'єра України Юлії Тимошенко і голови російського уряду Володимира Путіна.

Радник президента з питань енергетичної безпеки України Богдан Соколовський учора повідомив, що ВАТ Газпром повідомило НАК Нафтогаз України про факт порушення контракту на поставку газу і можливе виставлення великих штрафних санкцій. Пан Соколовський пояснив, що в поточному контракті сторін штрафні санкції передбачені, але не вводяться автоматично. "Юридичне обґрунтування є, але штрафні санкції можуть наступити тільки після відповідного судового розгляду і судового рішення після нього", - стверджує чиновник.

У Газпромі зазначають, що залишають за собою "право вимагати оплату штрафу", але запевняють, що зараз штрафи не виставлено. Джерела Ъ в Нафтогазі і Газпромі уточнили, що юридично повідомлення українській стороні надіслано, але за бухгалтерськими звітами вимогу не висунуто.

У першому кварталі Нафтогаз купив вдвічі менше передбачених контрактом обсягів - 2,5 млрд кубометрів замість 5 млрд кубометрів. Контракт передбачає принцип take or pay, коли споживач зобов'язаний вибрати не менше 80% від обсягу, записаного в контракті. В іншому випадку різниця між реальним і мінімально обумовленим обсягом (у поточній ситуації 30%) повиннен бути компенсований споживачем. Виходячи з вартості газу для України в першому кварталі $ 360 за тисячу кубометрів, за три місяці доплата повинна скласти $ 540 млн. За рік, виходячи з середньої ціни $ 228 за тисячу кубометрів, при збереженні відбору 50% претензії можуть досягти $ 2,7 млрд.

На думку партнера юридичної компанії Astapov Lawyers Ігоря Черезова, у випадку судового розгляду шанси Газпрому одержати компенсацію дуже високі. "Договір прямо вказує на таку норму, і якщо Нафтогаз не доведе, що йому не дозволили закупити газ форс-мажорні обставини, він програє позов", - говорить пан Черезов. А член Комітету Верховної Ради України з ПЕКу Сергій Тулуб зазначає: "Нафтогаз "потрапив у досить неприємну ситуацію. Україна тепер у всіх питаннях повинна діяти з огляду на Газпром, інакше доведеться заплатити значну компенсацію".

Річні штрафи Нафтогазу можуть перевищити обіцяні Євросоюзом кредити на модернізацію газотранспортної системи (ГТС) України, про які йдеться в підписаній 23 березня так званої брюссельської декларації. Саме цей документ, який виключив Росію з процесу модернізації ГТС, загострить газові відносини сторін.

Як розповіло Ъ джерело в уряді, до кінця квітня повинна відбутися зустріч прем'єра України Юлії Тимошенко і Володимира Путіна. Від підсумків переговорів і буде залежати позиція Газпрому щодо штрафів та інших санкцій до Нафтогазу. Джерело, знайоме із ситуацією, пояснює, що "якщо Юлія Тимошенко переконає Москву, що брюссельська декларація не завдасть шкоди Росії і не зруйнує існуючу схему поставок російського газу в Євросоюз, то й відносини між компаніями перейдуть в мирне русло".

Ще одним приводом для компромісу з української сторони є жорстка потреба в коштах. Нафтогазу потрібно $ 4,8 млрд для купівлі та закачування російського газу в підземні сховища (ПСГ) країни. Минулого тижня в Москву прилітав голова компанії Олег Дубина, який запропонував керівнику Газпрому Олексію Міллеру оплатити авансом транзит газу по території України, а потім забрати гроші назад в якості плати за газ для ПСГ. Однак домовитися сторонам не вдалося, навпаки, після цього візиту Газпром і направив Нафтогазу попередження про штрафи. Знайти гроші на оплату газу в інших країнах Юлія Тимошенко вже намагалася, але не зуміла.

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь