Переключиться на мобильную версию

Експерт розповів, як Україна може позбутися газової залежності

Назад к разделу Финансы
Провідний експерт Heritage Foundation з питань Росії, Євразії та міжнародної енергетичної політики Аріель Коен заявив, що Україна може кількома шляхами прийти як до "керованого постачання газу з Росії", так і до звільнення від газової залежності від Москв.
Коен радить купувати газ в Азербайджані
Коен радить купувати газ в Азербайджані
АР

"Перший вихід - це скорочення споживання, підвищення економічної ефективності. Другий вихід - тут справа не в економіці, а в балансі з точки зору енергетичної безпеки - це купівля газу не в Росії, а, скажімо, в Азербайджані, сланцевий газ і будівництво терміналу з прийому зрідженого природного газу (LNG-терміналу). І останній момент - це йти від газу і розширювати електростанції на вугіллі й атомні станції", - вважає Коен.

При цьому він зауважив, що ці варіанти вже тривалий час обговорювалися, і "якби їх реально втілювали в життя - сьогодні це працювало б".

Коментуючи можливі сценарії чергового газового конфлікту України та РФ, Коен зазначив, що "безболісно з цієї ситуації вийти неможливо". "Якби в України були гроші, щоб платити за цей газ, - вона б платила за газ і була б клієнтом на комерційних засадах. Якби Україна хотіла продати інфраструктуру, як цього вимагає Росія, вона б продала інфраструктуру. Але навіть продаж інфраструктури не вирішує довгострокового виклику для України, оскільки її економіка не справляється з тією кількістю грошей, яку потрібно витрачати на газ", - зазначив американський експерт.

Говорячи про можливість судового розгляду Києва і Москви щодо цін на газ, він зазначив: "Я думаю, що Росія не піде на це, але не можна і виключати, тому що у Росії є кейс. Тобто якщо є прописані домовленості і прописаний механізм ціноутворення , то вона може цей кейс потягти до суду".

За словами Коена, Росії в довгостроковій перспективі не так вже цікаво, щоб Україна сприймалася в Західній Європі як надійна країна-транзитер. "І якщо вона такою не буде сприйматися, а конфлікт цей буде продовжуватися, то, з точки зору Газпрому, тут нічого поганого не буде, оскільки, в кінцевому рахунку, Газпром хоче вийти на прямі поставки або на отримання в свої руки української та білоруської інфраструктур", - зазначив експерт.

Відповідаючи на питання про те, хто міг би підтримати Україну в ситуації, що склалася, Коен в першу чергу назвав Європейський Союз. "Я думаю, що Євросоюз може допомогти. По-перше, успішно завершивши переговори щодо створення зони вільної торгівлі. І, по-друге, якщо знайдеться, в тому числі і за допомогою ЄС, стратегічний інвестор, який купить частину газотранспортної системи і буде брати участь в її модернізації", - підсумував експерт.

9 вересня прес-секретар прем'єра України Миколи Азарова Віталій Лук'яненко повідомив, що Україна буде сумлінно виконувати підписані на початку 2009 року газові угоди з Росією, хоча вважає кабальними їх умови і домагається їх перегляду.

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Мы в соцсетях
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь