Переключиться на мобильную версию

Ъ: Дорого тягнути трубу по дну Чорного моря. Єврокомісія розкритикувала Південний потік

Назад к разделу Финансы
Напередодні підписання в Сочі юридично зобов'язуючої угоди акціонерів з учасниками South Stream про їх входження в проект та гарантії його запуску єврокомісар Гюнтер Еттінгер назвав проект таким, що суперечить інтересам Євросоюзу, і пригрозив Газпрому про.

Видання зазначає, що завтра на інвестфорумі Сочі-2011 Газпром має намір підписати угоду акціонерів з іноземними учасниками проекту South Stream з будівництва газопроводу з Росії до Європи по дну Чорного моря - італійською ENI, німецьким Wintershall і французькою EDF.

За даними джерел Ъ, сторони підпишуть "юридично зобов'язуючий документ, який детально обумовлює всі права та обов'язки сторін, розподіл часток між ними та параметри можливого виходу з проекту". Досі нічого подібного з партнерами по South Stream Газпром не підписував.

Перша гілка South Stream повинна бути запущена не пізніше 2015 року (потужність - 15,75 млрд кубометрів газу на рік), і глава Газпрому Олексій Міллер запевняв, що проект буде йти строго за графіком. Однак напередодні появи ключового документа щодо South Stream влада Європи, яка давно намагається боротися з монополізмом Газпрому і реалізує конкуруючий проект газопроводу Nabucco, почала тиск на учасників російського проекту.

Deutsche Welle у вівторок опублікувала зроблені минулого тижня в Кельні заяви енергокомісара ЄС Гюнтера Еттінгера. Чиновник оцінив South Stream як спробу росіян запобігти проекту "Південного коридору", тобто доставці газу до Європи за маршрутом в обхід Росії: з Туркменії по дну Каспію в Азербайджан і далі через Туреччину з використанням Транскаспійського газопроводу (рішення про його будівництво ще не прийнято) і газопроводу Nabucco.

Гюнтер Еттінгер попередив Росію: якщо вона й справді вважає, що South Stream "або будь-який політичний тиск на Ашхабад і Баку" змусять Європу відмовитися від Транскаспійського газопроводу і Nabucco, "особисто я стану менше довіряти довгостроковим газовим контрактам і менше вірити в те, що газ не є політичним інструментом".

"Росіянам вигідніше мати частку на газовому ринку Європи у 30% від обсягу 600 млрд кубометрів, ніж 40% від 400 млрд", - наголосив Еттінгер. Відповідно він дав зрозуміти російській стороні, що нарощувати фактичні закупівлі газу з Росії Європа буде готова лише в тому разі, якщо частка Газпрому на європейському енергоринку, а отже, і залежність Євросоюзу від російських енергоресурсів впадуть. Без будівництва Транскаспійського газопроводу це неможливо.

КоммерсантЪ зазначає, що жорсткі одповіді Гюнтера Еттінгера російська сторона вислуховує не вперше. Проте в Кельні Гюнтер Еттінгер дозволив собі те, що Європа досі не дозволяла, - відвертий тиск вже не тільки на Газпром, а на його європейських партнерів по South Stream. Енергокомісар наголосив, що в курсі завтрашнього підписання документів щодо South Stream. І тут же додав, що особисто він сумнівається в тому, що проект буде реалізований: "Аж надто дорого тягнути трубу по дну Чорного моря" (підводна частина South Stream оцінюється в € 10 млрд, а весь проект - в €15,5млрд) .

Еттінгер уточнив з приводу різниці між South Stream і іншим газопроводом з Росії в Європу, Nord Stream, будівництво якого завершено. Він, за словами чиновника, "став частиною європейської газової інфраструктури" і виведений з-під вимог третього енергопакета. South Stream не тільки не отримав цих пільг, але йому їх навіть не обіцяли.

Нагадаємо, напередодні Росія запропонувала Євросоюзу домовитися з нею, Іраном та Казахстаном, перш ніж вести переговори з Азербайджаном і Туркменією про газопровід по дну Каспію, покликаному послабити залежність Євросоюзу від Газпрому.

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Мы в соцсетях
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь