Переключиться на мобильную версию

НГ: Єдність на експорт

Вирішення україно-російського газового конфлікту вплине на внутрішньополітичні процеси в Україні. З розмов із представниками різних гілок української влади вимальовується наступна схема розвитку подій: Юлія Тимошенко найближчим часом підпише в Москві доку.

Уже на початку лютого це може привести до ситуативного об'єднання Партії регіонів і пропрезидентського блоку у Верховній Раді. Саме на цей час українська опозиція перенесла розгляд питання про відставку уряду.

У ніч на четвер Тимошенко провела телефонну розмову з російським колегою Володимиром Путіном.  Хоча конфлікт між "Нафтогазом" і "Газпромом" поки не вирішено й поставки газу в Європу  15 січня так і не були відновлені, глави урядів знайшли концепцію вирішення усіх проблем, повідомила прес-служба Тимошенко. "Діалог прем'єр-міністрів України й Росії був конструктивним, і це дозволяє сподіватися на вирішення усіх проблем, які накопичилися у газовому питанні. Юлія Тимошенко вважає компроміс можливим", - сказано в офіційній інформації. Також стало відомо, що в суботу глава українського уряду має намір поїхати до Москви.   

Близьке до газових переговорів джерело повідомило "НГ", що мова може йти про підписання тих документів, які під керівництвом Тимошенко й Путіна готувалися з жовтня й підписання яких планувалося на грудень, але було зірване несподіваними й нездійсненними вказівками президента Ющенка. Як приклад таких вказівок джерело наводить заяви співробітників президентського секретаріату про те, що ціна газу для України цього року повинна скласти приблизно 100 дол. за 1 тис. куб. м, а тарифи на транзит для Росії можуть при цьому підвищитися вдвічі чи навіть втричі. Чиновник, що попросив про анонімність, пояснив, що Віктор Ющенко в грудні не дозволив Тимошенко розпочати її передвиборчу рекламну кампанію з успішного підписання угод про поставки газу, але в підсумку програв. Адже якщо Тимошенко привезе з Москви документи зараз, уже після безпрецедентної кризи, то рейтинг її популярності стрімко злетить, думає співрозмовник "НГ".   

Президент України в ці дні демонструє підтримку прем'єра. Про те, що позиції Ющенка й Тимошенко повністю збігаються, український лідер запевнив на цьому тижні главу Єврокомісії Жозе Мануела Баррозу. Правда, на практиці єдність поглядів стосується тільки позицій про те, що Україна не крала російський газ, що конфліктна ситуація була створена Росією й що "Газпром" винний, що на цьому тижні європейські країни так і не одержали газ. "Поки в нас не з'явиться товар, у нас немає можливості відновити транзит. Україна є таким же заручником ситуації, як і європейські країни", - підкреслила Тимошенко в середу.  

Очікується, що цю консолідовану позицію наприкінці тижня Ющенко висловить на спеціальному газовому саміті, проведення якого ініціював президент РФ Дмитро Медведєв. Російський лідер запропонував 17 січня в Москві обговорити сформовану ситуацію. Але Ющенко й Тимошенко висловилися за перенесення саміту в одну з європейських столиць. В кулуарах говорилося про те, що саміт може стати простою формальністю у випадку, якщо Тимошенко й Путін знімуть гостроту конфлікту найближчим часом.

Саме тому в Києві з новою силою стали обговорювати питання про відставку уряду. Планувалося, що Верховна Рада розгляне проект постанови про недовіру кабінету міністрів учора, але Партія регіонів не знайшла в стінах парламенту союзників для затвердження документу. Питання було перенесено на 5-6 лютого, коли депутати повернуться з округів і відновлять пленарні засідання. Учора пролунала ініціатива запросити для доповіді у Верховну Раду співвласника компанії "РосУкрЕнерго" Дмитра Фірташа. Представники Партії регіонів вважали, що керівник бізнес-структури, що з 2006 року була єдиним посередником з поставок  усього імпортного газу в Україну, може розповісти багато важливого про роль уряду в цьому бізнесі.

Російський прем'єр Володимир Путін в інтерв'ю німецькому телебаченню сказав, що українська сторона заблокувала європейські поставки газу, щоб виторгувати неринкову, пільгову ціну на газ для себе. На його думку, підґрунтям газових конфліктів є інтереси українських кланів, які борються "за доступ до фінансових потоків, одним із яких є, звичайно, торгівля російським газом як усередині України, так і за її межами".

Юлія Тимошенко в середу звинуватила компанію "РосУкрЕнерго", а також  депутатів від Партії регіонів Юрія Бойка та Сергія Льовочкіна, які нібито лобіюють її інтереси,  в навмисному створенні кризової ситуації в газовому секторі. Вона уточнила, що "деякі державні чиновники, корумповані "РосУкрЕнерго", зірвали грудневі переговори між "Газпромом" і "Нафтогазом". У відповідь Партія регіонів оприлюднила заяву, у якій звинуватила Тимошенко в лобіюванні інтересів іншої, нової газової структури: "Компанія FKRtt Universal Swissland належить Вікторові Медведчуку (екс-глава президентської адміністрації. - "НГ") і Ігорю Бакаю (екс-глава "Нафтогазу". - "НГ"). Прем'єр-міністр лобіювала підписання контракту між російською стороною й цією компанією на експорт із території РФ 4,5 млрд. куб. м газу в першому кварталі. Саме тому виплата газових боргів так довго затягалася урядом України, як і переговірний процес загалом".

Хоча Тимошенко у своєму виступі прямо не звинувачувала соратників президента, учора лідер партії, що орієнтується на Ющенка, "Єдиний центр" Ігор Криль зненацька виступив в унісон з опозицією. Він сказав: "Росія планувала виділити 7 мільярдів кубометрів газу за ціною 250 доларів приватній структурі зі Швейцарії, що пов'язана з Медведчуком і Бакаєм, для подальшої реалізації європейським споживачам по 450 доларів". Криль стверджує, що посередником у цьому делікатному питанні між російською й українською стороною виступив "один з головних ідеологів Тимошенко Віктор Медведчук". Він також повідомив, що 1,4 млрд. дол., які очікували отримати близькі до уряду структури, могли стати "грандіозним системним хабаром українському прем'єрові за сприяння в створенні міжнародного газотранспортного консорціуму й фактичну здачу української газотранспортної системи Росії". З'ясування скандальних подробиць, ймовірно, продовжиться в лютому в межах розгляду питання про відставку уряду.  

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь