Переключиться на мобильную версию

МН: Сорти прогресу

Назад к разделу Мир о нас
Росія і Україна досягли певних домовленостей щодо газу за підсумками зустрічі Дмитра Медведєва і Володимира Путіна з Віктором Януковичем, - пише Олексій Гривач в російській газеті
Зустріч з Путіним і Медведєвим принесла Януковичу бонус за газовий транзит
Зустріч з Путіним і Медведєвим принесла Януковичу бонус за газовий транзит
Прес-служба Президента

Київ вважає, що є істотний прогрес з газової проблеми в цілому. Москва наголошує, що він досягнутий тільки за ставкою транзиту на російський газ.

Швидше за все, йдеться про готовність підвищити ставку з нинішнього рівня $ 2,6-2,7 за тис. кубометрів на 100 км до $ 3, як того просить Україна, і зафіксувати на період дії контракту. При прокачуванні 90-100 млрд кубометрів газу в рік "Газпрому" доведеться платити додатково $ 300-400 млн.

Водночас, Кремль і Білий дім поки не йдуть на зустріч Києву з питань ціни на газ і довгострокових гарантій щодо обсягів транзиту. Завдання максимум - змусити Віктора Януковича піти шляхом президента Білорусі Олександра Лукашенка, який тепер є лояльним учасником Митного союзу і Єдиного економічного простору, а також особисто веде доброзичливі переговори з главою Газпрому Олексієм Міллером про продаж російському концерну інших 50% Білтрансгазу, - ніхто не знімав.

Швидше за все, йдеться про готовність підвищити ставку з нинішнього рівня $ 2,6-2,7 за тис. кубометрів на 100 км до $ 3, як того просить Україна, і зафіксувати на період дії контракту

Президент України Віктор Янукович став першим іноземним лідером, який побачився з Дмитром Медведєвим і Володимиром Путіним після того, як вони офіційно оголосили про намір провести в 2012 році рокіровку всередині правлячого в Росії тандему. І це не випадковий збіг, і не просто велика честь для близького сусіда. Це свідчення того, що після отримання повної лояльності від Мінська, дотиснути Київ з питань газового транзиту і Митного союзу стало головним зовнішньополітичним та зовнішньоекономічним завданням Москви.

У суботу, 24 вересня, відразу після з'їзду Единой России, де Медведєв відмовився балотуватися в 2012 році в президенти і погодився прийняти пропозицію майбутнього президента Путіна зайняти посаду голови нового уряду, він вирушив у заміську резиденцію Завидово. Там його вже чекав Віктор Янукович для неформальних, як це прийнято в російсько-українських відносинах останнім часом, переговорів.

Я прийняв вашу пропозицію і приїхав для того, щоб у цей символічний день для Росії, а я впевнений, що і для України, ви правильно сказали, бути поруч з вами

У відкритій для преси вступній частині президенти обмінялися короткими, але насиченими протокольними заявами. Дмитро Медведєв повідомив колезі, що "день у Росії особливий". "Ми з'їзд щойно провели, визначили підхід партії та основних політичних діячів до майбутніх кампаній, - сказав президент Росії і додав. - Це важливо, звичайно, для Російської Федерації, дуже важливо, але з урахуванням того, що ми друзі і зобов'язані регулярно спілкуватися, приймати рішення, це, напевно, має деяке значення і для України". При цьому Медведєв зазначив, що проводити міждержавну комісію, намічену на жовтень, "бажано з конкретним змістом". Тобто, попередньо врегулювавши питання, що накопичилися.

Гість висловив сподівання, що "певну тривогу щодо наших енергетичних питань" вдасться заглушити. "Я прийняв вашу пропозицію і приїхав для того, щоб у цей символічний день для Росії, а я впевнений, що і для України, ви правильно сказали, бути поруч з вами. Я вам вдячний", - наголосив Янукович. Потім чинні президенти недовго поговорили тет-а-тет, а потім до них приєднався майбутній президент Росії Володимир Путін, котрий прилетів вертольотом.

Прес-секретар Дмитра Медведєва повідомила, що на суботній зустрічі дійсно "досягнуті певні домовленості"

Консультації тривали ще кілька годин, після чого без всяких заяв для преси український лідер залишив Росію. Могло здатися, що сторони, як і в попередні рази, - Віктор Янукович протягом літа неформально зустрічався і з Путіним в Криму, і з Медведєвим у Сочі, - залишилися при своїх.

Проте в неділю, 25 вересня, спочатку прес-служба Януковича заявила про те, що досягнуто суттєвого прогресу, який дає підстави сподіватися на досягнення найближчим часом конкретних результатів в інтересах обох країн. А потім прес-секретар Дмитра Медведєва повідомила, що на суботній зустрічі дійсно "досягнуті певні домовленості". "У розвиток цих домовленостей відбулася зустріч між Олексієм Міллером і Юрієм Бойком (міністром енергетики та вугільної промисловості України. - МН), в ході якої вони обговорили поточну ситуацію, - уточнила Наталія Тімакова. - За її підсумками глава Газпрому доповів президенту Медведєву, що істотного прогресу досягнуто в обговорюваних питаннях ставки транзиту газу в Україну". Зустріч, за інформацією МН, відбулася в Москві у неділю.

У Газпромі від коментарів відмовилися. Представник Міненерговугілля був недоступним.

***

У рубриці Огляд преси статті із закордонних ЗМІ про Україну публікуються без купюр і змін. Редакція не несе відповідальності за зміст даних матеріалів.

 

Комментариев (0)
Реклама
Мы в соцсетях
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь