Переключиться на мобильную версию

ВЗГЛЯД: В ім'я пільг

Назад к разделу Мир о нас
У Києві міліції вдалося запобігти штурму Верховної ради воїнами-афганцями і чорнобильцями. Рада збиралася скасувати належні їм пільги. Жорсткі бійки під стінами парламенту припинилися тільки після того, як до тисяч учасників мітингу вийшли депутати і пооб.
Воїни-афганці та чорнобильці спробували захопити український парламент
Воїни-афганці та чорнобильці спробували захопити український парламент
АР

З самого ранку у вівторок весь простір навколо парламенту було зайнято людьми. За словами організаторів акції, пікетників зібралося більш як 10 тис людей.

Парламент збирався розглянути у другому читанні та в цілому законопроект про гарантії держави щодо виконання судових рішень. Проект значно скорочує розміри соціальних виплат і пенсій учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС, інвалідам, постраждалому населенню, евакуйованим із зони відчуження, навіть дітям, сиротам і вдовам.

Раніше опозиція заявляла, що уряд, який і вніс проект, хотів би уникнути судових звернень від громадян, які вимагають дотримання їх прав щодо отримання соціальних пільг.

Коли в залі лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов спокійним голосом запевняв, що всі проблемні питання, пов'язані з чорнобильцями та афганцями, вже
вирішені, що скандальний закон поки відхиляється, пікетники знесли огорожу під Верховною радою і почали штурм будівлі

Кульмінація бунту сталася близько полудня. Натовп ще не знав, що правляча коаліція і так вирішила відхилити законопроект. У ті ж хвилини, коли в залі лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов спокійним голосом запевняв, що всі проблемні питання, пов'язані з чорнобильцями та афганцями, вже вирішені, що скандальний закон поки відхиляється, пікетники знесли огорожу під Верховною радою і почали штурм будівлі.

Крики і дзвін розбитого скла привернули загальну увагу в залі. Депутати оголосили перерву і наввипередки побігли до вікон, буквально обліпивши їх, щоб подивитися, що відбувається на вулиці.

За "афганською" звичкою

Натовп поставили до відома про прийняту парламентом домовленість створити робочу групу для доопрацювання відповідного законопроекту. І, хоча бійки і биття дверей і шибок парламенту припинилися, учасники мітингу відразу не розійшлися: частина натовпу під тиском спецназу відступила до сусіднього Маріїнському парку, проте інші продовжили стояти впритул до рядів Беркута, під радою, час від часу вигукуючи: "Дайте гарантії, брехуни!"

У руках люди тримали плакати "Руки геть від чорнобильського закону", "Правовому свавіллю - стоп", "Убили синів - не вбивайте матерів", "Ми проти скасування соціальних пільг і виплат". Дивлячись на те, що відбувається і побоюючись розправи натовпу, деякі народні депутати вирішили навіть зняти з піджаків депутатські значки.

Дивлячись на те, що відбувається і побоюючись розправи натовпу, деякі народні депутати вирішили навіть зняти з піджаків депутатські значки

"Щоб не побили", - посміхаючись, пояснив свої дії один зі "слуг народу", спішно залишаючи будівлю парламенту через підземний перехід.

Тим часом охорона Верховної ради заблокувала всі двері.

Коли міліції все ж вдалося стримати натиск натовпу, і пристрасті трохи вщухли, депутати зважилися вийти до людей. Пішов туди і Єфремов. Але йому дісталося сповна. Правда, не руками, а матом. Крім того, регіонала облили водою і обплювали.

Але лідер фракції Партії регіонів оцінив те, що відбувається, як "досить складну, емоційну і іноді навіть чоловічу розмову".

У результаті, сказав пізніше Єфремов, вирішено відстрочити ухвалення закону в цілому до узгодження його тексту з громадськими організаціями, які захищають права воїнів-афганців, чорнобильців та інших категорій громадян.

У свою чергу голова Українського союзу ветеранів Афганістану Сергій Червонописький на спільному брифінгу з Єфремовим зачитав резолюцію, в якій афганці та чорнобильці вимагають відкласти розгляд закону до повного узгодження з ними. Вони також погрожують у разі невиконання їхніх вимог почати безстрокову акцію протесту з вимогою розпуску парламенту.

У результаті, сказав пізніше Єфремов, вирішено відстрочити ухвалення закону в цілому до узгодження його тексту з громадськими організаціями, які захищають права воїнів-афганців, чорнобильців та інших категорій громадян

Народний депутат від фракції Наша Україна - Народна самооборона Кирило Куликов розповів газеті ВЗГЛЯД, що також ходив на переговори до учасників мітингу.

"Вони налаштовані рішуче, і існує небезпека кровопролиття, якщо конфлікт з охороною будівлі загостриться", - повідомив він, додавши, що, за словами учасників бійки, під час протистояння проти них використовували газ.

16 каст постраждалих

Закон, навколо якого спалахнули такі пристрасті, за словами депутата від БЮТ Андрія Павловського, уряд був змушений внести, оскільки українці стали останнім часом масово вигравати свої позови з владою в Європейському суді в Страсбурзі.

"Біда в тому, що в другій частині цього закону, в його перехідних положеннях скасовуються пільги для 16 категорій громадян з 1 січня наступного року. Вони скасовуються для таких категорій, як ветерани-інваліди ВВВ, чорнобильці, діти війни, для міліціонерів та прокурорів, лікарів, вчителів та інших категорій громадян", - розповів Павловський в інтерв'ю газеті ВЗГЛЯД.

У другій частині цього закону, в його перехідних положеннях скасовуються пільги для 16 категорій громадян з 1 січня наступного року. Вони скасовуються для таких категорій, як ветерани-інваліди ВВВ, чорнобильці, діти війни, для
міліціонерів та прокурорів, лікарів, вчителів

Він пояснив, що таке рішення було прийнято парламентом через те, що багато громадян з цих категорій останнім часом стали частіше звертатися до Європейського суду, який ухвалював рішення, які зобов'язують державу задовольнити вимогу громадянина, надавши йому пільги і виплативши штраф у розмірі кількох тисяч євро.

"Зараз у судах першої інстанції, за офіційною статистикою державної судової адміністрації, 64% всіх справ - це саме справи пенсіонерів та інших пільговиків", - зазначив Павловський.

Як пояснив віце-прем'єр, міністр соціальної політики Сергій Тігіпко, проблема полягає в тому, що в результаті суди, задовольняючи позови пільговиків, присуджують їм пенсії такого розміру, виплативши які, скарбниця залишиться без гроша. Нинішнє законодавство не обмежує суди при винесенні таких вердиктів.

Громадяни з цих категорій останнім часом стали частіше звертатися до
Європейського суду, який ухвалював рішення, які зобов'язують державу задовольнити
вимогу громадянина, надавши йому пільги і виплативши штраф у розмірі кількох тисяч євро

Зокрема, до кінця року в Україні у разі прийняття судами позитивних рішень з державних коштів має бути виплачено 1,1 млрд. дол США. За словами Тігіпка, існують випадки присудження до великої пенсії разової виплати в розмірі 1 млн грн. (125 тис. дол США) або щомісячної пенсії в сумі 4,7 тис. доларів.

У підсумку, швидше за все, пільги все одно буде скасовано з 1 січня, якщо, звичайно, депутати не внесуть у проект зміни. Однак грошей у бюджеті на такі великі пенсії все одно немає, тому влада так чи інакше буде змушена нинішні пільги скасувати. Штурм Верховної ради дозволив колишнім фронтовикам і ліквідаторам лише відстрочити набуття чинності неприємного для них закону.

***

У рубриці Огляд преси статті із закордонних ЗМІ про Україну публікуються без купюр і змін. Редакція не несе відповідальності за зміст даних матеріалів.

 

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Мы в соцсетях
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь