Переключиться на мобильную версию

НГ: Націоналісти готові взяти Раду

Назад к разделу Мир о нас
На 14 жовтня українська націоналістична партія Свобода запланувала акцію, яка може закінчитися черговим протистоянням з міліцією та масовими заворушеннями, - пише Тетяна Івженко в російському виданні <.
Українська повстанська армія пройде маршем по Києву
Українська повстанська армія пройде маршем по Києву
Таїсія Стеценко / Корреспондент.net

У православне свято Покрови Пресвятої Богородиці націоналісти мають намір провести марш Української повстанської армії (УПА). Експерти зазначають, що радикали успішно використовують найменший привід для самореклами. Свобода, яка відзначила днями 20-річчя, вперше має шанс пройти до Верховної Ради за підсумками виборів 2012 року.

Один з лідерів партії Андрій Іллєнко розповів НГ, що в запланованому марші на честь УПА візьмуть участь понад 20 тис. осіб. "Ми традиційно проводимо цю акцію починаючи з 2006 року. Цього року вона буде, як ми очікуємо, найбільш масовою", - сказав він. Якщо раніше влада не чинила перешкод націоналістам, громадяни відсторонено споглядали і тільки комуністи голосно обурювалися, то тепер ситуація змінилася. Керівник Інституту української політики Костянтин Бондаренко зазначив, що Свобода, маючи власну чітку ідеологію, робить ставку не стільки на тих, хто підтримує саме націоналістів, скільки на так званий протестний електорат. "Громадян, розчарованих і в нинішній владній команді, і в лідерах опозиції, - більшість. Звичайно, складно уявити, щоб жителі східних і південних областей України підтримали націоналістів. Але якщо ще рік тому Свобода, яка отримала переконливу перемогу на виборах до місцевих органів влади , спиралася в основному на виборців Західної України, то тепер може розраховувати і на голоси центральних регіонів країни ", - сказав політолог.

Радикали успішно використовують найменший привід для самореклами. Свобода, яка відзначила днями 20-річчя, вперше має шанс пройти до Верховної Ради за підсумками виборів 2012 року

Андрій Іллєнко підтвердив, що за рік партія наростила м'язи: "Ми проведемо свій марш незалежно від того, чи буде він дозволений чи заборонений. Що зробить влада? А що підказує здоровий глузд? Щоб розігнати двадцятитисячну мирну і святкову акцію, буде потрібно до 80 тисяч міліціонерів. Підуть вони на це? " Директор Міжнародного інституту демократії, глава правління центру Соціовимір Сергій Таран вважає, що якщо влада і ризикне вплутатися у вуличні бійки з націоналістами і співчуваючими їм громадянами, то зробить це свідомо.

"Влада, спостерігаючи колосальне падіння рейтингу Партії регіонів, думаю, підіграє Свободі. І робить це з прицілом на парламентські вибори, призначені на осінь 2012 року. Сенс у тому, щоб ще більше послабити так звані лідерські опозиційні партії і блоки, серед яких найяскравішими до цього часу були сили Юлії Тимошенко і Арсенія Яценюка. Замість них представити публіці радикалів: з одного боку - комуністи з небездоганною репутацією, з іншого - Свобода із загрозливими гаслами. На такому тлі партії влади не потрібно нічого робити, щоб виглядати респектабельною політичною силою. Не потрібно пропонувати людям нічого нового і гарного, не варто давати ніяких обіцянок - досить просто показати, що може бути ще гірше. Ось, наприклад, Свобода, яка чи не щотижня вступає у вуличні бійки, проводить провокаційні акції ", - пояснив експерт .

Але якщо ще рік тому Свобода, яка отримала переконливу перемогу на виборах до місцевих органів влади, спиралася в основному на виборців Західної України, то тепер може розраховувати і на голоси центральних регіонів країни

У Києві заговорили про те, що через рік у країні буде дві впливові політичні сили - Партія регіонів і "Свобода". Ільєнко погодився, що ситуація розвивається в такому напрямку, але зробив свої уточнення: "Партія регіонів, будучи уособленням нинішнього режиму, намагається посилити свої позиції за рахунок сателітів. Вони зараз реалізують нову схему: прагнуть домовитися з потенційними союзниками не після виборів, а вже зараз , за рік до виборів розчинити цих союзників у своїй партії. Сильна Україна Тігіпка вже ніби вливається в Партію регіонів, Українська народна партія Литвина - на підході, як і ще кілька дрібніших сил. На іншому фланзі - Свобода, що протистоїть режиму, системі. Інші опозиційні сили - десь посередині між нами. Вони можуть розраховувати на підтримку населення в період, коли політична боротьба носить мирний, благополучно-спокійний характер. Але в умовах екстремальної ситуації, що назріває в суспільстві, "проміжна опозиція" приречена, на перемогу можуть сподіватися тільки ті, хто чітко і жорстко заявляє свою позицію і слідує їй до кінця ". Комуністів члени Свободи взагалі не беруть до уваги, зазначаючи, що ті багато років розчаровували своїх виборців зрадами, а тепер соціальні гасла, традиційні для лівих, у них перехопили праві радикали. Примітно, що з 1991 по 2004 рік Свобода іменувалася Соціально-національною партією України

Влада,спостерігаючи колосальне падіння рейтингу Партії регіонів, думаю, підіграє Свободі. І робить це з прицілом на парламентські вибори, призначені на осінь
2012 року

Політолог Бондаренко зазначив, що саме соціальні гасла зараз затребувані в суспільстві і цим пояснюється стрімке зростання популярності Свободи. "У них серйозні рейтинги. Пройдуть чи не пройдуть в парламент - залежить від нюансів нового закону про вибори, який Верховна Рада цього тижня тільки почала обговорювати. Важливим моментом стане рівень прохідного бар'єру. Але якщо Свобода подолає цей поріг, то для влади таке політичне нововведення в парламенті буде вигідним: націоналісти не зможуть сформувати велику фракцію, зате розбавлять інші опозиційні сили, серед яких, думаю, будуть партії Тимошенко і Яценюка. Тобто представництво опозиції у Верховній Раді вийде яскравим і гучним, але маловпливовим ", - вважає експерт. Політолог Сергій Таран упевнений, що довгострокові прогнози робити рано: "Якщо виходити з сьогоднішньої ситуації, то в парламент крім Партії регіонів і Компартії пройдуть політичні сили Тимошенко, Яценюка, партія Удар боксера Кличка і Свобода Олега Тягнибока. Як вони порозуміються між собою - залежить від багатьох факторів і подій, які будуть супроводжувати передвиборну кампанію. У країні за рік може дуже багато чого змінитися ".

Політологи сходяться на думці, що націоналістам доведеться докласти максимум зусиль, щоб протягом року постійно і регулярно залучати до себе увагу. Недавня бійка з міліцією в Умані, де Свобода намагалася захистити права місцевих жителів у період паломництва євреїв-хасидів, а також акція в Києві, що планується наступного тижня, - тільки початок підготовки до передвиборчої кампанії. В інформаційному полі події, пов'язані зі Свободою, виглядатимуть сенсаційно, але на ділі влада чітко контролює ситуацію, зазначають експерти. "Не варто очікувати ніяких повстань і революцій", - упевнений Бондаренко.

***

У рубриці Огляд преси статті із закордонних ЗМІ про Україну публікуються без купюр і змін. Редакція не несе відповідальності за зміст даних матеріалів.

 

Комментариев (0)
Реклама
Мы в соцсетях
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь