Переключиться на мобильную версию

Через гени чоловіки складніше переносять стрес

Назад к разделу Техно
Вчені з Ізраїлю виявили, що однакові варіанти одного і того ж гену у представників різної статі можуть змушувати їхній організм по-різному реагувати на стрес.

Учені з Єврейського університету в Єрусалимі уперше спробували встановити, які саме гени відповідають за здатність протистояти стресу у людей і впливають на концентрацію гормону кортизолу в організмі. Результати свого дослідження вони публікують у журналі Psychoneuroendocrinology.

Гормон кортизолу називають "стресовим" за функцію запобігання падіння кров'яного тиску нижче певного рівня при сильних емоційних переживаннях. Здатність людини переносити стрес, як було встановлено раніше, більш ніж на половину визначається спадковістю. Так, деякі люди здатні виявляти дивну стійкість у життєвих випробуваннях, у той час як для інших подібні події можуть стати причиною не тільки серйозних моральних переживань, але і фізичних розладів. Згідно з висновком Всесвітньої асоціації охорони здоров'я, стрес буде однією з основних причин смертності людей у найближчі 20 років.

Автори дослідження визначали рівень кортизолу в слині у 97 студентів, яких у ході експерименту штучно вводили у стан стресу. Щоб досягти потрібного нервового напруження, автори дослідження пропонували добровольцям брати участь у співбесіді по прийому на роботу, під час якого потрібно було за 5 хвилин уявити себе в найбільш вигідному світлі колегії з трьох суддів перед телекамерою і мікрофоном. У другій частині тесту добровольці повинні були рахувати в зворотному порядку від 1687 з інтервалом у 13 і починати заново у разі помилки.

Разом з концентрацією кортизолу в слині добровольців автори статті вивчали і генетичну природу білка - нейротрофічного фактора головного мозку (brain-derived neurotrophic factor - BDNF). Цей білок допомагає рости і розвиватися клітинам головного мозку. Відомо, що його вироблення зменшується при хронічному стресі і може бути відкоректоване при прийомі антидепресантів.

Ген, яки кодує BDNF, має два варіанти, один з яких (Val) призводить до синтезу амінокислоти валіна у складі білка, а другий (Met) - до синтезу з білка з кислотою метіонін. Кожна людина несе в своєму геномі дві копії цього гена, які можуть бути однаковими або можуть різнитися.

У результаті проведених експериментів професор Річард Ебштейн, провідний автор публікації, і його колеги встановили, що і жінки, і чоловіки з двома різними типами копій гена BDNF (Val/Met) демонструють приблизно однаковий рівень кортизолу в стресових ситуаціях, тобто мають приблизно однакові моральні та фізичні наслідки від такого роду переживань.

Чоловіки, геном яких несе дві копії гена BDNF з амінокислотою валіном, (Val/Val), мають набагато вищий рівень кортизолу у стресовій ситуації

При цьому чоловіки, геном яких несе дві копії гена BDNF з амінокислотою валіном, (Val / Val), мають набагато вищий рівень кортизолу в стресовій ситуації, а жінки, які мають аналогічний набор копій гена BDNF, у стресовій ситуації, навпаки, демонструють менші концентрації кортизолу, а отже і більш легко переносять стреси.

При цьому в середньому варіанти Val/Val гену BDNF набагато більш поширені, ніж варіанти Val/Met, тому вченим і медикам доводиться констатувати, що чоловіки на відміну від жінок частіше відчувають серйозні негативні наслідки стресів.

Автори публікації поки не можуть знайти пояснення тому, що однакові варіанти одного і того ж гена призводять до різної роботи жіночого та чоловічого організмів, однак сподіваються, що їхня робота буде використана в подальшому для розробки нових методів запобігання та терапії психо-неврологічних розладів у людей, викликаних постійним нервовим напруженням.

Нагадаємо, американські психологи нещодавно встановили, що неблагополуччя у шлюбі та пов'язані з цим стреси набагато гірше впливають на жінок, ніж на чоловіків.

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь