Переключиться на мобильную версию

НГ: Москва і Київ знову позбавили Європу газу

Газпром і Нафтогаз України заявили про неможливість транзиту в нинішніх умовах, пише Сергій Куликов в сьогоднішньому номері російської Независимой газеты.
Європу серйозно дратують нові проблеми з газовим транзитом
Європу серйозно дратують нові проблеми з газовим транзитом
АР

Європа так і не дочекалася обіцяного відновлення постачань російського газу через територію України. Вчора начебто питання, яке погоджено напередодні, натрапило на повне небажання Москви та Києва зрозуміти проблеми один одного, а заодно замерзаючих європейців. Газпром і Нафтогаз України заявили про неможливість транзиту в нинішніх умовах, звинувативши в новому зриві постачань один одного.

У вівторок о 10 ранку Газпром, як і обіцяв, почав "експериментальне" постачання газу в напрямку України. Очікувалося, що через українську територію в напрямку Балкан та Молдови буде поставлено 76,6 млн. куб. м російського газу. Однак через кілька годин заступник голови Газпрому Олександр Медведєв заявив, що Україна "блокувала всі наші дії щодо транзиту газу в Європу".

Європа так і не дочекалася обіцяного відновлення постачань російського газу через територію України. Вчора начебто питання, яке погоджено напередодні, натрапило на повне небажання Москви та Києва зрозуміти проблеми один одного, а заодно замерзаючих європейців

В Україні, за його словами, "навіть не відкрили перший експортний коридор" і не пустили російських спостерігачів на газовимірювальні станції (ГВС).

Те, що російський газ не надходить не тільки в Європу, але і в Україну, в бесіді з НГ підтвердив глава прес-служби Нафтогазу України Валентин Землянський. "При тих умовах, які оголосять, це неможливо, - зазначив він. - Це чиста провокація". За його словами, намагаючись відновити постачання, Газпром не погодила з Києвом питання про відбір технологічного газу, необхідного для обслуговування транзиту, а також технічні умови та маршрути "експериментального постачання". Зокрема, після зупинки транзиту 7 січня газотранспортну систему (ГТС) України було переведено на автономний режим роботи, й газ, що знаходиться в трубах, відбирається для внутрішнього споживання, тому газ із Росії міг дійти до Європи не раніше ніж через 36 годин після поновлення постачань, після того як труби, які обслуговують транзит, було б знову ним наповнено. Однак Газпром вимагав негайно забезпечити постачання в Європу, що, як пояснив Землянський, було просто технічно неможливо, зокрема, щодо постачань у Балканському напрямку. "Якщо б газ через ГВС Суджа, як того вимагає Газпром, йшов у Німеччину, не було б жодних питань, а так перед нами ставлять нездійсненні умови".

Європу серйозно дратують нові проблеми з газовим транзитом

Як пізніше заявив голова Нафтогазу Олег Дубина, для постачань на Балкани Росія повинна була направити газ не на ГВС Суджа, а на ГВС Валуйки і Писарівка, інакше Україні для забезпечення транзиту в цьому напрямку довелося б залишити без газу Донецьку, Луганську і Дніпропетровську області.

Про новий виток конфлікту було проінформовано і керівництво Єврокомісії (ЄК) - за ініціативою російської сторони вчора відбулася телефонна розмова прем'єр-міністра Володимира Путіна з головою ЄК Жозе Мануелем Баррозу. Як повідомили в прес-службі уряду, Путін пояснив, що транзитний російський газ, подачу якого частково відновлено, не проходить в газотранспортну систему України. "Вона закрита", - підсумував прем'єр. У відповідь Баррозу висловив намір обговорити цю проблему з українським керівництвом. Але не тільки - як повідомив представник ЄК Метью Болдуін на прес-конференції в Брюсселі, в ході цієї розмови глава Єврокомісії "висловив розчарування низькими обсягами газу, які надходять у напрямку європейських країн". "Баррозу також висловив стурбованість у зв'язку із недопущенням європейських спостерігачів до диспетчерських пунктів, у тому числі і в Москві", - підкреслив Болдуін. Однак, пізніше прем'єр Путін заявив про те, що Єврокомісія вибачилася за розповсюджені заяви про недопущення спостерігачів на російські контрольно-вимірювальні пункти.

Газпром і Нафтогаз обмінюються несумісними заявами і демонструють небажання припиняти газову війну – експерти

Про те, що транзиту газу немає, Путін інформував і свого колегу - голову уряду Болгарії Сергія Станішева, оскільки пробний газ повинен був піти саме в напрямку цієї країни.

Судячи з усього, Європу серйозно дратують нові проблеми з газовим транзитом. Зокрема, як зазначив учора в Брюсселі представник Єврокомісії Ферран Таррадельяс Еспуні, уже 19 січня буде зібрано Групу ЄС по газу. Вона повинна буде підрахувати збитки споживачів у країнах Євросоюзу від газової кризи. "Що ж стосується можливих судових позовів до винних, то це справа компаній, які купують російський газ", - підкреслив представник ЄК.

Експерти вважають, що нове загострення конфлікту викликане абсолютною недовірою і нерозумінням, що існують сьогодні між російською та українською сторонами. Газпром і Нафтогаз обмінюються несумісними заявами і демонструють небажання припиняти газову війну. Про це свідчить різноголосся у ЗМІ і різниця в цифрах, - зазначає провідний аналітик ІК Файненшл Брідж Дмитро Александров. - Наприклад, Газпром заявляв, що з початку року пропало 86 мільйонів кубометрів газу, тоді як, за нашими розрахунками, Європа тільки за перші 9 днів цього року недоотримала 2,5 мільярда кубометрів. До речі, цей обсяг за ціною відповідає оцінці втрат, які нещодавно озвучив Володимир Путін, - близько 800 мільйонів доларів. Але де ці мільярди кубометрів - велике питання". Александров вважає, що зовсім не факт, що Газпром свідомо пішов на нове загострення." Він діє надто принципово, а Україна - безвідповідально, оскільки нічого не втрачає, маючи накопичені запаси газу для внутрішнього споживання, - вважає аналітик. - Києву наплювати на можливі позови, які він навряд чи сплатить зі своєї кишені". Однак Газпром в цій ситуації цілком міг би піти і на пом'якшення своєї позиції, однак вчора цього зроблено не було." Боюсь, що Газпрому всеодно доведеться поступитися, і газ в Європу піде, - вважає Александров. - Але як би російська сторона потім не залишилася ще й винна. Поява позовів до Газпрому цілком можлива".

Газпром діє надто принципово, а Україна - безвідповідально, оскільки нічого не втрачає, маючи накопичені запаси газу для внутрішнього споживання. Києву наплювати на можливі позови, які він навряд чи сплатить зі своєї кишені - аналітик

"Безболісний вихід з даної ситуації один - повернутися до колишніх транзитних домовленостей, - вважає директор департаменту Due Diligence компанії 2К Аудит - Ділові консультації Олександр Шток. – Згідно із попередніми угодами, транзитний договір між Росією і Україною має діяти до кінця 2010 року. У цьому договорі прописано транзитну ставку, яка вже включає в себе вартість технологічного газу. Таким чином, якщо сторони погодяться повернутися до попередніх угод, то Росії доведеться погодитися поставити Україні обсяг газу, необхідний для забезпечення транзиту за цінами 2008 року. Україні ж, в свою чергу, доведеться відмовитися від вимог про надання технологічного газу російською стороною".

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь