The Times: Газова криза - майстер-клас від Путіна: як втрачати друзів і сваритися з сусідами

The Times: Газова криза - майстер-клас від Путіна: як втрачати друзів і сваритися з сусідами
kremlin.ru

Він знайшов найефективніший спосіб перетворити зону, яку хотів би вважати зоною російського впливу, в зону, повну країн, які Росію або ненавидять, або їй не довіряють – і терміново шукають способи знизити свою залежність від неї. Якщо вже Росія примудрилася розізлити навіть Болгарію, свого найзатятішого прихильника всередині Європейського Союзу, що цього тижня перетворилася на її злісного критика - то, значить, у Росії дійсно проблеми.

Проміжні підсумки конфлікту ті ж самі, що і на самому початку: неправі і Україна, і Росія, але Росія неправа більше.

- Це не наша проблема. Це проблема транзитної країни, і вони повинні її вирішити, - заявив російський прем'єр лідерам Словаччини, Болгарії та Молдови, по яких перерва у постачаннях газу вдарила особливо сильно, оскільки там зима видалася дуже холодною.

- По-моєму, європейські чиновники могли б додатково вплинути на цю транзитну країну з метою забезпечення європейських інтересів, - сказав Путін у своїй підмосковній резиденції.

Проміжні підсумки конфлікту ті ж самі, що і на самому початку: неправі і Україна, і Росія, але Росія неправа більше

Лідери України, зі свого боку, також вели себе в переговорах неправильно: вони настільки захопилися власними внутрішньополітичними суперечками, що навіть не побачили можливість відновлення конфлікту трирічної давності. А коли дійшло до справи, вони спробували всидіти на двох стільцях - захотіли і не залежати від Росії, і не платити за газ за ринковими цінами. Вони навіть не спробували випросити для себе компенсації у вигляді нових цін на транзит. Спочатку у них була сильна позиція - яка ще може бути позиція країни, що володіє трубою між найбільшим у світі постачальником палива та його основними клієнтами? - Але вони перетворили її у вразливу і розгромну.

Але Росія повела себе ще гірше: безапеляційно оголосила Україні про більш ніж двократне підвищення цін на газ - жоден український лідер не може погодитися з цим і вижити як політик. І ось результат : країни, що вважають себе союзниками Росії - або, принаймні, шановними клієнтами - сьогодні розлючені.

За словами прем'єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо, у його країни запасів газу залишилося на 11 днів.

Але Росія повела себе ще гірше: безапеляційно оголосила Україні про більш ніж двократне підвищення цін на газ - жоден український лідер не може погодитися з цим і вижити як політик

- На дванадцятий день ми будемо змушені вдатися до заходів, яких ще не було в нашій історії, - заявив він.

Сергій Станішев, прем'єр-міністр Болгарії, де цього тижня температура впала до мінус 21 градусиа за Цельсієм (мінус 6 за Фаренгейтом), сказав Путіну:

- Найбільший ризик і для Росії, і для України - це втрата довіри. Ця суперечка тягнеться вже кілька років, і через неї треті країни не повинні перетворюватися у заручників.

Це, звичайно, не черевик, що летить у голову президенту Бушу, але, з огляду на те, якого раболіпства очікує Путін від країн колишнього радянського блоку, до черевика залишилося зовсім недалеко. Як повідомлялося вчора, болгарський уряд, незважаючи на акції протесту, що охопили вчора Софію, планує ввести ще жорсткіше нормування газоспоживання. Демонстранти протестують не тільки проти перерв у постачанні газу, які почалися цього тижня, а й проти корупції, яка розділяє країну, і через яку ЄС у цьому році призупинив надання Болгарії економічної допомоги. Кілька днів тому Болгарія звернулася до ЄС із проханням допомогти їй профінансувати нове постачання газу з інших, неросійських, джерел. Якщо згадати, що останні кілька років Болгарія регулярно вносила до лав ЄС тривогу, всіляко розвиваючи свої газові зв'язки з Росією, це просто розворот на 180 градусів.

Медведєв заявив, що через цю суперечку державний газовий гігант Газпром уже втратив 1,1 мільярда доларів

Нехай Путін скільки завгодно розповідає, що в майбутньому продаватиме більше газу не на Захід, а на Схід. Він грав із поганими картами і занадто підняв ставки. Ціни на енергоносії вже впали нижче того рівня, при якому його уряд збалансував бюджет. Президент Медведєв уже заявив, що через цю суперечку державний газовий гігант Газпром уже втратив 1,1 мільярда доларів.

- Наша країна не може собі дозволити втрачати такі гроші, - сказав він на російському телебаченні.

Але його попередження на адресу України - "час подарунків закінчився" - лише яскравіше висвічує помилку, яку здійснює Росія. Ні ЄС, ні НАТО не вдалося б так спритно нагадати Україні, а з нею і всім іншим членам радянського блоку, чому друзів їм слід шукати не на Сході, а на Заході.


Не пропусти другие интересные статьи, подпишись:
Мы в социальных сетях
x
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознакомлен(а) / OK