Переключиться на мобильную версию

Ъ: Тимошенко пропонує підписати Московську декларацію

Назад к разделу Мир о нас
Україна готова запропонувати Росії аналог газової "брюссельської декларації" - нову міжурядову угоду, яка передбачає розширення за участю Газпрому потужностей української газотранспортної системи, пишуть журналісти російського видання Коммерсантъ Наташа.

По суті, мова йде про повернення до ідеї міжнародного газотранспортного консорціуму, замороженого п'ять років тому. У такому варіанті "московська декларація" не суперечить "брюссельській", але Росія вважає за необхідне співробітництво по всій ГТС, а не тільки по додатковому газопроводу.

Учора ввечері прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко прилетіла до Москви. Напередодні вона висловила впевненість, що погодить скорочення закупівель у Росії природного газу з 40 млрд. до 20-33 млрд. кубометрів у рік без застосування штрафів (тільки за перший квартал санкції можуть досягти $ 1,2 млрд.).

Прес-секретар російського прем'єра Дмитро Пєсков підтвердив Ъ, що в середу у Володимира Путіна запланована зустріч з пані Тимошенко, у рамках якої буде обговорюватися тема енергетичної безпеки, включаючи газові питання. Чи будуть підписані якісь документи, пан Пєсков не уточнив.

Однак джерела Ъ, знайомі з ходом підготовки зустрічі, стверджують, що минулої суботи заступник міністра енергетики Росії Анатолій Яновський погоджували в Києві з міністром палива та енергетики України Юрієм Проданом текст нової міжурядової угоди по газу. Два співрозмовники Ъ стверджують, що Україна пропонує Росії спільно побудувати та керувати новим газопроводом потужністю 30 млрд. кубометрів газу в рік. Фактично мова йде про відродження проекту, який гальмується уже більше п'яти років.

ТОВ Міжнародний газотранспортний консорціум було створено в 2003 році Газпромом і Нафтогазом України на паритетних засадах. Передбачалося, що в ньому візьмуть участь німецька E. ON і французька GDF. У 2004 році Газпром вніс свою частку в статутний капітал ($ 17 млн.), але сторони не змогли домовитися, чи буде консорціум просто будувати новий газопровід Богородчани-Ужгород, на чому наполягала українська сторона, чи керувати всією ГТС України встановленою потужністю 142 млрд. кубометрів газу на рік.

Член Комітету Верховної Ради з ПЕК, радник прем'єр-міністра Юлії Тимошенко Олександр Гудима підтвердив Ъ, що Україна має намір запропонувати спільний проект з розширення потужностей транзиту газу вартістю $ 350 млн.

За рахунок реконструкції газопроводів Іванцевичі-Долина і Торжок-Долина та будівництва газопроводу Богородчани-Ужгород можна отримати додаткові потужності по прокачуванню 30 млрд. кубометрів ". Новою інфраструктурою володітимуть, за словами депутата, на паритетних засадах Газпром і Нафтогаз України як інвестори проекту.

Джерело Ъ в Міненерго РФ підтвердило, що в новій угоді мова йде "про розширення газотранспортних потужностей за умови надання Росією гарантій на збільшення прокачування газу на той же обсяг". У Мінпаливенерго України підтвердили, що угода передбачає будівництво нових потужностей.

Таким чином, Київ пропонує Москві так званий аналог підписаної з ЄС брюссельської декларації, але в масштабах не всієї ГТС України, а лише поки віртуальної її п'ятої частини. У брюссельській декларації мова йшла про спільну з ЄС модернізацію всієї існуючої української ГТС. Однак повернення до ідеї газотранспортного консорціуму, яка вже провалився раніше, навряд чи влаштує російську сторону, вважає директор українського філіалу Інституту країн СНД політолог Володимир Корнілов.

"Росія не буде двічі наступати на одні й ті ж граблі, - вважає пан Корнілов .- Вона буде діяти прагматично, жорстко поставивши питання про те, що домовленості в Брюсселі суперечать домовленостям з Росією". Глава East European Gas Analysis Михайло Корчемкін додає, що з початку року споживання російського газу в країнах ЄС скоротилося майже на 60% і "сенсу будувати нові газопроводи немає".

НАК Нафтогаз України при цьому декларує готовність розширити домовленості з Росією на всю ГТС країни. Представник компанії Валентин Землянський запевнив Ъ: "Ми вітаємо участь Росії в модернізації ГТС України, а форму цієї участі повинні визначити прем'єри двох країн".

Інший високопоставлений менеджер Нафтогазу стверджує, що минулої п'ятниці обговорювалися перспективи участі Росії в модернізації ГТС України в цілому. Але це буде означати вже конфлікт з ЄС, так як суперечить "брюссельській декларації".

У Росії залишаються інструменти тиску на Україну. У ході сьогоднішніх переговорів Юлія Тимошенко має вирішити ще дві проблеми: домовитися з Росією про $ 5 млрд. позики для закупівлі 19,5 млрд. кубометрів газу для закачування в підземні сховища України та про підвищення ставки за транзит газу.

"У транспортний тариф слід включити інвестиційну складову як за новими газопроводам, так і за діючими при проведенні масштабної реконструкції в майбутньому році", - пояснив пан Гудима. Чиновник у департаменті нафтової, газової та нафтопереробної промисловості Мінпаливенерго України уточнив, що мова йде про підвищення ставки на 40-50%.

Однак член Комітету Верховної Ради з ПЕК України Сергій Тулуб упевнений, що переговори в Москві "не принесуть нічого нового". Справа обмежиться тим, що Росія не вимагатиме сплати штрафу за недобраний газ, а Україна відмовиться від вимог щодо збільшення вартості транзиту.

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь