Переключиться на мобильную версию

ВЗГЛЯД: Черномирдін шукає тверезих

Скандал за участю Ющенка і Тимошенко, що стався на засіданні РНБО у четвер, політологи називають не інакше як стартом президентської гонки. Між тим, війна стихійно триває: у Президента, як і раніше, поливають Тимошенко за невигідний газовий контракт з Мос.
Внутрішньополітична ситуація в Україні в центрі уваги світової громадськості
Внутрішньополітична ситуація в Україні в центрі уваги світової громадськості
www.president.gov.ua

Відкриту фазу війну, яку напередодні продемонстрували всім Ющенко і Тимошенко, більшість українських експертів кваліфікували як старт президентських виборів. Ну а в середу в Києві продовжили активно обговорювати перспективи ревізії газових домовленостей, укладених між Газпромом та Нафтогазом у присутності прем'єрів двох країн. Український господарюючий суб'єкт настійно рекомендував залишити контракти в спокої, а голова Мінпаливенерго Юрій Продан заявив журналістам, що більше не піде на засідання РНБО, оскільки не хоче бути співучасником підготовки рішень, які не мають ніякого стосунку до захисту національних інтересів України.

Мабуть, найбільш яскраво висловив здивування роботою українського керівництва посол Росії на Україні Віктор Черномирдін: «Так, собачаться між собою, криють один одного. У відкриту, по телебаченню! Ось, будь-ласка: вона підписала потрібне ж для України, а він зараз прискіпується: де гроші? », - сказав він в інтерв'ю Комсомольській правді в Україні. 

А характеризуючи Президента Віктора Ющенка, Віктор Степанович зауважив: «На вигляд наче нормальний мужик. Він такого складу - малює, черепках збирає. Він може навколо якогось пенька години три ходити, розглядати його, фантазувати. Вдома він там такого поназбирував - млини, жорна, до величезних! Вітряних млинів в Києві понаставляв. І ця людина раптом виявляє себе ось такою. Ніяк на нього не схоже. Ну ніяк, хоч вбийте мене, не здатний він на таке. Однак він робить. Хтось допомогає». 

Словом, на думку Черномирдіна, з цим українським керівництвом домовитися не можна, але прийдуть інші люди - подивимося, обов'язково тверезі прийдуть, нормальні. 

Ну а поки ті, що є сьогодні, продовжують відкривати очі українцям на страшні таємниці. У середу одну з них відкрив заступник глави Секретаріату президента Андрій Кислинський: 

«Виявилося фарсом запевнення Тимошенко в тому, що в пошуках кредитів для покриття дефіциту держбюджету вона офіційно звернулася в ряд країн. На даний момент ні ЄС, ні будь-яка інша країна, крім Росії, не підтвердили отримання такого звернення українського уряду. Схоже, у своїх версіях правди Тимошенко вийшла на міжнародний рівень», - наголосив він у повідомленні, поширеному прес-службою Секретаріату. 

А ось уповноважений Президента з питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський не став ховатися від журналістів за повідомленнями прес-служби. Він заявив у середу, що РНБО вітає ініціативу прем'єра Юлії Тимошенко про проведення міжнародної експертизи газових контрактів з Росією, однак вважає, що це потрібно було робити до того, як цей контракт був підписаний.

«А по-друге, перш за все українські фахівці мали провести експертну оцінку, спеціалісти в газовій сфері, які конструювали і транспортували газ через українську ГТС, а також юристи, які займалися питаннями контрактів протягом кількох десятків років», - додав Соколовський. 

З його слів, іноземні експерти, зокрема представники Єврокомісії, заявили, що вони не готові брати участь у такій роботі. «Фахівці, які себе поважають, не вважають логічним аналізувати те, що вже підписано», - сказав він. 

Втім, сам Секретаріат Президента з задоволенням дає оцінки таких документів. Так, на думку Соколовського, у відповідності з підписаними газовими контрактами Україні ще доведеться доплачувати за транзит російського газу в Європу через свою територію. З його слів, у першому кварталі 2009 року Україні необхідно 1,99 млрд. кубометрів транзитного газу, який вона буде купувати за ціною 360 доларів. Загальна сума, яку потрібно буде заплатити за квартал, становить 700 млн. доларів. 

При цьому за транзит за цей же період Україна отримає близько 500 млн. доларів, зазначив Соколовський. «Ми фактично будемо доплачувати за те, що виконуємо наше угоду про транзит. Ми сподіваємося, що у ІІ та ІІІ кварталах ситуація покращиться, але це не бізнес, завдяки якому заробляють гроші », - підкреслив він. 

Наостанок Соколовський знову розкритикував газові угоди, підписані урядом Тимошенко. «Ці контракти є згубними для української економіки та національної безпеки. Таким чином, створена юридична загроза нормальному функціонуванню Нафтогазу », - заявив він, але зазначив, що Україна в повному обсязі буде виконувати підписані документи, а питання можливого перегляду контрактів не обговорювалося на РНБО і не планується до обговорення. 

На заяви Соколовського першим відреагувала НАК Нафтогаз України в поширеній прес-службою в середу заяві. 

«Керівництво Нафтогазу просить політиків, депутатів, чиновників припинити зайву політизацію цього питання і будь-які спекуляції на ці теми. Оскільки такі дії можуть призвести до загострення відносин з Російською Федерацією в газовій сфері і до суттєвих втрат для економіки України », - сказано в ній.

НАК Нафтогаз України також вважає, що домовленості між Україною і Росією щодо постачання і транзиту газу є оптимальними і єдино можливими на даний момент. «Співвідношення ціни на газ і ставки на транзит для України, які передбачені контрактами, є одним з кращих на європейському континенті», - сказано в заяві. 

У Нафтогазі також зазначають, що Європейський союз цілком задоволений результатом переговорів і вважає, що Україна зробила все від неї залежне для забезпечення енергетичної стабільності в Європі без жодних втрат для власної безпеки. 

Тим часом сама Юлія Тимошенко вже звернулася до послів європейських країн з проханням проаналізувати на предмет об'єктивності українсько-російської газової угоди, укладеної на початку року. «Потрібно перевірити відповідність формули ціни на газ і транзит існуючих в Європейському Союзі», - сказала вона на зустрічі з послами країн великої сімки в середу в Києві. 

«Я хотіла б звернутися в першу чергу до Європейського союзу, який є споживачем газу, щоб залучити експертів для аналізу газових контрактів, що вони ефективні, прозорі і укладені так само, як і для європейських країн», - додала вона. 

«Юлія Тимошенко найближчим часом буде ініціювати позачергові парламентські вибори. Інакше вона знищить всі свої рейтинги і їй ні з чим буде виходити на президентську виборчу кампанію », - так прокоментував події останніх днів в інтерв'ю газеті ВЗГЛЯД український політолог Володимир Цибулько. 

«Конфлікт між Тимошенко і Ющенком прем'єр хотіла б бачити початком президентської кампанії. Але так не є і не буде. Тимошенко не справляється з оперативним, поточним управлінням », - вважає експерт. 

На думку іншого політолога, Андрія Єрмолаєва, таке засідання РНБО, яке відбулося напередодні, повинно було б проходити або в контексті, або відразу після переговорів України і Росії щодо газу. «Такі оцінки, які лунали вчора від учасників РНБО, зокрема від Президента, не мали в собі ніякої новизни. Нових відкриттів не відбулося. Насправді подібні оцінки лунали і до цього засідання - і в парламенті, і з боку експертів, і з боку політиків, які критикують уряд. Тому Президент у цьому сенсі дуже спізнився з проведенням РНБО. Це той випадок, коли працює прислів'я втративши голову, за волоссям вже не плачуть. Ось так і зараз було », - сказав політолог. 

Водночас перший заступник голови Верховної ради Олександр Лавринович не виключає проведення дострокових виборів як президента, так і парламенту, хоча і вважає їх в умовах кризи екстремальною ситуацією. 

«Вибори президента повинні відбутися в той термін, який передбачений Конституцією, тобто на початку наступного року. Хоча я не виключаю ймовірності того, що це може статися раніше », - передає його слова прес-служба Партії регіонів.


Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь