Переключиться на мобильную версию

ВЗГЛЯД: Зметикувати на двох

Назад к разделу Мир о нас
Привид широкої коаліції у Верховній раді з участю в ній найбільшої фракції - «регіоналів» - блукає Києвом. Українські політологи вважають, що ця тема обговорюється для однієї мети: виборів президента у парламенті. Тим часом подейкують, що представники БЮТ.
Зметикувати на двох
Зметикувати на двох
mage.tsn.ua

Достовірно відомо лише одне: переговори ведуться, а ті, кого уповноважили домовлятися, дуже поспішають. Адже внесення змін в основний закон країни - тривала процедура, і якщо політики не домовляться за усіма пунктам до червня, то взагалі нічого не буде.

Справа в тому, що внесені зміни мають до вересня пройти експертизу Конституційного суду (яку, до речі, цілком може заблокувати президент Ющенко), і лише тоді новий основний закон може бути прийнятий Радою остаточно. Це означає, що за місяць до президентських виборів, поки що запланованих на 25 жовтня, ті можуть просто скасувати.

Щоправда, у середу Конституційний суд почне розглядати претензії Ющенка до призначеної парламентом дати виборів, і в Києві подейкують, що судді можуть все-таки заявити про неправочинність дій парламенту, залишивши первісну дату - 17 січня 2010 року.

Як би там не було, чутки про стратегічний альянс Тимошенко і Януковича розбурхують громадськість і кожен день обростають все новими й новими деталями. Зокрема, ходять чутки, що окрім переділу влади в нову конституцію можуть записати статтю про позаблоковість країни, яка поставить однозначний хрест на вступі України в НАТО.

Причому ініціатива об'єднання в потужний кулак, який зможе долати вето президента і вносити зміни в Конституцію на свій розсуд, нібито належить членам Блоку Тимошенко.

З одного боку, депутати від БЮТ це спростовують, мовляв, політичні опоненти безсоромно брешуть з метою знизити шанси Тимошенко в боротьбі за крісло президента. А з іншого боку - начебто і не проти об'єднатися. Звичайно, "винятково заради подолання кризи". Зокрема, про це заявляє народний депутат України б’ютівець Остап Семерак, зазначаючи, що "прем'єр-міністр Юлія Тимошенко ще півроку тому закликала усі фракції парламенту об'єднатися заради ефективного і швидкого подолання кризи".

На думку депутата, "у чотирьох фракцій (окрім комуністів) немає великих розбіжностей в економічних поглядах, тому для подолання економічної кризи коаліція чотирьох фракцій була б цікавою". Ну а основою спільного плану дій цих чотирьох фракцій з виведення країни з кризи має бути, звичайно ж, зміна конституції.

"Я більш ніж переконаний, що Конституцію потрібно змінювати, і це треба робити сьогодні, оскільки той дуалізм влади, який існує, треба долати. А побудувавши якісну вертикаль влади, ми зможемо вийти з цієї кризи, - вважає політик. - І я хочу підкреслити, що це має бути продукт не двох фракцій. Це повинен бути продукт консенсусу українського парламенту - як мінімум чотирьох фракцій. Принципово важливо, щоб за цю конституцію проголосували не 300 або 301 народний депутат, а понад 400".

До речі, віце-спікер б’ютівець Микола Томенко минулого тижня також заявив, що існує теоретична можливість того, щоб у парламенті виникла коаліція чотирьох з половиною фракцій, яка об'єднувала б усі політичні сили, окрім пропрезидентських груп у фракції НУ-НС.

В Партії регіонів до широкої коаліції ставляться здебільшого упереджено. Хоча в інтерв'ю газеті ВЗГЛЯД народний депутат Володимир Сівкович заявив, що "Україну може врятувати лише об'єднання активності БЮТ і професіоналізму Партії регіонів", і оцінив шанси створення такої коаліції як 50 на 50.

І чого можна очікувати від коаліції, яка може змінити все? Все, що завгодно, переконані експерти.

Приміром, ці дві політичні сили можуть проголосувати за мораторій на вибори, і тоді позачергових парламентських виборів точно не буде. А що стосується виборів президента, то його можуть обрати не шляхом прямого всенародного голосування, як нині записано в конституції, а у Верховній Раді, де потрібна особа сяде в це крісло більш ніж гарантовано.

"Це вже четверта спроба Партії регіонів і БЮТ створити коаліцію. Чи будуть ці переговори успішними, залежить від того, чи вдасться запропонувати Віктору Федоровичу Януковичу місце, адекватне його сприйняттю", - заявив в інтерв'ю газеті ВЗГЛЯД заступник голови фракції Блоку Литвина Олег Зарубінський.

На думку ж аналітиків, дія широкої коаліції, якщо така все-таки трапиться, може призвести до кількох варіантів розвитку подій в Україні. Ось лише кілька основних.

Перший варіант: Віктор Янукович стає президентом, Юлія Тимошенко зберігає посаду прем'єра, а Віктор Ющенко залишається лише в підручниках з новітньої історії України.

Інший варіант: Тимошенко - президент, Янукович – прем’єр. Місце Ющенка знову в розділі підручника, присвяченому подіям "помаранчевої революції".

І, нарешті, третій. Тимошенко залишається на Олімпі влади, а Янукович разом з Ющенком пишуть мемуари.

Проти створення широкої коаліції найбільш істотний лише один аргумент, і його визнають в обох таборах: злиття політичних опонентів підірве їх і без того вже не надто високі рейтинги серед виборців. Втім, є й інші аргументи.

"Шанси на створення такої коаліції зменшуються з кожним днем. Причина в тому, що Партія регіонів наполягає на тому, щоб в основу можливої нової більшості, яка повинна боротися з кризою, лягли зміни до конституції. Юлія Тимошенко не є прихильником зміни конституції. Тому нічого не вдається, навряд чи щось станеться. Так що, швидше за все, нинішня коаліція буде працювати на межі фолу, а всі будуть займатися передвиборчою кампанією", - заявив в інтерв'ю газеті ВЗГЛЯД політтехнолог Тарас Березовець.

У свою чергу спікер Верховної Ради Володимир Литвин, який також не дуже вірить в коаліцію двох найбільших політичних сил, у вівторок заявив: що б не відбувалося за лаштунками української політичної сцени, після свят варто очікувати сплеску політичної активності на ґрунті погіршення економічної ситуації.

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Мы в соцсетях
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь