Переключиться на мобильную версию

НГ: Вичерпаний потенціал української моделі

Назад к разделу Мир о нас
Голова Верховної Ради Володимир Литвин - досвідчений політик, який вміє залишатися над сутичкою під час будь-яких політичних змін. Він поки що не заявляв про намір брати участь у виборах президента. Можливо, тому його погляди на політичну ситуацію в Украї.
Може бути й гірше...
Може бути й гірше...
ric.ua

- Володимире Михайловичу, Україна, як стверджує влада, рухається шляхом реформ або, як каже опозиція, котиться у прірву? 

- Для України настає момент істини. Тому давайте відійдемо від політичних оцінок і будемо базуватись на науковій, історичній позиції. А якщо так, то доведеться констатувати, що Україна вичерпала потенціал свого розвитку на базі тих уявлень, які домінують у нинішніх політиків. Якщо вони всі - і опозиція, і влада - усвідомлюють цей факт і почнуть діяти по-іншому, у країни з'явиться шанс на розвиток. У іншому разі неминучий відкат - я навіть не виключаю, що про Україну як державу доведеться говорити в минулому часі ... Втім, я буду робити все можливе і неможливе, щоб не допустити цього.

- Переломним моментом стануть президентські вибори? 

- Ні, я так не думаю. При нинішньому розкладі сил змін на краще очікувати не варто. Навпаки, нас можуть очікувати найгірші часи. Я побоююся, що після виборів розпочнеться черговий переділ власності, перекройка країни. Це відбувалося і раніше, але мова йшла про держвласність, яка переходила в руки переможця і його оточення. Тобто це був локальний процес. А зараз, коли понад 80% економіки має приватний характер, наступ переможців і запеклий опір переможених зачепить величезну кількість рядових громадян. Просто так ніхто заводи віддавати не буде. 

- Рік тому ви пояснювали багато політичних проблем України тим, що бізнес підпорядкував собі структуру влади. Зараз, розуміючи, що економічна криза набуває масштаби катастрофи, великий бізнес може консолідуватися, щоб заради самозбереження відмовитися від політичних воєн? 

- Так, бізнес на пострадянському просторі - це найбільш реальна влада. Багато людей, які уособлюють ті чи інші структури влади, є або впливовими бізнесменами, або виразниками інтересів великого бізнесу. І вони, на жаль, так і не усвідомили, що їхні інтереси повинні співвідноситися з інтересами національної безпеки і полягають в тому, що країна повинна жити не в рамках закулісних особистих домовленостей, а на основі закону, права. 

Великі бізнесмени поки розділені, ворогують через великі об'єкти держвласності на зразок Укртелекому, Одеського припортового заводу, харківського Турбоатому. Вони поки зацікавлені в нестабільності ... 

- З подачі цих людей з'явилася ідея про проведення нових позачергових парламентських виборів до президентських або разом з ними? 

- Ідея з'явилася у тих, хто на основі нестабільності намагається штучно збільшити свій рейтинг. Суть в тому, щоб усунути конкурентів. Під шумок парламентської передвиборної кампанії окремих учасників президентської гонки можна витіснити з влади, знизити їхній рейтинг і зменшити шанси на перемогу в президентських виборах. 

Ющенко, Янукович, Тимошенко та інші є конкурентами. Кожен намагається посилити свої позиції до президентських виборів будь-якими способами і кожен сподівається на випадок поразки убезпечити себе наявністю депутатського мандата. З їхньої точки зору, дострокове переобрання Верховної Ради - це свого роду генеральна репетиція перед президентськими виборами. Але вона навряд чи відбудеться.

- Чому? 

- Крім інтересів лідерів, є думка рядових депутатів. Думаю, понад 400 з них не зацікавлені у дострокових виборах: сьогодні-то вони депутати, а ким будуть завтра - хто знає? 

- Але політологи кажуть, що новий президент не дасть нинішньому парламенту працювати до 2012 року, а спробує провести дострокові вибори, щоб навесні 2010-го сформувати зручну йому Верховну Раду. 

- Всі наші президенти усвідомлюють себе директорами великих заводів закритого типу. У їхньому уявленні навколо існують тільки підлеглі, а парламент - це щось на кшталт заводського комітету, профспілки ... Хто б не став президентом, він, як і попередники, спробує вибудувати всю систему влади під себе. Але помиляються ті, хто вважає, що різнокольоровий парламент дозволяє главі держави діяти за принципом: розділяй і володарюй. 

Ні, наші лідери вже пережили цей етап, вони хочуть мати контрольний пакет - як у бізнесі. Кожен з кандидатів прагне отримати чисельну фракційної перевагу, щоб проводити засідання парламенту як збори акціонерів. 

- Але це неможливо, судячи з настроїв виборців. Наскільки велика ймовірність соціального вибуху? 

- Щоб відбувся вибух протесту, людині потрібно підняти голову і оцінити ситуацію. В іншому разі можливий неконтрольований бунт, страшний, непрогнозований і безглуздий. Але я не думаю, що такий сценарій в Україні можливий. Люди, які зневірилися у владі, що втратили надію на допомогу від неї в період кризи, зосередилися на самовиживанні. Українці, як мені здається, перестали довіряти політиці і політикам, сконцентрувавши увагу на вирішенні своїх проблем, на відокремленому способі організації свого життя. Тому фактично провалилися мітинги та акції ситої опозиції: люди розуміють, що їм це нічого не дасть. 

- Зовнішні сили - Росія, США, Євросоюз втрутяться в ситуацію? 

- Важливо не дійти до межі, за якою у нас почнуться незворотні дестабілізаційні процеси, які за принципом ланцюгової реакції можуть ускладнити ситуацію у Європі. Як ми всередині країни не зацікавлені в розвитку таких тенденцій, так і світ в цьому не зацікавлений. Звичайно, зараз всі сильні світові гравці зайняті проблемою подолання економічної кризи. Але це не означає, що Україна перестала цікавити зовнішніх партнерів. Більш того, зміни у світовій геополітичній системі координат збільшать цей інтерес, призведуть до посилення конкуренції за вплив на Україну. Якщо виходити з прагматичного розрахунку, з національних інтересів, то з цієї конкуренції, яка зараз набуває цивілізовані форми, можна витягти максимум користі. А інтерес є, він буде реалізований через симпатії, підтримку, преференції щодо того чи іншого кандидата на президентський пост. 

- Ви вважаєте, що зовнішні сили будуть робити ставки на українських президентських виборах? 

- Так. Це важливо, оскільки після світової кризи почнеться процес нової, силової глобалізації. Найсильніші держави спробують розширити сфери свого впливу. 

- Цей процес дасть нормалізувати українсько-російські відносини? 

- Вони сьогодні зведені до рівня формальності: зустрічі, рукостискання - протокол дотримується, але не більше того. Мені здається, що відносини зайшли в глухий кут, оскільки з одного і з іншого боку робляться спроби перенести особисті погляди, думки лідерів на рівень державної політики, міждержавних відносин. Економічне співробітництво розвивається за інерцією. 

Настав час, коли потрібно будувати політику здорового глузду. У Росії й України є спільні і різні інтереси. Там, де це можливо, потрібно, відмовившись від особистих поглядів і політичної кон'юнктури, розвивати співпрацю. Пункти протиріч необхідно спокійно розглянути, щоб з'ясувати, чим вони зумовлені, і знайти точки дотику.


Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь