Переключиться на мобильную версию

НГ: Тимошенко і Путін почнуть новий етап газових відносин

Назад к разделу Мир о нас
У понеділок керівники Рахункової палати РФ і України Сергій Степашин та Валентин Симоненко підписали спільне комюніке за підсумками аудиту діяльності компанії РосУкрЕнерго. Фінансова перевірка, яка паралельно проводиться у двох державах, була завершена ще.
Третій зайвий
Третій зайвий
img.lenta.ru

Українська сторона не оприлюднила результати, посилаючись на необхідність їхнього офіційного затвердження. Степашин відмовився розповісти про підсумки, посилаючись на прохання офіційного Києва: «Ми синхронізуємо оголошення підсумків перевірки. Думаю, що цей підхід буде сприяти об'єктивності». Експерти припускають, що окремі українські політики намагалися використовувати результати аудиту в своїх передвиборних цілях. «Але на сьогодні жодної політики в цьому немає. Відбулася просто констатація факту: уряди України і Росії поставили останню крапку в історії співпраці з компанією-посередником», - сказав НГ керівник енергетичних програм Центру ім. Разумкова Володимир Саприкін. 

Суть підписаного комюніке зводиться до того, що на початок лютого, коли РосУкрЕнерго перестала бути посередником з постачання всього імпортного газу в Україну, борг цієї компанії Газпрому становив 514,16 млн. дол. Ця сума вийшла в результаті зіставлення загальної заборгованості СП РосУкрЕнерго перед Газпромом - 1054 млрд. дол. та заборгованості Газпрому перед СП - 540,53 млн. дол.

Всі українські чиновники від енергетики вчора запевняли, що для України результати аудиту нічого не варті ні в політичному, ні в економічному сенсі. «Мова йде про стосунки двох господарюючих суб'єктів - Газпрому і його дочірньої структури. Ми ніякого стосунку до цього не маємо», - запевнив прес-секретар Нафтогазу України Валентин Землянський. 

Раніше близькі до Юлії Тимошенко чиновники наполягали на тому, що саме заборгованість РосУкрЕнерго перед Газпромом дала змогу російській компанії переуступити Нафтогазу 11 млрд. куб. м газу, які були закачає в українські підземні сховища компанією РосУкрЕнерго. Спроба розмитнити цей газ на Нафтогаз обернулася гучним скандалом: Служба Безпеки України (СБУ) почала розслідування, в ході якого збройні підрозділи заблокували офіс Нафтогазу на початку березня. Пізніше керівник СБУ Валентин Наливайченко підтвердив, що Нафтогаз отримав право власності на газ, який належав РосУкрЕнерго згідно з цивільно-правових угодами. «На сьогодні питання вичерпано», - запевнив НГ Валентин Землянський. У Києві відмовилися коментувати питання про невідповідність двох сум: півмільярдного боргу РосУкрЕнерго перед Газпромом і вартості належного посереднику газу. У березні віце-прем'єр українського уряду Олександр Турчинов оцінив спірні 11 млрд. куб. м в 4-5 млрд. дол. 

Цікаво, що в Стокгольмському арбітражному суді, який наприкінці березня почав розглядати позови РосУкрЕнерго до Нафтогазу, нема позовної вимоги про відшкодування 11 млрд. куб. м газу. Про це заявив днями перший заступник голови української компанії Ігор Діденко. Він уточнив, що 24 березня були представлені всі позови сторін один до одного: «Не тільки з боку РосУкрЕнерго є позови до Нафтогазу... Ще є зустрічні позови - від Нафтогазу до РосУкрЕнерго: на 62 мільйони доларів і 118 мільйонів доларів за розрив транспортного контракту та контракту на зберігання (газу)». Діденко стверджує, що судова тяганина завершиться не раніше як 2010 року. А спірні моменти, зі слів чиновників, зможе врегулювати Тимошенко в ході перенесеного на 29 квітня візиту українського прем'єра до Москви.

Зокрема, у Києві сподіваються, що голова уряду домовиться про те, щоб Газпром не пред'являв Нафтогазу штрафні санкції за недобір газу в першому кварталі. Згідно з підписаним у січні контрактами, за перші три місяці року українська сторона повинна була викупити 5 млрд. куб. м газу, але фактичне споживання становило 2,6 млрд. куб. м. Недоплата становила, за оцінками чиновників, близько 504 млн. дол. Уповноважений Президента України з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський в середині квітня повідомив, що Газпром повідомив Нафтогаз про порушення контракту і що сума штрафних санкцій за недобір газу може досягати 530 млн. дол. 

«Жодних претензій до Нафтогазу з боку Газпрому не було», - стверджує Землянський. Міністр палива та енергетики України Юрій Продан днями уточнив, що домовленості про зменшення обсягу поставок і про оплату тільки спожитого газу досягнуті по квітень включно. «У тих платіжках, які виставляються Газпромом, фігурує фактичний (а не законтрактований) обсяг споживання за ці місяці. Будемо сподіватися на добру волю ( Газпрому) і домовленості в майбутньому », - сказав він. 

Джерело НГ, наближене до уряду, зауважило, що Юлія Тимошенко і Володимир Путін наприкінці квітня вирішать всі спірні питання. Очікується, що Україна запропонує Росії якісь особливі умови участі в проекті модернізації газотранспортної системи (ГТС). Хоча всі співрозмовники газети в Києві, як і раніше, стверджують, що уряд не розглядає можливість створення газотранспортного консорціуму з передачею в його управління ГТС. Саме на цьому раніше наполягала російська сторона. «Звіт Рахункової палати планувався до моменту візиту Тимошенко до Москви: це стало б гарним прикладом спільної роботи і початком об'єднання позицій. Але візит був перенесений, і звіт втратив політичний сенс. Фірташ (співвласник РосУкрЕнерго) перестав бути важливим фактором української політики - забудьте це ім'я», - пояснив представник команди українського прем'єра.


Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Мы в соцсетях
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь