Переключиться на мобильную версию

МК: "Трубне" перемир'я

Внутрішньоукраїнська газова війна, на щастя, не переросла в чергову російсько-українську газову кризу. В останній момент Нафтогаз України погасив Газпрому борг за лютий. Проте розслаблятися не варто. Загострення може повторитися вже через місяць, пише Оле.
Зараз розпочався другий раунд цієї затяжної бійки
Зараз розпочався другий раунд цієї затяжної бійки
АР

Нагадаємо, зараз дії різних посадових осіб та представників української влади обертаються довкола 11 млрд. кубометрів, які належали компанії РосУкрЕнерго. Служба безпеки України, яка підпорядковується безпосередньо Президенту Ющенку, звинуватила Нафтогаз України в спробі привласнити 6,3 млрд. кубометрів, а відповідальні представники секретаріату Президента роблять недвозначні натяки на те, що це корупційні прояви в діяльності окремих персон з кабінету Юлії Тимошенко. У рамках цієї справи СБУ вже затримала відповідального співробітника української енергетичної митниці, провела обшуки й вилучення документів у Нафтогазі і спробувала влаштувати такі ж маски-шоу в Укртрансгазі. Щоправда, в останньому випадку слідчих з СБУ далі порога не пустили. А потім і Шевченківський господарський суд Києва (аналог нашого Арбітражного суду) припинив провадження у справі, а затриманого митника наказав випустити на свободу. Обидві сторони внутрішньоукраїнського конфлікту зараз продовжують гриміти зброєю.

Зараз розпочався другий раунд цієї затяжної бійки. Вчора співвласник РосУкрЕнерго пан Фірташ повідомив, що компанія вже подала в Стокгольмський суд два позови проти Нафтогазу України і планує ще один. Цього пана, до речі, називають одним з головних спонсорів майбутньої Президентської кампанії Віктора Ющенка.

Аналітики, втім, кажуть, що ситуація в "газпромівсько-нафтогазівських" відносинах буде розвиватися по наростаючій і без підкидання в топку дров Фірташем та компанією. А вся справа в тому, що "дешеві" 11 млрд. кубів, навіть якщо і залишаться у Нафтогазу, закінчаться приблизно до середини року. І в липні країна, яка знаходиться в преддефолтному стані (нагадаємо, МВФ наразі відмовляє Україні в другому транші кредиту обсягом 16 млрд. доларів), можливо не зможе платити.

Втім, не варто забувати, що з будь-якої ситуації, крім летального кінця, завжди можна знайти вихід. Росія вже пропонувала створити міжнародний фінансовий концерн щоб допомоги Україні з забезпеченням платежів, у першу чергу для того, щоб постачання газу в Європу залишалися під захистом гарантій. Такий же міжнародний концерн може взяти в управління і газотранспортну систему країни. Щоправда, зрозуміло, що нинішня українська влада бачить в "трубі" квінтесенцію суверенітету держави і до останнього буде відбиватися від "москалів". Але ж "москалі" на монополію не претендують. І тут вже від європейських партнерів залежить, чи зможуть вони пояснити Ющенку, що перспективи кооперації з ЄС прямо залежать від того, повна чи порожня труба в Україні.

Що ж стосується злощасних млрд. кубів газу, які чи то правильно, чи то неправильно відібрали у РосУкрЕнерго, то у вирішенні цієї суперечки без російської сторони, яка і може, і повинна сказати своє вагоме слово, не обійтися. Адже РосУкрЕнерго - це СП, в якому українським бізнесменам належить лише половина акцій. А 50% - російському газовому концерну. До речі, з історії питання. 20 січня Газпром передав Нафтогазу право вимоги боргу в розмірі 1,7 млрд. дол. або газу в обсязі 11 млрд. куб. м з компанії RosUkrEnergo. Тобто це СП само спочатку заборгувало Газпрому. У середині лютого Нафтогаз, ґрунтуючись на договорі поступки, продав Газпрому цей обсяг газу за ту ж суму, а російська газова компанія, в свою чергу, продала цей газ назад Україні.

Загалом, позов Фірташа може легко заблокувати російський співвласник. І це болюче питання "було знято з листа очікування".

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь