Переключиться на мобильную версию

ВЗГЛЯД: "Усі пам'ятають про Тимошенко"

Назад к разделу Мир о нас
"На тлі фінансової кризи і подій в арабському світі проблеми східних сусідів відходять для більшості членів ЄС на другий план", - заявила газеті ВЗГЛЯД а.
Очікується, що лідери країн ЄС запропонують поступову інтеграцію східних країн
Очікується, що лідери країн ЄС запропонують поступову інтеграцію східних країн
АР

У четвер у Варшаві відкрився дводенний саміт країн - учасниць європейської програми "Східне партнерство". У ході зустрічі планується прийняття декларації про "європейські очікування", відповідно до якої могли б бути засновані зони вільної торгівлі з країнами, що входять у програму.

Очікується, що лідери країн ЄС запропонують поступову інтеграцію східних країн
АР

"На тлі фінансової кризи і подій в арабському світі проблеми східних сусідів відходять для більшості членів ЄС на другий план", - заявила газеті ВЗГЛЯД аналітик Польського інституту міжнародних справ Анна-Марія Динер. На думку політолога, інтерес Євросоюзу до програми "Східне партнерство" швидко згасає.

У четвер у Варшаві відкрився дводенний саміт країн - учасниць європейської програми "Східне партнерство". У ході зустрічі планується прийняття декларації про "європейські очікування", відповідно до якої могли б бути засновані зони вільної торгівлі з країнами, що входять у програму.

Очікується, що лідери країн ЄС запропонують поступову інтеграцію східних країн, причому, згідно з оцінками аналітиків, найбільш сприятлива ситуація в цьому відношенні складається з Україною. Польща вже заявила, що незмінно підтримуватиме європейські амбіції Києва.

На тлі кризи і подій в арабському світі проблеми східних сусідів відходять для більшості членів ЄС на другий план

До Варшави прибули президенти Грузії, Азербайджану, Вірменії, України і прем'єр Молдови. Президент Білорусі Олександр Лукашенко саміт пропустить - Євросоюз, як і раніше, не пускає його до себе через жорсткі гоніння на опозицію: три колишніх кандидати в президенти Білорусі як і раніше перебувають у в'язниці, деякі інші політв'язні звільнені, проте до цього чаус не реабілітовані.

До Варшави, правда, був запрошений міністр закордонних справ країни Сергій Мартинов, однак він не скористався цією пропозицією, чим викликав гнів публічний Польщі. Білорусь представляє в результаті її посол Віктор Гайсенк.

З важкоатлетів Євросоюзу прибула лише канцлер Німеччини Ангела Меркель, яка, за неофіційними даними, має намір зустрітися у Варшаві з білоруською опозицією

Із Заходу до Варшави приїхали теж не всі лідери. Зокрема, його проігнорували глави Франції, Італії та Великобританії. Втім, і на минулий саміт Партнерства в 2009 році вони також не приїжджали. З важкоатлетів Євросоюзу прибула лише канцлер Німеччини Ангела Меркель, яка, за неофіційними даними, має намір зустрітися у Варшаві з білоруською опозицією.

Про те, які перспективи Східного партнерства і наскільки взагалі Захід цікавиться зараз справами Сходу, кореспонденту газети ВЗГЛЯД розповіла аналітик Польського інституту міжнародних справ Анна-Марія Динер.

ВЗГЛЯД: Анна, в рамках програми на шість країн вже виділено на 2009-2013 роки 600 млн. євро. Чи можливі за підсумками цього саміту нові серйозні грошові вливання? Наскільки цікавиться зараз Західна Європа своїми східними сусідами?

Анна-Марія Динер: Звичайно, на тлі фінансової кризи і подій в арабському світі проблеми східних сусідів відходять для більшості членів ЄС на другий план. Однак не варто забувати про такі країни, як Польща і Швеція, які мають або спільний кордон зі східними партнерами, або економічний інтерес на цих ринках. Природно, що для них програма залишається актуальною.

Той факт, що лідери Франції, Великобританії та Італії не будуть на саміті, говорить про те, що для них вирішити внутрішні проблеми своїх країн важливіше, ніж вникати в труднощі сусідів. Це логічно, оскільки без цього проводити і ефективну зовнішню політику теж буде вкрай складно.

ВЗГЛЯД: Чи є сенс для учасників СП зараз прагнути до Євросоюзу, який сам має серйозні труднощі? Наскільки ймовірно, що ці країни спробують переорієнтуватися на Китай, де більше вільних грошей?

А. Д.: Справа в тому, що жодна країна, крім, можливо, Грузії і Молдови, не готова до економічної інтеграції з ЄС. Поки мова йде тільки про партнерство, яке передбачає політичне та економічне співробітництво. У першу чергу це стосується можливого скасування віз для східних партнерів, а також програм щодо забезпечення безпеки в Європі і торгових угод.

Що стосується Китаю, то східні країни поступово входять на ринки цієї країни, але це не критично ні для ЄС, ані для Росії. Велику небезпеку для Росії може представляти співробітництво Білорусі та Казахстану в рамках Митного союзу, якщо воно піде прямо, через голову Москви.

ВЗГЛЯД: План Східного партнерства свого часу вніс розлад між Росією і Євросоюзом, оскільки Москва побачила в створенні нового блоку спробу витіснити її з прадавньої сфери впливу. Вголос лідери ЄС спростовували таку здогадку, але, як з'ясувалося недавно, вони тоді лукавили. Сайт Wikileaks на початку вересня оприлюднив листування американських і західноєвропейських дипломатів, яке доводить, що Москва мала рацію. По-вашому, програма, як і раніше побічно направлена ​​проти Росії?

А. Д.: Це не зовсім так. Росію залучали в цей проект. У неї до цього часу є можливість брати участь у деяких його аспектах. Мова не йде про перерозподіл впливу. Для Євросоюзу важлива економічна і політична стабільність у сусідніх з ним країнах. Така співпраця може це гарантувати.

ВЗГЛЯД: Глава МЗС Польщі Радослав Сікорський попередив, що на саміті обговорять ідею економічної інтеграції ЄС з Молдовою і Грузією. Що це може означати для цих країн на практиці? Що, знизяться торговельні бар'єри між цими республіками та ЄС?

А. Д.: Це питання майбутнього. На саміті конкретних рішень щодо зниження економічних бар'єрів прийнято, швидше за все, не буде. Проте це створить передумови для того, щоб у перспективі вони змогли вести торгівлю без існуючих нині бар'єрів. Більше поки розраховувати нема на що: в сформованих економічних умовах ЄС навряд чи зможе інвестувати в інфраструктуру східних сусідів.

ВЗГЛЯД: Які шанси України на саміті дійти компромісу з ЄС? Справа Тимошенко вже перейшла для ЄС в розряд принципових, чи співпраця з Києвом з інших питань ще цілком можлива?

А. Д.: Не думаю, що на саміті буде обговорюватися доля Юлії Тимошенко. Проте всі пам'ятають про це, що накладе відбиток на переговори з економічних питань, у тому числі про виділення кредитів. Особливих змін у цьому сенсі я не передбачаю.

ВЗГЛЯД: Сікорський розкритикував свого колегу з Білорусі Сергія Мартинова, який прислав замість себе на саміт навіть не заступника, а лише посла Білорусі у Варшаві. Чи свідчить це про те, що Лукашенко знову дає зрозуміти, що не має наміру в усьому йти на умови ЄС. На початку вересня, наприклад, він пообіцяв Заходу до кінця місяця відпустити всіх політв'язнів ...

А. Д.: Білоруська влада розуміє, що якщо вона хоче відновити діалог з Євросоюзом, тоді в країні не повинно бути ніяких політв'язнів. Той факт, що Мартинов не приїхав до Варшави, говорить лише про те, що Мінськ в черговий раз упустив можливість пояснити свої дії в цій складній політичній ситуації, яка склалася після президентських виборів. Звичайно, це негативно вплине на те, як білоруська сторона буде сприйматися на міжнародній арені.

ВЗГЛЯД: Якою ж на цьому тлі може бути подальша доля Східного партнерства?

А. Д.: Майбутнє програми залежить від того, скільки буде виділено ЄС на програму і чи будуть країни декларувати, що вони хочуть співпрацювати. Найбільшого успіху на шляху інтеграції з ЄС досягла Молдова. У свою чергу Польща, можливо, стане виділяти більше фінансів на проекти в рамках Східного партнерства.

***

У рубриці Огляд преси статті із закордонних ЗМІ про Україну публікуються без купюр і змін. Редакція не несе відповідальності за зміст даних матеріалів

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Мы в соцсетях
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь