Переключиться на мобильную версию

ВН: Саміт постраждалих

Москва намагається мобілізувати Європу для посилення тиску на Україну, пише Олексій Гривач в сьогоднішньому номері газети Время новостей.
Війна нервів і взаємних звинувачень між Росією та Україною триває
Війна нервів і взаємних звинувачень між Росією та Україною триває
АР

Війна нервів і взаємних звинувачень між Росією та Україною триває. Учорашній день не приніс змін в ситуацію із транзитом російського газу в Європу через українську територію. Більше того, перспектива відновлення транзиту залишається туманною. У цій ситуації президент Росії Дмитро Медведєв виступив з ініціативою провести в Москві 17 січня спеціальний саміт глав держав і урядів країн, які отримують або транзитують газ. Деякі з них уже вчора були в Москві.

На запрошення Володимира Путіна у його резиденції Ново-Огарьово зібралися прем'єр-міністри Словаччини Роберт Фіцо, Болгарії Сергій Станішев і Молдови Зінаїда Гречана. До цього високопоставлені гості відвідали Центральний виробничо-диспетчерський департамент Газпрому, де змогли переконатися в онлайн-режимі, що кран для постачання газу в їх країни відкрито на території Росії і закрито на вході в систему на території України.

А потім їх прийняв і Дмитро Медведєв. "Сподіваюся, що зустріч, яка пройде в Москві, дозволить знайти вихід із ситуації, що склалася, і дозволить уникнути таких ситуацій в майбутньому", - сказав президент, повідомивши, що він висловив цю ідею в телефонній розмові з головою Єврокомісії Жозе Мануелем Баррозу. Як передає Інтерфакс, чеське головування Європейського союзу "вивчає" пропозицію президента Дмитра Медведєва про зустріч у верхах стосовно питання постачань газу в Європу.

А представник Єврокомісії Йоханнес Лайтенбергер, підтвердивши факт отримання паном Баррозу усної пропозиції з Москви, зауважив: "Потрібно уточнити деталі можливого формату цієї зустрічі". Прес-секретар російського президента Наталія Тімакова ствердно відповіла на запитання ВН, чи Кремль має намір запросити на захід президента України Віктора Ющенка та прем'єр-міністра Юлію Тимошенко.

Мета російської влади стає все більш очевидною. Спочатку домогтися фактичного залучення Євросоюзу в якості спостерігача за чистотою транзиту через Україну, а потім прямо на очах європейських представників продемонструвати, що Нафтогаз не забезпечує транзит

Однак ймовірність позитивної відповіді з Києва вкрай мала. По-перше, там триває політична криза, зі взаємними звинуваченнями президента і прем'єра в зриві домовленостей стосовно газу. По-друге, там розуміють, що це буде черговий раунд публічної "екзекуції" за проблеми з транзитом. Тому ближче до вечора прес-служба українського лідера повідомила, що він вважає недоцільним проводити газовий саміт у Москві, на території однієї із країн-учасниць конфлікту. "Президент вважає найбільш прийнятним місцем проведення такого роду саміту одну з європейських столиць - наприклад, Прагу як столицю країни, яка головує в ЄС, або Брюссель як місце, де розташована штаб-квартира Єврокомісії", - сказано в прес-релізі.

"Вважаю, як мінімум, ми могли б розглянути два питання", - заявив Дмитро Медведєв, обґрунтовуючи ідею скликати саміт на найвищому рівні. По-перше, мова йтиме про те, "як покласти край конфлікту". По-друге, необхідно розглянути питання щодо запобігання подібних ситуацій в майбутньому. "Ми не повинні ставати заручниками ситуацій, що складаються в інших державах", - підкреслив російський президент. Він нагадав, що вчора голова уряду України звинуватила президента цієї країни, що через його вину було зірвано домовленості про постачання. Пан Медведєв вважає, що це внутрішня справа України, але вона, "як держава, яка прагне до єдності і повноцінних відносин з ЄС, повинна усвідомити свою відповідальність".

Мета російської влади стає все більш очевидною. Спочатку домогтися фактичного залучення Євросоюзу в якості спостерігача за чистотою транзиту через Україну (і це вдалося зробити після підписання тристоронньої протоколу про моніторинг), потім прямо на очах європейських представників продемонструвати, що Нафтогаз не забезпечує транзит (вчора та позавчора спостерігачі і навіть перші особи європейських країн мали можливість наочно переконатися в цьому, що зафіксовано документально).

А тепер потрібно, щоб Брюссель нарешті визнав Київ винним в ситуації і доклав всіх зусиль для примусу України до співпраці

А тепер потрібно, щоб Брюссель нарешті визнав Київ винним в ситуації і доклав всіх зусиль для примусу України до співпраці. Ще влучніше на цю тему висловився віце-прем'єр з ПЕК Ігор Сечін: "Ми вдячні тому рівню співробітництва, який досягнуто з Європейським Союзом, з Єврокомісією і з окремими країнами. Але я думаю, у нас вихід один - консолідувати наші зусилля, зайняти спільну позицію і розвести дві проблеми - постачання для внутрішнього користування Україною газу і транзит".

Брюссель опинився перед важким вибором: прийняти пропозицію Москви і натиснути на Україну або відмовитися, залишивши своїх східноєвропейських членів без політичної підтримки. До того ж у Єврокомісії із завзяттям, гідним іншого застосування, не хочуть звинувачувати Київ у блокуванні постачань.

Досі більшість європейських політиків і чиновників публічно дотримувалися "збройного нейтралітету", закликаючи обидві сторони припинити морозити країни Східної Європи. Це вже само по собі було великим інформаційним успіхом Москви в порівнянні із ситуацією 2006 року, коли всі симпатії були на боці Києва. І поступово ставлення до причин конфлікту продовжує змінюватися. Зокрема, у Словаччині були вкрай обурені прийомом, який було надано прем'єр-міністру Роберту Фіцо в Києві, куди він заїхав по дорозі до Москви (делегація чекала аудієнції Юлії Тимошенко цілу годину). "Нас не цікавлять ваші суперечки, нам потрібен газ", - заявив він своїй українській колезі. Але його не почули.

"Нас не цікавлять ваші суперечки, нам потрібен газ", - заявив прем'єр-міністр Словаччини на зустрічі з Юлією Тимошенко своїй українській колезі

Раніше дії України публічно засуджували глави урядів Сербії, Італії та Румунії. По мірі виснаження запасів газу і погіршення ситуації із компенсацією постачань газу з інших джерел, занепокоєння діями Києва, очевидно, наростатиме. У Словаччині, за офіційними заявами, газ закінчиться через 14 днів, Боснії та Герцеговині ресурсів вистачає тільки до п'ятниці, Греція вирішила проблему закупівлями зрідженого природного газу до кінця поточного місяця. Болгарія за рахунок сховища газу може забезпечувати споживачів більше двох місяців, але тільки в дуже обмеженому режимі (не більше 30% від звичайного рівня).

Найскладніша ситуація у південних районах Молдови і Придністров'я, де альтернативних джерел постачання просто немає. Нарешті, у самої України великі проблеми із газопостачанням, значна частина промислових споживачів зараз взагалі не забезпечується газом, ТЕС максимально переведено на мазут і вугілля.

Уночі, 14 січня, Газпром, як і раніше, подав заявку на транспортування через вимірювальну станцію Суджа 13,9 млн кубометрів для споживачів Молдавії, 62,7 млн кубометрів на Балкани і в Туреччину, а також 22,2 млн кубометрів споживачам Словаччини. Нафтогаз відповів, що не має в своєму розпорядженні технічні можливості для прокачування цих обсягів, і не пускатиме газ в систему. Пропозицію Братислави про постачання газу в Словаччину на базі обмінних операцій між Газпромом та Нафтогазом, яку принципово підтримано в Москві, на момент підписання номеру також не було оформлено у конкретні домовленості.

Із Києва не підтвердили готовність здійснити таку транзакцію. Нафтогаз надіслав Газпрому проект угоди "Про заходи, що забезпечують транзит". Документ зобов'язує російську компанію передавати транзитеру до кінця березня газ для технологічних потреб у обсязі 21 млн кубометрів на добу (або 1,56 млрд кубометрів на термін дії угоди). Другим пунктом передбачається, що сторони зобов'язуються в найкоротші терміни підписати контракт на купівлю-продаж цих обсягів, в рамках якого слід врегулювати питання газу, відібраного українською компанією з труби 1-6 січня. Газпром публічно цю пропозицію не коментував. Але, за інформацією ВН, відповіли на неї письмовою відмовою. Україна повинна забезпечити паливний газ із своїх ресурсів або купити і оплатити його.

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь