Переключиться на мобильную версию

Ъ: Росія затягує передачу Україні технологій з виробництва ядерного палива

Назад к разделу Финансы
Україна і Росія зіткнулися з черговою перешкодою в енергетичній сфері - тепер в ядерній енергетиці. Вчора було оголошено, що сторони мають труднощі в питанні підготовки ТЕО для будівництва нового заводу з фабрикації паливних елементів для українських АЕС,.

Як стало відомо Коммерсанту, російська сторона, всупереч домовленостям, не поспішає передавати Україні технології, хоча саме їх отримання стало вирішальним фактором при виборі російської корпорації ТВЕЛ як партнера з будівництва заводу.

Учора російський концерн Ядерне паливо розповсюдив прес-реліз, в якому говориться про труднощі, що виникли в питанні будівництва заводу з виробництва тепловиділяючих елементів в Україні.

Торік український концерн Ядерне паливо і ТВЕЛ підписали рамкову угоду про створення СП для реалізації проекту будівництва в Україні заводу з виробництва ядерного палива. Частка України в ньому складе 50%+1 акція, Росії - 50%-1 акція. Аналогічний завод пропонувала побудувати і американська Westinghouse, проте ТВЕЛ було обрано, оскільки, на відміну від конкурента, у своїй тендерній заявці він зобов'язався передати Україні всі необхідні технології.

Офіційно в Міненерго не стали коментувати заяву російської компанії. Але високопоставлене джерело в Міненерго заявило Коммерсанту, що є спроба утримати весь масив інформації.

Про те, що ТВЕЛ може не передати весь масив даних, як зобов'язався свого часу, говорять і експерти. "Зараз готується навіть не проект, а всього лише ТЕО, і вони вже приховують інформацію. Уявіть, що буде, коли справа дійде до проектної документації", - говорить експерт Інституту стратегічних досліджень Ольга Кошарна. На її думку, без передачі всієї необхідної інформації вибір ТВЕЛ, а не Westinghouse, втрачає всякий сенс.

Член комітету Верховної ради з ПЕК Олександр Гудима заявив, що дії російської корпорації змусять Україну більш активно шукати співпраці з американською Westinghouse. "ТВЕЛ обрав не найкращий час для того, щоб намагатися переграти контракт. Зараз відносини з Росією і без того напружені через газові розбіжності, і Україна намагається максимально скоротити залежність від російських енергоносіїв", - говорить пан Гудима. Він нагадує, що раніше Україна заявила про намір скоротити споживання російського газу за п'ять років, з 2012 по 2017 рік, з 41 до 12 млрд кубометрів. "Крім Westinghouse, є й інші потенційні інвестори - про намір продати свої технології з виробництва ядерного палива Україні раніше заявляли Канада та Південна Корея", - зазначає начальник аналітичного відділу ІК Брокеркредитсервіс Максим Шеїн.

 

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Мы в соцсетях
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь