Переключиться на мобильную версию

МН: Пострадянські сусіди

Назад к разделу Мир о нас
Сьогодні у польській столиці відкривається дводенний саміт Східного партнерства (СП). Можливість приймати у себе цей форум стала для Польщі одним з найбільш значущих подій у період нинішнього головування в ЄС, - пише Валерій Мастеров у російському виданні.
"Східне партнерство - це процес, розтягнутий на роки"
"Східне партнерство - це процес, розтягнутий на роки"
АР

Очікується, що на саміті буде прийнята спільна декларація, яка визнає Вірменію, Азербайджан, Білорусь, Грузію, Молдову та Україну частиною Східної Європи.

Спочатку саміт СП повинен був відбутися в Будапешті 27 травня. Проте список його учасників виявився недостатньо солідним для такого рівня заходу. Угорщина,яка головувала в ЄС у першому півріччі, передала місію проведення заходу наступниці - Польщі. Варшава взялася за підготовку до саміту з ентузіазмом, запросивши на зустріч керівників та високих представників 33 держав - 27 країн ЄС і шістки партнерів з СП. Саме Варшава за підтримки шведської дипломатії стала в 2008 році ініціатором проекту зближення і тісного співробітництва Євросоюзу з пострадянськими країнами - Україною, Білоруссю, Молдовою, Азербайджаном, Вірменією та Грузією.

Варшава взялася за підготовку до саміту з ентузіазмом, запросивши на зустріч керівників та високих представників 33 держав - 27 країн ЄС і шістки партнерів з СП.

Склад учасників саміту буде відображати ставлення окремих країн ЄС до програми СП. Євросоюз буде представлений усіма країнами, але на різних рівнях - від президентів до міністрів закордонних справ. Підтвердили приїзд до Варшави канцлер ФРН Ангела Меркель, президент Чехії Вацлав Клаус, прем'єр Франції Франсуа Фійон, глава уряду Іспанії Хосе Сапатеро. Великобританію представлятиме віце-прем'єр, а Італію, найменш схильну до просування програми СП, - глава дипломатії. Очікується приїзд голови Єврокомісії Жозе Мануела Баррозу. Східне партнерство буде представлене на високому рівні - президентами Вірменії, Азербайджану, Грузії та України, а також прем'єром Молдови.

Текст спільної декларації практично готовий, її прийняття стане важливим пунктом порядку денного саміту у Варшаві. У документ включено положення про визнання шести пострадянських держав Східної Європою. Визначення "європейський" стосовно шістки колишніх республік СРСР викликало чимало розбіжностей. Згідно з принципами Євросоюзу кожна європейська країна має право претендувати на членство в ЄС. А в самому Євросоюзі не всі хотіли б бачити у своїх лавах "східних партнерів".

Східне партнерство буде представлене на високому рівні - президентами Вірменії,
Азербайджану, Грузії та України, а також прем'єром Молдови.

У самому ЄС немає спільної думки щодо пріоритетів СП, та і його учасники налаштовані по-різному. Для одних достатньо свободи пересування, інвестицій і торговельних преференцій. Інші, як Україна і Грузія, прагнуть увійти в європейські структури. Але СП не передбачає членства в ЄС. Партнерам обіцяють переговори щодо полегшення візового режиму, пропонують співпрацю у сфері енергетики та захисту навколишнього середовища, запровадження зон вільної торгівлі.

Ще до саміту в Празі, на якому 7 травня 2009 року відбулася установча зустріч у рамках програми СП, глава польської дипломатії Радослав Сікорський говорив у Москві, що ініціатива Польщі не спрямована проти Росії. Рік потому міністр Сікорський запропонував Росії приєднатися до "групи друзів" країн СП. Спочатку Москва насторожено поставилася до СП, побачивши в ньому спробу підірвати її вплив на пострадянському просторі, деякі експерти розцінили його як західну альтернативу СНД.

У самому ЄС немає спільної думки щодо пріоритетів СП, та і його учасники налаштовані по-різному. Для одних достатньо свободи пересування, інвестицій і
торговельних преференцій. Інші,як Україна і Грузія, прагнуть увійти в
європейські структури.

Незадовго до варшавського саміту скандальний сайт WikiLeaks виклав чергову партію довірчих депеш західних дипломатів, які стосувалися дій ЄС щодо колишніх республік СРСР. Суть СП оцінюється ними як програма, спрямована на послаблення російського впливу на пострадянському просторі і відторгнення від Росії країн - колишніх радянських республік. Але цього року представник російського МЗС дав зрозуміти, що позиція Росії щодо СП стає більш гнучкою.

Східне партнерство - це процес, розтягнутий на роки, - сказав МН директор дослідницького центру європейської стратегії DemosEuropa Павло Сьвебода. - Його метою є вплив на країни Східної Європи в напрямку системних змін, щоб країни пострадянського простору наблизилися до існуючих в ЄС стандартів правління при зміцненні демократичного виміру, а також до прозорого і відкритого керівництва економікою. На цьому заснована вся філософія Євросоюзу. Якщо Росія відчуває в цій логіці комфорт, то немає ніяких перешкод, щоб і вона брала участь у програмах СП ".

Спочатку Москва насторожено поставилася до СП, побачивши в ньому спробу підірвати її вплив на пострадянському просторі, деякі експерти розцінили його як
західну альтернативу СНД.

Екс-міністр закордонних справ Польщі Адам Даніель Ротфельд в інтерв'ю МН розповідає, що зараз у польсько-російській групі зі складних питань, співголовою якої він є, "вирішили зайнятися питаннями стратегії відносин між Євросоюзом і Росією, щоб усунути різночитання і уникнути непорозумінь". Ротфельд наголосив, що СП не було спрямоване проти Росії. За його словами, Росія велика держава і абсолютно виправдано, що вона очікує до себе особливого підходу. Колишній міністр переконаний, що найкраще зосередитися на спільних проблемах, наприклад на тероризм і енергетиці чи на співпрацю НАТО і ОДКБ.

СП проти СНД? В жодному разі, - каже наш співрозмовник. - Є зворотне питання: багато хто вважає, що Росія намагається створити Митний союз, який буде свого роду копією Радянського Союзу. Звичайно, без колишньої ідеології і меншої за складом, але все-таки. Нам треба долати дихотомічне мислення, коли ви там, а ми тут. Треба знайти об'єднуючий підхід ".

Суть СП оцінюється ними як програма, спрямована на послаблення російського
впливу на пострадянському просторі і відторгнення від Росії країн - колишніх радянських республік

Особливе занепокоєння учасників саміту викликає Білорусь. Європа не хоче бачити білоруського лідера Олександра Лукашенка, в'їзд до країн ЄС йому заборонений. Європейські ЗМІ повідомили про підготовлені британськими юристами матеріалах, що розсилають по світу, які фактично є компроматом на президента Білорусі. Це свідчення білоруських опозиціонерів та їхніх родин про викрадення політичних супротивників і жорстоке поводження з політв'язнями. Запрошення на саміт, де мають намір обговорити політико-економічну ситуацію в Білорусі, направлене міністру закордонних справ країни Сергію Мартинову.

Лише у другій половині дня вчора стало відомо, що Мінськ на саміті у Варшаві буде представляти білоруський посол у Польщі Віктор Гайсенок. Як повідомив прес-секретар білоруського МЗС, глава делегації виступить на пленарному засіданні саміту "з оцінкою підсумків та перспектив співробітництва в рамках Східного партнерства. Він сказав, що білоруська делегація також візьме участь в інших заходах саміту відповідно до програми.

***

У рубриці Огляд преси статті із закордонних ЗМІ про Україну публікуються без купюр і змін. Редакція не несе відповідальності за зміст даних матеріалів.

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Мы в соцсетях
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь