Переключиться на мобильную версию

РИА Новости: Фінальна інтрига справи Юлії Тимошенко

Назад к разделу Мир о нас
Судовий процес Юлії Тимошенко наближається до фіналу. Перерва в судовому засіданні для підготовки судового висновку триватиме до 11 жовтня, - пише голова правління Центру прикладних політичних досліджень Пента Володимир Фесенко для
Імовірність звільнення Юлії Тимошенко далеко не абсолютна
Імовірність звільнення Юлії Тимошенко далеко не абсолютна
AP

Чим завершиться справа українського екс-прем'єр-міністра? Чи залишиться Юлія Тимошенко у в'язниці або вийде на свободу? І якою ціною для себе і для України? Ніхто зі спостерігачів не може зараз дати точної відповіді на ці питання.

Влада не хоче демонструвати слабкість

Інтрига фіналу в судовій справі Юлії Тимошенко ще більше закручується через ультиматум, який поставили керівники ЄС та США українській владі і особисто президенту України Віктору Януковичу: Тимошенко повинна вийти із в'язниці та отримати право брати участь у виборах (за українськими законами людина із судимістю не має права балотуватися на виборні посади).

Але ультиматум цей був поставлений ще на початку вересня. 27 вересня суд над Юлією Тимошенко після двотижневої перерви поновився. Багато хто чекав визволення української опозиціонерки з-під варти. Але все залишилося на своїх місцях - і жорстко конфліктний характер судового процесу, і Юлія Тимошенко в камері слідчого ізолятора.

Мабуть, єдине, що можна прогнозувати з високим ступенем визначеності - виправдання екс-прем'єр-міністра і зняття з неї всіх звинувачень не буде.

Тобто ультиматум Заходу на Віктора Януковича не подіяв? 29-30 вересня у Варшаві на саміті Східного партнерства керівники ЄС як публічно, так і в особистих зустрічах з українським президентом повторили вимогу звільнити Тимошенко. Поки що єдиним непрямим наслідком цієї вимоги стали чергова пауза в судових засіданнях і очікування вироку.

Мабуть, єдине, що можна прогнозувати з високим ступенем визначеності - виправдання екс-прем'єр-міністра і зняття з неї всіх звинувачень не буде. Не для того починався цей судовий процес, щоб завершити його виправдувальним фіналом, навіть під тиском Заходу.

Судовий розгляд щодо Тимошенко у "газовій справі" було ініційовано не тільки для того, щоб показово покарати і виключити з політичної гри головного опонента й конкурента нинішньої влади, а й для того, щоб публічно і юридично довести величезні збитки для державної скарбниці, викликані нібито неправомірними рішеннями колишнього прем'єр-міністра.

Друга принципова мета цього судового процесу -підірвати легітимність, процедурно-правову основу угоди 2009 року про постачання російського газу в
Україну

Друга принципова мета цього судового процесу - підірвати легітимність, процедурно-правову основу угоди 2009 року про постачання російського газу в Україну.

За таких параметрів судового завдання потрібен хоча б відносний результат. До того ж, судове виправдання Юлії Тимошенко виглядало б повною політичною і правовою поразкою не лише ініціаторів цієї справи, але й усієї української влади. Нинішні керівники країни не схильні демонструвати свою слабкість.

Процес перетворився на політичний

Ще на початку розслідування справи Юлії Тимошенко багато експертів вважало, що оптимальним для влади його завершенням має бути умовний вирок. У цьому випадку колишній прем'єр України залишалася б на волі, але її вина підтверджувалася б юридично, а внслідок судимості вона втрачала б можливість брати участь і в парламентських, і у президентських виборах.

Ризики ускладнень із Заходом внаслідок арешту Тимошенко або її тюремного засудження усвідомлювалися керівництвом країни вже тоді. Саме тому Юлію Володимирівну, на відміну від деяких її соратників по уряду, досить довго залишали на волі.

У керівництві України і в найближчому оточенні президента Віктора Януковича були і є люди, які наполягали на тому, що Тимошенко треба посадити і надовго.

Але в керівництві України і в найближчому оточенні президента Віктора Януковича були і є люди, які наполягали на тому, що Тимошенко треба посадити і надовго. Точка зору цих людей взяла гору на початку серпня вже під час судового процесу. Мабуть, спрацювало роздратування тим, як пішов судовий процес екс-прем'єра.

Будучи юридично обвинуваченою, Тимошенко стала виступати в ролі політичного обвинувача, всіма можливими способами дискредитуючи і суд, і всю українську владу. Покаранням за це стали арешт підсудної і досить сувора вимога державного обвинувачення - 7 років тюремного ув'язнення і відшкодування збитків на суму понад 1,5 млрд грн. (Майже 200 млн доларів США).

Причому стаття Кримінального кодексу, за якою звинувачують Тимошенко (ч.3 ст. 365 - перевищення влади або службових повноважень, що заподіяло тяжкі наслідки), не передбачає умовного терміну та амністії.

Сценарії розвитку подій

Чи є варіанти "м'якого завершення" суду над Тимошенко, які б дозволили виконати побажання Євросоюзу і зберегти політичне обличчя для української влади? Так, і навіть кілька.

Варіант перший - пом'якшення вироку і умовний термін, що можливо через прив'язку цієї статті до статей 69 або 75 Кримінального кодексу України. Судова статистика показує, що у 2008-2009 рр.. абсолютна більшість обвинувачених по "тимошенківській статті" отримала умовний термін, тільки троє (зі 119 обвинувачених) отримали реальний термін - від 5 до 10 років, ще один - від 2 до 5 років, 18 осіб відбулися штрафом. У 2010 році ситуація посилилася, але все одно половина обвинувачених по цій статті (27 з 52) отримали умовний термін, 19 - термін від 5 до 10 років, 3 - від 2 до 5 років, 3 - штраф. Однак у випадку умовного засудження Тимошенко не зможе брати участі у виборах. Отже, не буде виконано одну з вимог Європейського союзу.

У випадку умовного засудження Тимошенко не зможе брати участі у виборах. Отже, не буде виконано одну з вимог Європейського союзу.

Варіант другий - повернення справи на дослідування. Під час процесу було виявлено й негаразди, і натягнутості у даній кримінальній справі, і додаткові теми для дослідування. Рішення про дослідування дозволить і далі маніпулювати ситуацією, тримаючи Тимошенко як завгодно довго на гачку і зберігаючи можливість згодом закрити цю тему. Але рішення про дослідування стало б негативною оцінкою роботи прокуратури, що проводила слідство. А Генеральна прокуратура України є однією з головних рушійних сил "газової справи" Тимошенко. До того ж, за повернення на дослідування виступає сторона захисту. Тому навряд чи суд і політичні куратори цієї справи зроблять подібний подарунок колишньому прем'єру.

Варіант третій - декриміналізація статті Кримінального кодексу про перевищення влади. Ця стаття дійсно є правовим анахронізмом. Її можна використовувати дуже суб'єктивно щодо більшості колишніх і нинішніх керівників, було б бажання. Наведу тільки один приклад. Одного з найбільш активних учасників команди Віктора Януковича під час виборів 2004 року, колишнього харківського губернатора Євгена Кушнарьова, у 2005 році заарештували саме за перевищення влади, звинувативши його у нецільовому використанні бюджетних коштів (на будівництво метро).

Рішення про дослідування стало б негативною оцінкою роботи прокуратури, що проводила слідство

Опозиція вже підготувала кілька законопроектів, які передбачають декриміналізацію статей про перевищення влади членами уряду. Законопроект про декриміналізацію відповідальності за економічні правопорушення подав і Президент України. Правда, у президентський список не потрапляє ч.3 ст. 365, за якою звинувачують Тимошенко. Але, судячи з чуток, що циркулюють у президентських кулуарах, депутати можуть доповнити президентський законопроект "тимошенківської статтею".

Подейкують, що на подібний варіант натякав у Варшаві під час спілкування з європейськими колегами і Віктор Янукович. Але у цьому сценарії є одна хитра деталь - декриміналізація даної статті не означає скасування відповідальності за скоєне правопорушення. Обвинувачений може уникнути в'язниці, відшкодувавши збитки.

Нагадаємо, що у газовій справі Тимошенко прокуратура оцінює ці збитки у суму близько 200 млн доларів США. Однак, за офіційними деклараціями про доходи, колишній прем'єр України всі останні роки жила тільки на зарплату (прем'єр-міністра, народного депутата) і не мала ніяких накопичень, дорогої нерухомості або великих банківських рахунків. Хто і як тоді буде відшкодовувати збитки?

Варіант третій - декриміналізація статті Кримінального кодексу про перевищення влади. Ця стаття дійсно є правовим анахронізмом.

І чи є відшкодування збитків обов'язковою попередньою умовою звільнення Юлії Тимошенко із в'язниці? Якщо так, то ця комбінація із декриміналізацією втрачає будь-який сенс. Показово, що проти сценарію декриміналізації виступає і сама підсудна (за словами Івана Кириленка - лідера її фракції у парламенті). Справа в тому, що будь-яке судове визнання її провини неприпустиме для Юлії Тимошенко.

Поки що саме третій варіант (декриміналізація "тимошенківської статті") видається багатьом експертам найбільш вірогідною схемою "м'якого" завершення судової епопеї. На підтвердження цього сценарію свідчить і 10-денна пауза, взята у судовому процесі. І якщо у найближчі дні – під час чергового пленарного тижня Верховної Ради України - ми побачимо законодавчі дії, що підтверджують цей сценарій, доля Тимошенко проясниться ... але не до кінця.

Враховуючи заплутаний характер питання про відшкодування збитків, нас може очікувати нова судова епопея. Та й сама Юлія Володимирівна буде оскаржувати будь-яке рішення суду, крім виправдувального. Але схема декриміналізації (за умови звільнення Юлії Тимошенко) дозволяє керівництву країни зберегти обличчя та уникнути зриву у підписанні договору між Україною та ЄС про політичну асоціацію.

Надмірний тиск європейців може підштовхнути українського президента зовсім не до того рішення, на яке чекають на Заході.

Однак імовірність звільнення Юлії Тимошенко далеко не абсолютна. Нинішня пауза в судовому процесі була взята на роздуми, але у підсумку чаша терезів може схилитися і на користь обвинувального вироку. Віктор Янукович дуже не любить, коли на нього тиснуть.

Надмірний тиск європейців може підштовхнути українського президента зовсім не до того рішення, на яке чекають на Заході. Та й в оточенні Віктора Федоровича можуть знайтися люди, які будуть переконувати його, що ЄС нікуди не дінеться від підписання нової угоди з Україною, головне, щоб Тимошенко сиділа і далі.

А народ мовчить

Чого можна очікувати у тому випадку, якщо Юлія Тимошенко залишиться у в'язниці і після судового вироку? Напевно, відбудеться охолодження відносин України із Заходом, і виникнуть проблеми або з підписанням угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі між Україною та ЄС, або у процесі ратифікації цієї угоди.

А далі все залежить від реакції керівництва України на це охолодження. Можливі образа на Захід і Європу і поворот у бік Росії. Але не менш імовірне чергове стратегічне зависання України між Заходом і Росією.

Градус політичної температури в українському суспільстві визначає мовчазна і недовірлива більшість, яка на даний час не підтримує ні владу, ні опозицію

Серйозні внутрішньополітичні катаклізми внаслідок засудження Тимошенко на тривалий тюремний термін малоімовірні. Народ не піднявся після арешту опозиційного лідера. І зараз сплески народного гніву, за даними соціологів, можливі швидше внаслідок соціально-економічних проблем, ніж внаслідок політичних конфліктів між владою та опозицією.

Звісно ж, будуть акції протесту і зростання невдоволення діючою владою серед опозиційно налаштованих громадян України. Але градус політичної температури в українському суспільстві визначає мовчазна і недовірлива більшість, яка на даний час не підтримує ні владу, ні опозицію.

***

У рубриці Огляд преси статті із закордонних ЗМІ про Україну публікуються без купюр і змін. Редакція не несе відповідальності за зміст даних матеріалів

Комментариев (0)
Реклама
Мы в соцсетях
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь