Переключиться на мобильную версию

НГ: Київ впорався з нездійсненним завданням ЄС

Назад к разделу Мир о нас
За тиждень до фінального етапу судового процесу над екс-прем'єром Юлією Тимошенко українська влада пішла назад. У Києві шукають винного в рішенні про арешт одного з лідерів опозиції і готуються внести поправки до Кримінального, Кримінально-процесуального.
Соратники виводять з-під удару Віктора Януковича
Соратники виводять з-під удару Віктора Януковича
Фото прес-служби Президента

Сигналом до відступу стала зроблена днями в прямому ефірі телевізійного ток-шоу заява радника Президента України, керівника Головного управління з гуманітарних та суспільно-політичних питань президентської Адміністрації Ганни Герман. Вона зауважила, що Глава держави був у відпустці, коли приймалося рішення про арешт як запобіжний захід для Тимошенко. Допустивши, що Віктора Януковича підставили, Герман сказала: "Якби я знала, хто це зробив, я задушила б його власними руками".

Загальновідомо, що рішення про арешт, що викликало різко негативну критику США і ЄС, приймав рядовий суддя Печерського районного суду Києва. Він же згодом не раз відхиляв клопотання захисту про зміну запобіжного заходу. Тому політологи припустили, що Герман мала на увазі якесь політичне рішення, про яке не був поінформований Президент. Подібне припущення означало б, що офіційний Київ готовий погодитися з думкою Заходу про політичну складову кримінальної справи проти екс-прем'єра. Вчора ніяких офіційних пояснень щодо цього не було.

Тональність заяв українського Президента помітно змінилася ще в минулі вихідні, коли Янукович брав участь у Ялтинському європейському саміті

Тональність заяв українського Президента помітно змінилася ще в минулі вихідні, коли Янукович брав участь у Ялтинському європейському саміті. Він не сказав, як завжди, що не має ніякого відношення до суду і впливу на судову гілку влади, а висловив задоволення, що європейців доля Тимошенко "хвилює так само, як і нас". Водночас, він нагадав, що доручення розслідувати обставини підписання газових контрактів у 2009 році дав ще президент Віктор Ющенко. Саме розслідування завершилося вже в період роботи на посаді президента Януковича: "Справу передано до суду, як було б у будь-якій європейській країні".

Представники ЄС, які брали участь у саміті, підтвердили незмінність своєї позиції: євроінтеграція України, яка зараз переходить у завершальну стадію підготовки, залежатиме від дотримання демократичних норм у суді над лідером опозиції і від того, чи зможуть у підсумку лідери опозиційних сил брати участь у парламентських виборах 2012 року. Раніше українські експерти припускали, що кримінальне переслідування Тимошенко та інших опозиціонерів затівалося заради їх усунення з політичної арени - судимість позбавила б Тимошенко права балотуватися на виборах навіть у разі подальшої амністії.

Євроінтеграція України, яка зараз переходить у завершальну стадію підготовки, залежатиме від дотримання демократичних норм в суді над лідером опозиції і від
того, чи зможуть у підсумку лідери опозиційних сил брати участь у парламентських виборах 2012року

Офіційний Київ опинився в глухому куті: обвинувальний вирок лідеру опозиції ускладнив би євроінтеграційні процеси, в яких зацікавлені насамперед великі бізнесмени, а виправдувальний - підтвердив би думку тих же європейців про політичне підґрунтя справи і практику "вибіркового правосуддя" в Україні. На цьому тлі суд узяв паузу: у розгляді справи було оголошено небувало довгу для справи Тимошенко двотижневу перерву. 27 вересня слухання відновляться. Передбачається, що після дебатів і останнього слова підсудної буде винесено вирок.

Проте за останній тиждень влада, схоже, знайшла вихід із тупикової ситуації. Минулої п'ятниці керівник Головного управління президентської адміністрації з питань судоустрою Андрій Портнов повідомив, що готуються поправки до Кримінального, Кримінально-процесуального та Адміністративного кодексів України. Сенс їх у тому, щоб скасувати низку чинних ще радянських норм, декриміналізувати звинувачення щодо деяких економічних злочинів.

Що ж вийде? Можна буде зловживати службовим становищем, перевищувати
повноваження, завдаючи збитків державі, національним інтересам, а якщо спіймають - повернути вкрадене і відбутися штрафом?

Старший партнер юридичної фірми Ільяшев і Партнери Роман Марченко, коментуючи ситуацію в контексті суду над Тимошенко, сказав НГ: "Не бачу, як спрацює такий сценарій. Адже йдеться про тяжкий злочин, що спричинив серйозні наслідки для країни. Якщо декриміналізувати цю статтю, то слід тоді перевести в площину адміністративних правопорушень і безліч інших статей Кримінального кодексу. Що ж вийде? Можна буде зловживати службовим становищем, перевищувати повноваження, завдаючи збитків державі, національним інтересам, а якщо спіймають - повернути вкрадене і відбутися штрафом"?

Юрист зазначив, що чинний Кримінально-процесуальний кодекс містить безліч механізмів для пом'якшення покарання, якщо суддя прийме про це рішення: "Існує поняття покарання "нижче від нижчого порогу", вирок з відстрочкою виконання та інше. Але суд над екс-прем'єром має завершитися не реформою системи правосуддя під конкретну кримінальну справу, а справедливим судовим вердиктом. Обвинувальний або виправдувальний, але повинен бути вирок".

Суд над екс-прем'єром має завершитися не реформою системи правосуддя під конкретну кримінальну справу, а справедливим судовим вердиктом

Керівник Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко вважає, що справа Тимошенко вже вийшла за рамки можливого справедливого рішення: "Та інформація про судовий процес, якою ми володіємо, свідчить про грубі порушення кримінально-процесуального права, в тому числі з боку суду. Обґрунтованість арешту як запобіжного заходу, право на захист, час на ознайомлення з матеріалами справи - за всіма цими пунктами є питання. Але головне - у матеріалах справи, наскільки я розумію, відсутні докази суб'єктивної сторони злочину. Не доведено адже, що обвинувачена усвідомлено і з метою особистої вигоди порушувала закон". Експерт вважає, що юридична і політична складові так сильно переплелися у справі Тимошенко, що тепер можливі  найбільш різні і несподівані варіанти розв'язки: "Можуть визнати винною і посадити на 7-10 років. Можуть виправдати. А можуть потягнути час, скерувавши справу на дорозслідування, - чисто радянська практика".

Можуть визнати винною і посадити на 7-10 років. Можуть виправдати. А можуть потягнути час, скерувавши справу на дорозслідування

Експерти зазначають, що над українською владою дамокловим мечем висить застереження Європи. Побувавши минулого тижня в Києві, лідер найбільшої і впливової в ЄС Європейської народної партії Вільфред Мартенс нагадав, що 30 вересня у Варшаві відбудеться міністеріал Європейського сусідства, готуючись до якого голови МЗС 27 держав - членів ЄС зійшлися на думці, що кримінальне переслідування Тимошенко є " політично мотивованим кроком, не гідним європейської демократії". На проведеному саміті в Ялті комісар ЄС з питань розширення, європейської політики і сусідства Штефан Фюле зробив Києву останнє попередження: "Якщо Тимошенко справді буде засуджено до тюремного ув'язнення на підставі правової норми часів СРСР від 1962 року, то, незважаючи на наше бажання підписати з Україною угоду про асоціацію, ми не можемо гарантувати, що парламенти країн ЄС ратифікують цей документ". Фюле уточнив, що лідер опозиції повинна не просто вийти на волю (наприклад, в рамках амністії), але отримати право брати участь у виборах. А це можливо тільки у випадку виправдувального вироку, зазначають українські політологи.

***

У рубриці Огляд преси статті із закордонних ЗМІ про Україну публікуються без купюр і змін. Редакція не несе відповідальності за зміст даних матеріалів.

 

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Мы в соцсетях
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь