Переключиться на мобильную версию

НГ: Путін і Тимошенко втомили одне одного

Назад к разделу Мир о нас
Учора російський і український прем'єр Володимир Путін і Юлія Тимошенко обговорили в Москві стан і перспективи торговельно-економічного співробітництва. Центральне місце на переговорах зайняли питання взаємодії в газовій сфері. Українська делегація наполя.

До Москви Юлія Тимошенко прилетіла з чіткою установкою – попри все заручитися особистою згодою Володимира Путіна на скорочення поставок російського газу. Однак у ході затяжних переговорів у двосторонньому складі прийти до взаємоприйнятного рішення, схоже, не вдалося. У всякому разі, ні російський, ні український прем'єри ні словом не обмовився про це, відкриваючи засідання в розширеному складі. При цьому український прем'єр напередодні заявляла про намір домогтися позитивного вирішення цього питання. Для Тимошенко принципове значення мала також згода Путіна не застосовувати штрафні санкції, передбачені у разі, якщо Україна не буде вибирати в повному обсязі законтрактованих газ. 

Нафтогаз ще в лютому звернувся до Газпрому з пропозицією офіційно знизити обсяги поставок газу в Україну в поточному році з 40 млрд. до 33 млрд. куб. м. Додатковим аргументом на користь такого рішення стало невиконання Газпромом плану з транзиту газу в Європу. У першому кварталі транзит російського газу територією України становив 57% від обсягів, обумовлених у контракті. При цьому Нафтогаз не може виставити штраф за недовиконання зобов'язань Газпрому. Втім, і російські партнери крізь пальці дивилися і на недобір газу українськими споживачами, хоча мали законне право застосувати до них штрафні санкції. Цікаво, що Путін пояснював це благородними намірами, щоб не добивати лежачого, Україні й так за спожитий газ розплачуватися складно. Водночас керівництво Газпрому віддає перевагу іншому трактуванню такої добродушності. Його представники пояснюють, що перш за все піклуються про власну компанію. Для неї виставлення Україні штрафів, що ні в якому разі не будуть оплачені, тільки погіршить бухгалтерську звітність. 

Однак вчора повного розуміння в цьому питанні досягти не вдалося. І Дамоклів меч багатомільйонних штрафів за невибрані обсяги газу, схоже, як і раніше висить над Києвом. 

Характер відносин між Росією та Україною останнім часом навряд чи може задовольнити обидві сторони. Це стосується, зокрема, енергетичної сфери, заявив Путін. Він нагадав, що січневу газову кризу вдалося владнати завдяки компромісним рішенням. Водночас досягнуті угоди стали каталізатором напруженості в російсько-українських відносинах. 

«Ми не можемо допустити, щоб інтереси нашої країни ігнорувалися, щоб вже укладені двосторонні домовленості не бралися до уваги», - підкреслив російський прем'єр. При цьому він нагадав, що в брюссельської декларації з питань модернізації та розширення газотранспортної системи України не обговорюється участь Росії. 

Водночас Путін і Тимошенко проявили загальну заклопотаність з приводу різкого падіння товарообігу. Якщо за підсумками минулого року товарооборот між нашими країнами досяг майже 40 млрд. дол., то в цьому році про колишні рекорди доводиться тільки мріяти. У січні-лютому товарооборот між Росією і Україною становив лише 2,24 млрд. дол., що на 60% нижче за показники за аналогічний період минулого року. При цьому російський експорт скоротився лише на 31,2%, у той час як обсяги українського імпорту знизилися майже на 55%. Настільки різке падіння обсягів взаємної торгівлі в уряді РФ пояснюють пізнім врегулюванням протиріч у газовій сфері і впливом світової фінансової кризи. Однак тепер ситуація змінилася. За оцінкою Газпрому, через різке зниження світових цін на нафту, до яких прив'язана ціна на газ, середньорічна ціна на російський газ для України в поточному році буде на рівні 228,8 дол. за тис. кубометрів замість 360 дол. в першому кварталі. Таким чином, на цей раз покращити негативну статистику товарообороту за рахунок енергоносіїв Москві і Києву не вдасться.


Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь