Переключиться на мобильную версию

Lenta.ru: Спасибі, маячня

Назад к разделу Мир о нас
Президент України Віктор Янукович 24 вересня планує відвідати Москву, щоб провести переговори із президентом Росії Дмитром Медведєвим. Головною темою на цій зустрічі стане газовий договір, який не влаштовує Київ, - пише Антон Ключкін у російському виданні.
Януковичу відмовили в перенесенні Південного потоку до Криму
Януковичу відмовили в перенесенні Південного потоку до Криму
Прес-служба Президента

Напередодні візиту Янукович виступив із низкою заяв, найпомітнішою з яких стала пропозиція провести проектований російський газопровід Південний потік по території півдня України. У Москві пропозиція Януковича ентузіазму не викликала, але самого президента України з нетерпінням чекають у гості.

16 вересня на економічному форумі в Сочі Газпром, італійська Eni, французька EDF та німецька Wintershall підписали акціонерну угоду щодо проекту будівництва газопроводу Південний потік. Церемонія підписання відбулася у присутності прем'єр-міністра Росії Володимира Путіна, який лише тиждень тому дав старт заповнення Північного потоку. Обидва ці газопроводи покликані знизити залежність російської сторони від транзиту палива по території України, проте якщо Північний потік уже зданий, то Південний потік досі перебуває на стадії проекту.

До 2018 року, як очікується, Південний потік вийде на максимальну потужність - 63 мільярда кубометрів газу, однак те, наскільки успішно будуть реалізовані ці плани, зараз залежить від безлічі факторів

На сайті Газпрому зазначається, що першу нитку газопроводу потужністю близько 16 мільярдів кубометрів на рік планується ввести в експлуатацію в кінці 2015 року. До 2018 року, як очікується, Південний потік вийде на максимальну потужність  - 63 мільярда кубометрів газу, однак те, наскільки успішно будуть реалізовані ці плани, зараз залежить від безлічі факторів. Наприклад від того, чи видасть Туреччина дозвіл на прокладання труби у своїх територіальних водах, а також від того, чи буде Південний потік виведений з-під вимог третього енергопакету ЄС, який забороняє видобувним компаніям володіти транспортною інфраструктурою. Саме тому голова Eni Паоло Скароні заявив, що фінальне інвестиційне рішення щодо Південного потоку буде прийняте у другій половині 2012 року.

Проблем із реалізацією цього проекту Москві може додати Брюссель. 12 вересня єврокомісар Гюнтер Еттінгер назвав проект, який просуває Газпром, таким, що суперечить інтересам ЄС та пригрозив російській монополії проблемами з контрактами, якщо Південний потік завадить конкуруючому європейському газопроводу Nabucco. Одночасно Єврокомісія почала переговори про будівництво транскаспійського трубопроводу, який дозволить Туркменії поставляти газ для Nabucco. Хоча ці переговори навряд чи будуть успішними через відсутність договору з розмежування зон впливу на Каспії, МЗС РФ досить різко відреагувало на спроби Брюсселя втрутитися у справи прикаспійських країн.

Гюнтер Еттінгер назвав проект,  який просуває Газпром, таким, що суперечить інтересам ЄС та пригрозив російській монополії проблемами з контрактами, якщо
Південний потік завадить конкуруючому європейського газопроводу Nabucco

Росія не в перший раз вислуховує відповіді Брюсселя, проте у вересні Єврокомісія чи не вперше домоглася від Ради ЄС права вступати в переговори із постачальниками енергетики від імені всіх країн ЄС. Досі окремі члени ЄС воліли домовлятися з Росією самостійно. Критика з боку Брюсселя може зробити Москву поступливішою на переговорах про постачання газу Україні, через територію якої зараз до ЄС надходить близько 80 відсотків російського газового експорту.

У минулі місяці Росія та Україна постійно сварилися через те, що Київ почав тиснути на Москву з метою домогтися перегляду газового контракту. Уряд України загрожував подати до суду на Газпром, зазначаючи, що ціна для України на газ завищена чи не вдвічі, а також обіцяв розібрати на шматки Нафтогаз заради перегляду контракту. Росія вимагала віддати Газпрому газотранспортну систему України, а також пропонувала Києву вступити до Митного союзу. Полеміка однак була настільки ж гарячою, наскільки і беззмістовною. У результаті президент Росії Дмитро Медведєв звинуватив українське керівництво, яке намагається переглянути умови газової угоди 2009 року з Росією, у нахлібництві, а президент України Віктор Янукович заявив, що чинний контракт із Газпромом складено "ніби для ворога".

Медведєв звинуватив українське керівництво,яке намагається переглянути умови газової угоди 2009 року з Росією, в утриманства, а президент України Віктор
Янукович заявив, що чинний контракт з Газпромом складено "ніби для ворога".

Проте переривати діалог ні в Києві, ні в Москві не збиралися. Найближча зустріч Януковича і Медведєва була запланована на жовтень, але 16 вересня стало відомо, що український президент вирішив переговорити зі своїм колегою на місяць раніше. Для цього Янукович прилетить до Москви 24 вересня. За підсумками візиту буде зрозуміло, наскільки Москва і Київ готові до примирення і чи чекати Україні від Росії поступок у газовому питанні.

Спочатку Крим поверніть

Плани Росії за всяку ціну завершити будівництво Південного потоку лякають Київ незалежно від того, наскільки вони реалізовуються. Північний потік вже із 2013 року позбавить Україну значної частини доходів від транзиту російського палива в ЄС. У тому випадку, якщо до 2018 року Москва побудує Південний потік, то транзит через територію України впаде втричі, а Київ, який уже не зможе крутити вентиль у будь-який зручний для нього момент, втратить важливий аргумент у газових суперечках із Росією. Крім того, Київ сподівається знизити закупівлі газу в Росії, але чи вдасться йому це, невідомо.

Північний потік вже із 2013 року позбавить Україну значної частини доходів від транзиту російського палива до ЄС

Різке зниження щорічних закупівель палива аж до 2019 року загрожує Києву штрафами, тому Україні зараз може бути вигідно помиритися з Росією. У 2010 році Україна вже стояла на межі штрафних санкцій за занадто низький імпорт, однак уникла їх, оскільки керівництву двох країн вдалося домовитися. Абсолютно те саме можна сказати і про Росію, для якої мир із Києвом і гарантії безперешкодного транзиту палива по українській трубі можуть бути страховкою від проблем із Південним потоком.

У Ялті Янукович із властивою йому прямотою натякнув Росії, що Україну ще рано списувати з рахунків. Президент України зробив Росії абсурдну з точки зору Москви пропозицію прокласти Південний потік не по дну Чорного моря, а по території півдня України. За оцінкою Києва, цей варіант прокладання труби дозволить знизити вартість Південного потоку у п'ять разів.

У Газпромі, менеджери якого просто "мріють" вручити Києву ще один вентиль на випадок чергової газової війни, спішно заявили, що пропозиція Януковича є економічно недоцільною. "Можна було б провести через Крим, вийти у Євпаторії і далі - в Чорне море, але який сенс, коли можна просто прямо", - відповів Януковичу заступник голови правління Газпрому Валерій Голубєв із Сочі, додавши, що Україна давно пропонує такий маршрут газопроводу. Погодитися на прокладання Південного потоку через Крим Газпром може, мабуть, лише в тому разі, якщо Київ надумає повернути півострів Росії.

Погодитися на прокладання Південного потоку через Крим Газпром може, мабуть, лише в тому разі, якщо Київ надумає повернути півострів Росії.

У 2010 році російська преса повідомляла, що у проектній документації Південного потоку був передбачений варіант, за якого трубопровід може бути прокладений у територіальних водах України. Але, наскільки відомо, ніяких серйозних переговорів з цього приводу сторони не вели. У свою чергу, Київ пропонував Росії спільно з Євросоюзом побудувати на українській території додатковий газопровід у ЄС. Ялтинській заяві Януковича в цьому контексті можна не надавати особливого значення, однак звернути на нього увагу варто. Український президент, нехай і в абсурдній з точки зору Москви формі, відкрито окреслив широкі можливості для співпраці в газовій сфері.

До Москви українська делегація повезе набагато прозаїчнішу пропозицію. Київ уже кілька років заявляє, що бажає модернізувати існуючу газотранспортну систему за участю Росії та Євросоюзу. У березні 2009-го Україна вже встигла підписати із ЄС декларацію про модернізацію ГТС, проте далі намірів справа не пішла. Спочатку повідомлялося, що Росія не братиме участі в цьому проекті, однак пізніше український уряд запросив російську сторону до участі в переговорах, що не викликало особливого ентузіазму у Газпрому.

Янукович на запланованій на 24 вересня зустрічі з Медведєвим запропонує створити тристоронній газотранспортний консорціум за участю Євросоюзу, що, на думку
Києва, дозволить знизити ціну на газ для України у 2012 році вдвічі

Зараз цей проект знову реанімовано. Джерела Интерфакса стверджують, що Янукович на запланованій на 24 вересня зустрічі з Медведєвим запропонує створити тристоронній газотранспортний консорціум за участю Євросоюзу, що, на думку Києва, дозволить знизити ціну на газ для України у 2012 році вдвічі - до 190-210 доларів за тисячу кубометрів. Передбачається, що Київ знову запропонує розподілити частки у консорціумі рівномірно між трьома сторонами, а ставка за транзит зросте.

Росія, звісно ж, може надати знижку на газ, але навряд чи піде на створення тристороннього консорціуму за участю ЄС. Для Москви подібний тріумвірат настільки ж неприйнятний, як і для Києва пропозиція вступити до Митного союзу, пожертвувавши інтеграцією з ЄС. Але що може запропонувати натомість консорціуму Київ, неясно. Втім, лише те, що сторони готові перейти до діалогу, викликає оптимізм. Ось і прем'єр-міністр Росії Путін на економічному форумі в Сочі заявив, що розраховує поговорити з Януковичем у Москві "як із другом".

***

У рубриці Огляд преси статті із закордонних ЗМІ про Україну публікуються без купюр і змін. Редакція не несе відповідальності за зміст даних матеріалів.

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Мы в соцсетях
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь