Переключиться на мобильную версию

НГ: Тимошенко їде до Путіна відновлювати імідж

Назад к разделу Мир о нас
Прем’єр-міністр України отримала напуття президентської команди, пише Тетяна Івженко в сьогоднішньому номері російської Независимой газеты.
Сьогодні в Москві відбудеться засідання російсько-українського економічного комітету
Сьогодні в Москві відбудеться засідання російсько-українського економічного комітету
АР

Сьогодні в Москві відбудеться засідання російсько-українського економічного комітету під керівництвом прем'єр-міністрів Володимира Путіна і Юлії Тимошенко. Зустріч кілька разів відкладалася через скандал, пов'язаний із підписанням наприкінці березня в Брюсселі газової декларації між Україною та ЄС. Ситуацію вдалося врегулювати на початку квітня після телефонної бесіди прем'єрів. "Ми з'ясували, що ми - партнери", - здивувала журналістів заявою Тимошенко.

Юлія Тимошенко стверджує, що в порядку денному засідання значиться близько 20 питань. Судячи з того, що в рамках підготовки до зустрічі в Москві в останні дні побували делегації українських держкомпаній Нафтогаз і Енергоатом, акцент буде зроблено на співпрацю в газовій сфері і в ядерній галузі. Тимошенко заявила, що поряд з енергетичними питаннями буде обговорюватися перспектива кооперації в авіабудуванні. Крім того, мова, очевидно, піде і про пріоритетне для Києва отримання кредиту на суму у 5 млрд. дол.

Надзавданням Юлії Тимошенко в ході візиту до Москви стане примирення після підписаної в березні газової декларації з ЄС - експерти

У газовій сфері українська сторона виступить в ролі прохача. Про це свідчить заява спеціального уповноваженого Президента України з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдана Соколовського, що пролунала напередодні візиту: глава уряду має в першу чергу врегулювати з Газпромом питання про можливі штрафні санкції за недобір законтрактованого газу. Підписані в січні контракти припускають, що скорочення обсягів може складати не більше 20%, але протягом першого кварталу українська сторона купувала приблизно на 40% газу менше, ніж передбачено контрактами. Соколовський побоюється, що до кінця року, до моменту завершення передвиборчої кампанії, Газпром виставить Україні рахунок за неспожитий газ. Щоб цього не сталося, президентська сторона вимагає від прем`єра домовитися з Росією про зміну умов січневих газових угод.

Друге газове питання пов'язано з купівлею близько 20 млрд. куб. м газу для наповнення українських підземних сховищ. Раніше ЗМІ повідомляли, що керівництво Нафтогазу України звернулося до Газпрому з проханням зарахувати в рахунок оплати цього газу вартість транзиту, яку російська сторона повинна виплачувати українській протягом найближчих кількох років. Офіційного підтвердження цієї інформації немає. Однак чиновник, близький до президентського Секретаріату, сказав НГ, що питання обговорювалося, але Президент Віктор Ющенко виступив категорично проти такої схеми, оскільки вона означала б автоматичне продовження діючих договорів за найнижчою в Європі ставкою транзиту. Президентська сторона не залишає спроби переглянути ставку, хоча це питання і відкладено на рік.

Які б документи не привезла з Москви український прем'єр, вони не вплинуть суттєво на її рейтинг в Україні. Тут справа в іншому: прем'єру потрібно відновити свій імідж в очах російського керівництва, повернути довіру – експерти

Співрозмовник НГ зазначив також, що предметом торгу з боку Тимошенко можуть стати аспекти, пов'язані з керуванням стратегічними активами України: умови участі Росії в модернізації української ГТС, спільне використання нафтопроводу Одеса-Броди, питання злиття авіабудівних активів. Український уряд вже відповів на частину підозр і звинувачень, запевнивши, що ніякі таємні переговори з російською стороною не велися. Так, було спростовано заяву Богдана Соколовського про те, що в березні Тимошенко без повідомлення Президента письмово пропонувала Путіну спільно використовувати нафтопровід Одеса-Броди. Що стосується авіабудування, то Юлія Тимошенко стверджує, що документи, які готуються, передбачають тільки спрощення процедури постачання в Україну російських комплектуючих.

У порядку денному українсько-російських переговорів заплановано ще одне питання, яке вимагає компромісу, і може викликати скандал в Києві. Мова йде про співпрацю в поставках ядерного палива. Чиновники, близькі до президентського Секретаріату, стверджують, що прем'єр сьогодні підпише угоди, які можуть зашкодити співпраці з американською компанією Westinghouse, що кілька років тому почала експериментально постачати своє паливо на кілька енергоблоків українських атомних станцій. Богдан Соколовський дипломатично радив Тимошенко, що її домовленості не повинні перешкодити "диверсифікації джерел постачання ядерного палива". Але віце-президент російського ВАТ ТВЕЛ Василь Константинов нещодавно заявив українським ЗМІ, що це питання тісно пов'язане з перспективою будівництва в Україні заводу по збагаченню урану. Представник ВАТ ТВЕЛ натякнув, що російську сторону не влаштовує присутність на українському ринку американського конкурента. Учора було відомо, що українська сторона має намір підписати угоду про постачання російського палива до 2026 року.

Президентська сторона вимагає від прем`єра домовитися з Росією про зміну умов січневих газових угод

Українські експерти зазначають, що надзавданням Юлії Тимошенко в ході візиту до Москви стане примирення після підписаної в березні газової декларації з ЄС. "Які б документи не привезла з Москви український прем'єр, вони не вплинуть суттєво на її рейтинг в Україні. Тут справа в іншому: прем'єру потрібно відновити свій імідж в очах російського керівництва, повернути довіру. Це принципово важливо в контексті президентської передвиборчої кампанії", - вважає політолог Костянтин Бондаренко. Він не виключає, що підписані сьогодні документи вже завтра викличуть політичний скандал у Києві. Раніше представники оточення Президента звинувачували Тимошенко в зраді національних інтересів і в змові з Кремлем.

***

У рубриці Огляд преси статті із зарубіжних ЗМІ про Україну публікуються без купюр і змін. Редакція не несе відповідальності за зміст даних матеріалів.

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь