Переключиться на мобильную версию

ВН: Договір не дорожче грошей

Українська держкомпанія Нафтогаз України офіційно звернулася до Газпрому з пропозицією переглянути обсяг закуповуваного в 2009 році газу, пише журналіст московського видання Время новостей Олексій Гривач.

Підписаний після безпрецедентної за скандальністю і наслідками січневої газової війни десятирічний контракт перестав влаштовувати одну зі сторін усього через місяць після набуття чинності. Це дало привід оточенню Президента України, який різко критикує домовленості між Газпромом і Нафтогазом, яких досягнуто при безпосередній участі прем'єр-міністра Юлії Тимошенко, вкотре заявити про неспроможність переговірників.

"Необхідність змінювати договір вже через місяць після укладення свідчить про його недосконалість та підготовку без належного експертного відпрацювання", - повідомила вчора прес-служба Віктора Ющенка із посиланням на уповноваженого українського Президента з питань енергетичної політики Богдана Соколовського. За його словами, Нафтогаз прагне змінити п. 2.2.1 контракту, згідно з яким у 2009 році компанія повинна купити у Газпрому 40 млрд кубометрів газу, зменшивши цей показник до 33 млрд кубометрів.

Звернення Нафтогазу - палиця з двома кінцями, де обидві сторони можуть понести фінансові втрати. З одного боку, це ризик зниження виручки для Газпрому. Контракт і так дозволяє Києву без санкцій взяти не менше 80% від замовленого обсягу, а в скороченому вигляді дозволить знизити відбір до 27 млрд кубометрів. З іншого - якщо Україні не вистачатиме газу і вона візьме більше 33 млрд кубометрів, то їй доведеться платити у триразовому розмірі в холодну пору року і в півтораразовому в теплий сезон. На сьогоднішній день український концерн і так може взяти у Газпрому 32 млрд кубометрів газу за рік і не потрапити у застій. Правда, судячи з відбору газу в січні-лютому, Нафтогаз не вкладається в потрібні рамки.

У прес-службі Газпрому ВН заявили, що отримали запит про можливість знизити обсяги постачань в першому кварталі 2009 року. "У даний час лист знаходиться на розгляді, рішення ще не прийнято", - зазначили в компанії. Джерело в російському концерні уточнило, що питання може стати предметом обговорення між продавцем і покупцем наступного тижні, в рамках узгодження оплати газу за лютий.

Нафтогаз України щодоби бере набагато менше газу, ніж це передбачено в контракті

Як уже повідомляла газета ВН, Нафтогаз України щодоби бере набагато менше газу, ніж це передбачено в контракті. І у Газпрому є всі юридичні підстави для того, щоб вимагати від українського концерну сплатити 150% вартості невибраного газу. Більше того, як слушно нагадав пан Соколовський, згідно із п. 2.2.3 контракту пропозиції про зміну обсягів закупівлі мають вноситися за півроку до року закупівлі, тобто в даному випадку до 1 липня 2008 року.

Десятирічний договір передбачає, що протягом 2009 року Газпром поставить в Україну 5 млрд кубометрів у першому кварталі, 10 млрд - у другому, 10,5 млрд - в третьому, 12 млрд кубометрів - у четвертому. Згідно з умовою "бери або плати" Нафтогаз зобов'язаний взяти 80% законтрактованого обсягу - в цілому протягом 2009 року це 32 млрд кубометрів, а з першого кварталу - 4 млрд кубометрів газу. Крім того, якщо недобір складе більше 6%, то оплатити вартість невибраного газу доведеться з коефіцієнтом 1,5 чи за ціною 540 дол за тисячу кубометрів. При збереженні нинішніх темпів відбору газу (близько 42 млн кубометрів на добу) до кінця березня Нафтогаз освоїть не більше 2,9-3 млрд кубометрів. Отже, Газпром зможе виставити додатковий рахунок на 1 млрд кубометрів, якщо сторони не домовляться про перегляд контракту.

Нафтогаз, за інформацією ВН, посилається на важку економічну ситуацію в країні, яка призвела до обвалу споживання газу. В. о. голови правління української компанії Ігор Діденко (як відомо, голова Нафтогазу Олег Дубина, котрий поставив свій підпис під контрактом з Газпромом 19 січня, з початку лютого знаходиться на лікарняному через проблеми з серцем) в інтерв'ю виданню Дзеркало тижня розкрив основні параметри газового балансу України на 2009 рік. За уточненими розрахунками Нафтогазу, країні на додачу до 18 млрд кубометрів власного видобутку знадобиться 33 млрд кубометрів імпортного газу.

Баланс споживання у версії пана Діденка виглядає наступним чином: близько 5,7 млрд кубометрів використовують громадяни для приготування їжі та нагрівання води за допомогою газової колонки, понад 12 млрд кубометрів призначене населенню для опалення, приблизно 10 млрд кубометрів визначено на потреби підприємств теплокомуненерго (ТКЕ), 1 млрд кубометрів - бюджетним організаціям, а ще 6,5 млрд - обсяг технологічного газу для забезпечення транспортування по трубопроводах високого та низького тиску. Споживання в промисловості знизиться на третину - до 20 млрд кубометрів. "Але не будемо забувати, що промисловість зменшила споживання газу в порівнянні з минулим роком. Тому і баланс споживання газу може змінитися протягом року", - зазначив в. о. голови Нафтогазу, натякаючи на можливість подальшого зменшення імпорту.

Пан Діденко впевнений, що російський концерн піде назустріч Києву. Він нагадав, що в січні Нафтогаз повинен був вибрати 1 млрд кубометрів і гарантовано сплатити 800 млн кубометрів. "Ми узгодили з російськими колегами, що нам необхідно лише 549 млн кубометрів газу. Таким чином, було уточнено рахунок, і за спожитий у січні газ НАК Нафтогаз України заплатив, виходячи з ціни 360 дол за тисячу кубометрів, 198 млн дол, - зазначив він. - Якщо надалі буде скорочуватися газоспоживання і всі бачитимуть цю тенденцію, то ми виходимо з того, що ні за один неспожитий кубометр імпортного природного газу Україна не заплатить".

Одне з джерел ВН пояснює, що російська сторона не хотіла чергового скандалу одразу після підписання договорів, адже це виявилося б дуже не до речі опонентам Юлії Тимошенко, яка уклала з Москвою газову угоду. Крім того, в січні через відомі події контракт діяв всього 11 днів (а не весь місяць), і було вирішено не нагнітати ситуацію. Однак вже за підсумками лютого Нафтогазу можуть вказати на "неповну відповідність контрактним зобов'язанням". Тим більше, що українська сторона поки що не пускає компанію Газпромзбут Україна до реалізації газу промисловим споживачам, як це передбачено договором.

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь