Переключиться на мобильную версию

Російська служба Бі-бі-сі: Експерти вважають "маніфест" Путіна зверненням до України

Назад к разделу Мир о нас
Опитані Бі-бі-сі аналітики сприйняли цю статтю Володимира Путіна про Євразійський союз як зовнішньополітичний маніфест, звернений в першу чергу до України. Звернення, на їхню думку, швидше за все, відгуку не знайде, - пише Юрій Маловер’ян у статті для
"Київ уже ухвалив рішення на користь Євросоюзу"
"Київ уже ухвалив рішення на користь Євросоюзу"
АР

"Деякі наші сусіди пояснюють небажання брати участь у просунутих інтеграційних проектах на пострадянському просторі тим, що це нібито суперечить їх європейському вибору, - йдеться у статті за підписом Путіна, опублікованій у вівторок в газеті Известия. - Вважаю, що це помилкова розвилка [... ] входження в Євразійський союз, крім прямих економічних вигод, дозволить кожному з його учасників швидше і на більш сильних позиціях інтегруватися в Європу".

Ідею створення тісно інтегрованого Євразійського союзу на пострадянському просторі ще з 90-х років висуває президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв.

"Ця стаття взагалі-то в основному - про Україну", - вважає експерт Європейської ради з міжнародних відносин Яна Кобзова.

Деякі наші сусіди пояснюють небажання брати участь у просунутих інтеграційних
проектах на пострадянському просторі тим, що це нібито суперечить їх європейському вибору

Україна відхиляє наполегливі пропозиції Росії про повноцінне членство в Митному союзі (МС), сподіаючись в найближчому майбутньому підписати договір про вільну торгівлю з Євросоюзом.

Яна Кобзова не згодна з тезою про те, що участь в МС дозволить Україні спільно з його нинішніми членами, Росією, Казахстаном і Білоруссю, виторговувати вигідніші умови співпраці з ЄС.

Через Москву не ближче

"Не можу уявити собі ситуацію, в якій ЄС вів би переговори про щось з Митним союзом. ЄС веде переговори з країнами, а не союзами, і зацікавлений у договорах про вільну торгівлю з країнами, які входять у СОТ. Ні Росія, ні Казахстан, ані Білорусь до СОТ не входять", - сказала Кобзова bbcrussian.com.

Вона нагадала, що ЄС багато років намагався почати переговори про вільну торгівлю з Росією, але не зрушив "ні на дюйм".

Яна Кобзова вважає статтю Путіна черговим проявом політичного тиску на Київ. "Але я не впевнена, наскільки дієвим виявиться цей тиск. Мені здається, Київ уже ухвалив рішення на користь Євросоюзу", - говорить Кобзова.

Не можу уявити собі ситуацію, в якій ЄС вів би переговори про щось з Митним союзом. ЄС веде переговори з країнами, а не союзами

Київ і Брюссель сподіваються підписати договір про вільну торгівлю до кінця цього року. Правда, в кількох країнах ЄС можуть виникнути проблеми з ратифікацією договору - через суд над екс-прем'єром і опозиційним лідером Юлією Тимошенко, який багато європейських політиків називають переслідуванням з політичних мотивів.

На думку київського політолога Вадима Карасьова, стаття відображає "місію другого президентського пришестя Путіна", яка полягає в реінтеграції пострадянських земель.

"Якщо Медведєву зараз на відкуп буде віддана внутрішньоросійська модернізація, то геополітичною "модернізацією" буде займатися саме Путін", - сказав Карасьов bbcrussian.com.

Прем'єр-модернізатор, президент-реінтегратор

Карасьов вважає, що Україна набагато більше виграє від прямої інтеграції з ЄС, ніж від входження в союз сировинних економік, яким він вважає Митний союз і майбутній Євразійський союз.

"Україна виграє в Європейському союзі, бо в неї з'являється нормальна можливість диверсифікувати свій експорт, отримавши доступ на нові ринки Європейського Союзу", - сказав Карасьов Російській службі Бі-бі-сі.

Крім того, на його думку, відносна дешевизна української робочої сили дозволить європейським компаніям переносити виробництво в цю країну.

Україна виграє в Європейському союзі, бо в неї з'являється нормальна можливість
диверсифікувати свій експорт, отримавши доступ на нові ринки Європейського Союзу

Експерт російського Центру політичних технологій Сергій Міхєєв вважає, що отримати вигоду від вступу у Митний союз Україні набагато реальніше, ніж від інтеграції до Євросоюзу.

"Якщо українцям так хочеться весь час мріяти про інтеграцію (з ЄС - Бі-бі-сі), ну, от Путін і каже, що можна помріяти і через ось цю справу. Ця справа більш реальна, вона вже сьогодні може відбутися, а інтеграція до Європи може розтягнутися років на тридцять", - сказав Міхєєв bbcrussian.com.

"У Європи зараз немає ніяких сил на інтеграцію нових членів. Є можливість інтеграції як "замануха" для українців - а більше ні для кого - але сил інтегрувати Україну немає", - додав аналітик.

Київ і Брюссель, втім, зараз не ведуть переговорів про повноцінне членство України в ЄС - лише про асоційоване, після набуття чинності договору про вільну торгівлю.

Сума авторитаризмів

"Євразійський союз буде будуватися на універсальних інтеграційних принципах як невід'ємна частина Великої Європи, об'єднаної єдиними цінностями свободи, демократії та ринкових законів [...] Додавання природних ресурсів, капіталів, сильного людського потенціалу дозволить Євразійському союзу бути конкурентоспроможним в індустріальній і технологічній гонках", - йдеться у статті Путіна про перетворення Митного союзу і ЄЕП у нове, тісно інтегроване утворення.

Автор обіцяє, що цей союз стане одним із центрів світової економіки і політики, і буде "забезпечувати стійкість глобального розвитку" нарівні з Євросоюзом, США і Китаєм.

Неефективні авторитаризми не можуть бути підсумовані в якийсь
наднапівавторитарний інтеграційний простір

Вадим Карасьов не вірить, що цей союз може стати ефективним і тим більше порівнянним з ЄС.

"Жоден з цих режимів не є ефективним авторитаризмом - таким, як Китай, наприклад. Ні Росія, ані навіть Казахстан, я вже не кажу про Таджикистан, Україну і так далі. А неефективні авторитаризми не можуть бути підсумовані в якийсь наднапівавторитарний інтеграційний простір", - говорить політолог.

Ефект гегемона

До того ж, переконаний Карасьов, в передбачуваному Євразійському союзі, на відміну від ЄС, неминуче буде домінувати одна країна - Росія.

Одностороннє ж нав'язування своєї волі породжує протидію, а авторитарним правителям, як часто нагадують політологи і саме життя, набагато легше, ніж демократіям, ігнорувати закони і договори.

Сергій Міхєєв, втім, не вважає, що Євразійський союз обов'язково буде менш стійким, ніж, наприклад, ЄС.

Одностороннє ж нав'язування своєї волі породжує протидію, а авторитарним правителям, як часто нагадують політологи і саме життя, набагато легше, ніж демократіям, ігнорувати закони і договори

"Усе залежить від волі політичних еліт. Незалежно від того, які це режими, еліта може поміняти вектор розвитку в будь-який момент", - сказав Міхєєв bbcrussian.com.

"Точно так це актуально і для Євросоюзу. Якщо завтра, наприклад, в Угорщині чи Польщі до влади раптом прийде партія, яка буде ратувати за вихід з Євросоюзу - проведуть референдум і вийдуть з Євросоюзу, і все", - упевнений російський політолог.

***

У рубриці Огляд преси статті із закордонних ЗМІ про Україну публікуються без купюр і змін. Редакція не несе відповідальності за зміст даних матеріалів.


Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Мы в соцсетях
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь