Переключиться на мобильную версию

НГ: Янукович помилився у газовій ставці

Назад к разделу Мир о нас
Суботній візит до Москви президента України завершився для Києва несподівано: Віктору Януковичу довелося обговорювати газову проблему не тет-а-тет з Дмитром Медведєвим, а в тому числі і з Володимиром Путіним, пише журналіст
НГ: Київ готував пропозиції щодо газу Медведєву
НГ: Київ готував пропозиції щодо газу Медведєву
president.gov.ua

Що сплутало карти української влади, яка готувала пропозиції щодо зняття газової проблеми з розрахунком суто на чинного президета РФ.

Про те, що Янукович запрошений на зустріч з Медведєвим у Завидово, стало відомо тиждень тому. Деякі українські чиновники в той момент запевняли, що президенти знайдуть спільну мову з газової проблематики. Як відомо, Київ з початку 2010 року намагається умовити Москву змінити підписані в 2009 році довгострокові газові контракти, щоб знизити ціну на газ для України.

"Газпром", позицію якого поділяє російська влада, не бачить причин для коригування документів. Зниження ціни на газ російська сторона пов'язує або з вступом України до Митного союзу, або з передачею "Газпрому" права власності на половину української газотранспортної системи (ГТС).

Зараз ситуація гранично загострилася: з 1 жовтня ціна підвищиться до рекордного за всю історію відносин показника в 400 дол. за 1 тис. куб. м. з урахуванням внутрішніх платежів, що включають вартість транспортування і доставки, промисловим підприємствам газ обійдеться на 100-150 дол. дорожче, що ставить під сумнів рентабельність виробництва. Що стосується населення і підприємств теплокомуненерго, які до цього часу отримують газ за пільговими тарифами, то різницю в ціні, яка збільшується, доведеться компенсувати за рахунок коштів "Нафтогазу" або з держбюджету.

На цьому фоні в Києві зраділи запрошенню російського президента. Співробітники українського МЗС минулого тижня неофіційно повідомляли, що глави держав зможуть знайти вихід із ситуації. Хоча Київ, як і раніше, відмовлявся від запропонованих російською стороною варіантів, міністр закордонних справ Костянтин Грищенко заявив, що Янукович запропонує Медведєву низку проектів, які зможуть зацікавити російську сторону.

На початку зустрічі в Завидові український президент позначив настрій на вирішення газової проблеми: "Не приховую, що є певна тривога в енергетичному питанні. Але впевнений, що з урахуванням того, що нам вдалося зробити за останні півтора року - стабілізувати економічне співробітництво та багато іншого, - і тут ми підійдемо правильно і конструктивно до вирішення питань ". Крім того, він запропонував російському колезі не відкладати далі засідання міждержавної комісії на рівні президентів. З початку року дата призначалася і скасовувалася вже багато разів. Тепер український лідер запропонував провести засідання в Донецьку одночасно з українсько-російським економічним форумом.

Як писала "НГ", зустріч на малій батьківщині Януковича була запланована ще в квітні, але дата її проведення не визначена до цього часу. А тепер важко сказати, чи буде вона названа найближчим часом: після того як стало відомо, що Дмитро Медведєв не буде балотуватися на наступний президентський термін, а кандидатом на пост глави РФ від правлячої партії висунутий Володимир Путін, діалог, задуманий Віктором Януковичем, втратив всякий сенс. Це стало особливо ясно, коли в суботу до діючих президентів Медведєва і Януковича в Завидові приєднався потенційний президент Путін.

Керівник українського Інституту публічної політики Віктор Чумак зазначив, що спроба наскоком вирішити найгостріші питання, судячи з усього, не увінчалася успіхом. "Янукович повернувся до Києва - і це вся інформація про візит. Крім того, звичайно, що Медведєв і Путін особисто йому повідомили про прийняте рішення, хто з них буде балотуватися на пост президента - Путін. І це дуже погано для Януковича, команда якого, схоже, щиро вважала, що в російському тандемі існує суперництво, внутрішня конкуренція. Якщо з прем'єр-міністром відносини не складалися, то на нинішнього президента РФ робилися серйозні ставки ", - сказав експерт.

Він стверджує: "Євроінтеграція неприйнятна для будь-якого російського лідера, оскільки вона руйнує концепцію російського світу. І якщо хтось у Києві вважав, що ця ідея цінна тільки для Путіна, то тепер очевидно, що все це - міф". На думку Чумака, зближення з ЄС стає не тільки заповітною мрією великих українських бізнес-груп, зацікавлених в остаточній легалізації та виході на нові ринки, а й життєво важливою метою для влади. Газове питання, на поступки в якому Києву тепер не доводиться сподіватися, - відображення більш складних проблем.

До речі, днями в Києві раптом знову згадали про Харківські угоди - в контексті прихованих загроз, закладених усім відомою 100-доларовою знижкою. Ще влітку екс-керівник Мінфіну Ігор Уманський відкрив завісу таємниці, повідомивши, що знижка не була такою. В інтерв'ю газеті "Лівий берег" він сказав: "Не було ніякої знижки на газ для України, це міф. Ці 100 доларів (за кожну тисячу кубометрів. -" НГ ") по закінченню року - увага! - оформляються як державний борг перед Російською Федерацією. Це "зобов'язання України", які просто ставляться на кінець року. За минулий рік приблизно на 4 млрд. дол.. збільшився борг України перед Росією ".

Днями про те ж сказав "НГ" експерт Інституту Горшеніна Володимир Застава. Він зазначив, що ця загрозлива ситуація накладається на проблеми з євроінтеграцією. "Справа Тимошенко, що почалася як спроба змусити Росію переглянути газові договори від 2009 року, перетворилася на абсурд. Навіть соратники Януковича визнають, що президента підставили: з одного боку, найвпливовіші бізнес-групи вимагають просувати інтеграційні процеси з Росією, з іншого боку, переслідування лідера опозиції гальмує цей процес. Нічого дивного: Європа захищає свої принципи, ключовий з яких - легітимність влади, яка неможлива, якщо у виборах не зможе взяти участь лідер опозиції. По суті, Україна зупинилася на порозі відчинених дверей у Європу - через штучно створені перешкоди. І ось тут виникає питання: а чи не є вся ця ситуація лише виставою, що модерується, мета якого - закрити двері ЄС для України? ".

Ще один український експерт, керівник Інституту української політики Костянтин Бондаренко сказав "НГ", що не варто сприймати ситуацію в чорно-білих барвах. "Ставка на Путіна чи на Медведєва, Росія чи Євросоюз - це дуже спрощене бачення ситуації. Зрозуміло, що у відносинах з такими сильними партнерами, як РФ і ЄС, неминучі складності, протиріччя. Але не варто забувати, що є ще й США, які на деякий час випустили з уваги "український фактор" у своїй політиці, але, безсумнівно, не втратили інтерес до України як країни в центрі Європи, між РФ і ЄС ". Експерт вважає, що саме зараз, коли оголошено, що Володимир Путін буде балотуватися на пост президента, Вашингтон може знову вступити в гру.

***

У рубриці Огляд преси статті із закордонних ЗМІ про Україну публікуються без купюр і змін. Редакція не несе відповідальності за зміст даних матеріалів.


Комментариев (0)
Реклама
Мы в соцсетях
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь