Переключиться на мобильную версию

НГ: В Україні тимчасове перемир'я

Сьогодні в Києві заплановані два заходи, які повинні на деякий час примирити президента Віктора Ющенка та прем'єр-міністра Юлію Тимошенко. Вранці вони разом з головою Верховної Ради і правлінням Національного банку обговорять, як виконати вимоги МВФ, щоб.
Тимошенко і Ющенко приречені шукати компроміси
Тимошенко і Ющенко приречені шукати компроміси
image.tsn.ua

Пізніше заплановане засідання Ради національної безпеки і оборони (РНБО) України, на якому Тимошенко представить фінансовий план компанії "Нафтогаз України" і розповість про перспективи газових відносин з Росією.

На початку цього тижня мова йшла про черговий скандал, у який могла перерости зустріч українських лідерів. Але вже вчора чиновники в Києві сходилися в думці, що вони приречені шукати компроміси. По-перше, знижені на цьому тижні кредитні рейтинги країни впритул наблизилися до межі дефолту. Аналітик агентства Standard&Poor's Франклін Гілл заявив журналістам: "Зниження рейтингів відображає все більш високі ризики невиконання умов угоди між Україною та МВФ про надання стабілізаційного кредиту". Другою причиною консолідації президента і прем'єра може стати кризова ситуація в енергетиці, що може через місяць призвести до обмеження поставок газу.

Як відомо, згідно з підписаними 19 січня українсько-російськими угодами, "Нафтогаз України" зобов'язався перераховувати "Газпрому" кошти за спожитий газ до 7 числа кожного місяця. При першому ж порушенні буде задіяна система передоплати. Тимошенко визнала, що така ситуація небезпечна вимиванням і без того дефіцитних оборотних коштів національної компанії. Вчора співробітники компанії підтвердили "НГ", що й у цьому місяці, як і в січні, проблем не буде. В.о. керівника Нацбанку Анатолій Шаповалов повідомив, що сьогодні компанія купить на міжбанківському валютному ринку приблизно 400 млн. дол. для розрахунків з "Газпромом".

Цій події в Києві надається важливе значення, оскільки колишній вихід "Нафтогазу" на валютний ринок призводив до різкого обвалу гривні. Зважаючи на все, без траншів кредиту від МВФ Нацбанку важко втримати стабільність на валютному ринку. Окрім того, українська влада побоюється, що нинішній успішний платіж "Нафтогазу" може бути останнім. Фінансове становище компанії стрімко погіршується з кожним місяцем через масові неплатежі. В.о. керівника компанії Ігор Діденко повідомив, що загальний борг бюджетних підприємств наближається до 1 млрд. дол. Експерти вважають, що "Нафтогазу" вже в березні будуть потрібні нові кредити, однак можливість їхнього одержання поки не зрозуміла.

На цьому тижні компанія нарешті передала уряду і РНБО фінансовий план на поточний рік. Очікується, що документ може бути оприлюднений сьогодні. З нього стане зрозуміло, наскільки реальна загроза банкрутства "Нафтогазу". Друге важливе питання, що повинне прояснитися під час засідання РНБО, стосується скорочення обсягів споживання й купівлі газу. Як відомо, під час минулого засідання РНБО Віктор Ющенко виступив з різкою критикою дій Юлії Тимошенко, яка окрім усього іншого домовилася про фіксований обсяг поставок газу. "З 2010 року ми повинні або взяти 50 мільярдів кубометрів газу, або, не взявши цей обсяг, заплатити за нього", - сказав президент.

Співробітники "Нафтогазу" стверджують, що промисловий колапс позначився на різкому зниженні обсягів споживання газу. Якщо з погляду української компанії мова йде про економію коштів, то для "Газпрому" це означає збитки або неодержаний прибуток. Так, хоча сторони, з огляду на економічну кризу, домовилися про поставки цього року 40 млрд. куб. м газу, через місяць "Нафтогаз" зменшив прогноз річного споживання до 33 млрд. куб. м. Діденко стверджує, що за контрактами українська сторона не повинна платити за обсяги газу, від яких відмовилася. За його словами, у січні сторони домовилися до 1 липня уточнити річний обсяг імпорту газу.

Як стало відомо "НГ", українська Генпрокуратура нещодавно одержала всі конфіденційні документи, підписані 19 січня в Москві. Про результати розслідування поки нічого не відомо. Дотепер президентська сторона підозрювала Юлію Тимошенко в зраді національних інтересів. Але жорсткість кризи в Україні змушує владу забути про взаємні звинувачення. Принаймні вчора джерело, близьке до РНБО, запевнило "НГ", що на сьогодні ні звіт Генпрокуратури, ні інші скандали не передбачаються.

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь