Переключиться на мобильную версию

НГ: Київ тримає газову паузу

Назад к разделу Мир о нас
Поки Росія і Україна не домовляться, суд над Тимошенко не завершиться, пише журналіст Независимой газеты Тетяна Івженко.

Учора у другій половині дня після двотижневої перерви відновився судовий розгляд кримінальної справи проти екс-прем'єра Юлії Тимошенко. Її соратники чекали, що до сьогоднішнього ранку справу буде скеровано на дорозслідування. Українській владі, яка, незважаючи на триваючі переговори про євроінтеграцію, саме зараз намацує виходи з газового тупика у відносинах з Росією, взятої у справі Тимошенко паузи не вистачило, зазначають експерти.

Про що домовилися в суботу в Завидові президенти двох країн Віктор Янукович, Дмитро Медведєв і прем'єр-міністр РФ Володимир Путін, достеменно невідомо. У понеділок ввечері агентства поширили заяву українського прем'єра Миколи Азарова. За його словами, російська сторона погодилася на участь у газовому консорціумі, причому, як і наполягав Київ, - у тристоронньому форматі, із залученням європейських структур як рівноправного партнера України та РФ. Крім цього, як передали ЗМІ, нібито була досягнута попередня домовленість про те, що "Газпром" знизить ціну на газ, але тільки на той обсяг, який необхідний для бюджетної та соціальної сфери. Україна ж у відповідь погодилася зменшити ставку транзиту до рівня собівартості. Чиновники в Києві особливо відзначали, що всі ці політичні домовленості ще слід закріпити окремими документами. Їм важко відповісти на питання, чи йдеться про скасування угод від 2009 року, за участь у підписанні яких судять Юлію Тимошенко, або про підписання доповнень до чинних документів.

У 2012 рік ми повинні увійти з упевненістю за таким надзвичайно важливим показником, як ціна на газ, умови постачання газу і транзит газу - Азаров

Так чи інакше, але вчора Азаров підтвердив налаштованість української сторони на швидке вирішення газової проблеми: "У 2012 рік ми повинні увійти з упевненістю за таким надзвичайно важливим показником, як ціна на газ, умови постачання газу і транзит газу".

У Москві ситуацію коментували набагато обережніше. Представник "Газпрому" Сергій Купріянов ще в понеділок увечері зазначив: "Наразі ніяких домовленостей про зміну умов контрактів між "Газпромом" і "Нафтогазом" немає". Він підтвердив, що в ході переговорів двох президентів і російського прем'єра "позиції з питань газової співпраці вдалося зблизити", але додав: "Попереду ще дуже велика робота. Переговори будуть продовжені, у тому числі і цього тижня". Вчора глава "Газпрому" Олексій Міллер нагадав українській стороні, що угоди, підписані в 2009 році, діють до 2019 року. Він наголосив, що російська сторона готова до спільного пошуку компромісних рішень, але пропозицію про створення тристороннього консорціуму не розглядає як пріоритетну.

Один з чиновників, з яким вдалося поговорити кореспондентові "НГ" в Києві, зауважив: "Ситуація дуже ускладнилася тим, що Володимир Путін за рішенням російського тандему висунутий на посаду президента. Адже саме він в 2009 році обговорював з Тимошенко деталі контрактів. Намагаючись скасувати невигідні довгострокові договори, звинувативши українського екс-прем'єра у перевищенні повноважень і порушенні закону в момент їх підписання, Київ кинув тінь і на російського прем'єра. Тепер треба знаходити вихід ще і з цієї ситуації". Адвокати Тимошенко стверджують, що за першу ж перерву в слуханнях їм вдалося знайти в матеріалах справи безліч нестиковок і порушень. Один із захисників Юрій Сухов не відкидав, що суд, відновивши слухання на етапі дебатів, скерує справу на дорозслідування: "Ймовірність такого розвитку подій висока".

Українській владі знадобилася пауза, щоб не дратувати зайвий раз Захід

Експерти зазначали, що українській владі знадобилася пауза, щоб не дратувати зайвий раз Захід, який однозначно пов'язав питання євроінтеграції України з можливістю участі екс-прем'єра і лідера опозиції в майбутніх парламентських виборах, і щоб не порушити щойно відновлений діалог з Росією. Заступник директора Центру Разумкова Валерій Чалий сказав ЗМІ, що Януковичу, який відчуває тиск ЄС, і поставленому перед фактом щодо розвитку ситуації в Росії, було складно вести переговори в Завидові. Коментуючи заяви про підсумки тристоронньої зустрічі, експерт припустив, що російська сторона зробила Януковичу низку пропозицій, які тепер обмірковуються. На думку Чалого, можливі два варіанти розвитку подій: "Перший - Україна йде на чергові компроміси, причому в питаннях стратегічного розвитку - наприклад, щодо проблеми кордонів і видобутку енергоресурсів на Чорноморському шельфі. А в обмін на це отримує тактичне рішення про економічні преференції. Другий варіант передбачає з усіх питань, за всім спектром проблем пошук взаємних інтересів і компромісів".

Як уже повідомлялося, проекти документів, що дозволяють вирішити українсько-російські проблеми, будуть розроблятися урядовими робочими групами, починаючи з сьогоднішнього дня. Остаточний варіант буде представлено до середини жовтня, коли Янукович і Медведєв намітили чергову зустріч. І до цього вердикт у справі Тимошенко не винесуть, припускають експерти.

На момент підписання номера до друку з Києва надійшло повідомлення про те, що суд відмовив у задоволенні клопотання захисту Тимошенко про відновлення судового слідства, після чого розпочав стадію судових дебатів. Представник держобвинувачення Лілія Фролова заявила, що "вина підсудної повністю доведена свідченнями свідків, дослідженням доказів". Її виступ супроводжувався шумом, який влаштували прихильники Тимошенко, котрі перебували в залі суду. Фролова змушена була перервати виступ, після того, як у залі згасло світло і було оголошено технічну перерву.

***

У рубриці Огляд преси статті із закордонних ЗМІ про Україну публікуються без купюр і змін. Редакція не несе відповідальності за зміст даних матеріалів.

 

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Мы в соцсетях
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь