Переключиться на мобильную версию

ВН: Свій маршрут

Президент України Віктор Ющенко поїхав до Лондона за енергетичною безпекою, пише Олексій Гривач в сьогоднішньому номері газети Время новостей.
Газові домовленості
Газові домовленості
АР

Завтра в Москві відбудеться перша від початку газового конфлікту очна зустріч прем'єр-міністрів Росії та України Володимира Путіна і Юлії Тимошенко. Перед вирішальними переговорами сторони вступили в фінальну сутичку за підтримку європейської спільноти.

Сьогодні глава російського уряду має намір відвідати канцлера Німеччини Ангелу Меркель, яка вчора досить жорстко висловилася стосовно російських дій. Зробила вона це після ранкової телефонної розмови з українським президентом Віктором Ющенком. "Я вважаю, що є небезпека того, що Росія до певної міри втратить свою надійність, якщо ми зіткнемося з тривалим припиненням постачань газу", - сказала канцлер на прес-конференції за підсумками переговорів із прем'єр-міністром Великої Британії Гордоном Брауном.

Такому демаршу від головного економічного партнера в Європі в Москві явно не зраділи. Більше того, прес-служба уряду України після телефонної розмови пані Тимошенко із президентом Єврокомісії Жозе Мануелем Баррозу зробила заяву, що "сторони погодилися на необхідності термінового підписання технічної угоди для відновлення в повному обсязі транзиту природного газу в країни ЄС", текст якої Київ вже направив до Москви і Брюсселя.

У Москві, очевидно, сподіваються, що ситуацію може вирішити екстрений саміт 17 січня за участю представників ЄС, країн-транзитерів і споживачів газу, з ініціативою проведення якого виступив президент Дмитро Медведєв. Пропозиції перенести зустріч на "нейтральну територію" в ЄС (Прагу або Брюссель), що пролунали з Києва, не розглядалися. Прес-секретар пана Медведєва Наталія Тімакова сказала ВН: "Ми не розглядаємо цей саміт як зустріч у "трикутнику" Росія - Україна - Європейський союз, адже до участі в ньому запрошено керівників країн, що не входять в ЄС". Формально Кремль назвав суботній захід Московською міжнародною конференцією глав держав і урядів стосовно питання забезпечення доставки російського газу споживачам в Європі.

"Я вважаю, що є небезпека того, що Росія до певної міри втратить свою надійність, якщо ми зіткнемося з тривалим припиненням постачань газу", - сказала канцлер Ангела Меркель

Єврокомісія офіційно оголосила, що делегує в Москву комісара з енергетики Андріса Пієбалгса і міністра промисловості Чехії, яка головує в ЄС, Мартіна Ржімана. Чи братимуть участь у заході президент або прем'єр України, поки невідомо, але запрошення їм надіслано. Пані Тимошенко може приєднатися до учасників саміту після двосторонньої зустрічі з Володимиром Путіним.

Поки Росія спішно готує зустріч, Віктор Ющенко обговорює проблему газопостачання Європи у несподіваних місцях. У середу він зустрічався із президентом Польщі Лехом Качинським, яка майже не постраждала від припинення постачань газу через Україну тільки завдяки тому, що Росія значно збільшила подачу палива по білоруській території. Тим не менше, Варшава заявила про повну підтримку України, а вчора з дипломатичних джерел стало відомо, що пан Качинський готується взяти участь в альтернативному саміті споживачів російського газу, який нібито пройде сьогодні в Києві.

Більше того, вчора у другій половині дня, як повідомила прес-служба Віктора Ющенка, президент України вирушив із одноденним робочим візитом до Великобританії для переговорів з прем'єр-міністром цієї країни Гордоном Брауном, в ході якого українська і британська сторони "обговорять питання енергетичної безпеки" .

Про підсумки переговорів стало відомо зі слів прес-секретаря Президента України Ірини Ванникової. Вона сказала агентству ІТАР-ТАРС, що пан Ющенко поінформував пана Брауна про готовність "постачати російський газ в Європу безкоштовно до укладання відповідного контракту", але для цього потрібно, щоб "російська сторона почала постачати в транзитну трубопровідну систему газ в обсязі 330 млн кубометрів на добу". Зустріч на Даунінг-стріт тривала близько години, і британський прем'єр (за словами пані Ванникової) назвав Україну "надійною стороною, яка здійснює транзит газу європейським споживачам".

Великобританія, здається, не повинна мати особливого інтересу до транзиту російського газу через Україну хоча б через географічне положення. Після таких вояжів пана Ющенка згадується та підписана наприкінці грудня україно-американська декларація, в якій мова йшла в тому числі про співробітництво в сфері транзиту енергоносіїв. Поведінка українського лідера свідчить про те, що він має певні політичні гарантії, що дозволяють йому йти в газовому конфлікті до кінця, незважаючи на витрати для споживачів газу в Україні і в Європі. Питання в тому, на скільки днів вистачить технічних ресурсів української газотранспортної системи та енергетичного сектора країни в цілому для роботи без великих збоїв і ризику колапсу енергопостачання.

Поведінка українського лідера свідчить про те, що він має певні політичні гарантії, що дозволяють йому йти в газовому конфлікті до кінця, незважаючи на витрати для споживачів газу в Україні і в Європі

Перед вильотом в Лондон пан Ющенко зателефонував російському президенту Дмитру Медведєву, щоб вкотре за останні дні назвати умови поновлення транзиту. Київ вимагає від Газпрому одноразового відновлення всього обсягу газу, призначеного для транспортування в Європу (300-310 млн кубометрів на добу) і паливної сировини для забезпечення прокачування (21 млн кубометрів). Домовитися про умови оплати технологічного газу пропонує постфактум. Пан Медведєв у свою чергу закликав українського лідера негайно розпочати транзит (згідно із існуючими заявками Газпрому) і особисто запросив його на саміт 17 січня.

Дмитро Медведєв запропонував президентові України ряд варіантів тимчасового вирішення проблеми. Зокрема, Москва готова передати Україні технологічний газ, який вона потребує (1,5 млрд кубометрів до кінця березня), від імені Міжнародного консорціуму європейських країн. Після цього Володимир Путін запропонував главі італійського концерну Eni Паоло Скароні, який приїхав на переговори до Москви, сформувати такий консорціум із європейських компаній. Пан Скароні назвав це хорошою "комерційною" ідеєю, пообіцявши негайно обговорити її з керівниками із інших фірм.

Дмитро Медведєв повідомив пана Ющенка про готовність також в оперативному режимі забезпечити газообмінні операції для тимчасової підтримки ряду європейських споживачів, при здійсненні яких постачання європейським споживачам газу з українських підземних сховищ газу компенсуються аналогічним обсягом російського газу. Як відомо, про такі акції Москви і Києва в середу просив прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо, але розуміння зустрів тільки в російській столиці. Міністр енергетики України Юрій Продан вчора сказав, що такий варіант розглядається, але далі цього справа не пішла, газу Братислава так і не дочекалася.

Газпром і Нафтогаз продовжували обмінюватися листами і гнівними відповідями в пресі. Як і очікувалося, чергову заявку російського концерну про прокачування через газовимірювальні станції Суджа 13,9 млн кубометрів газу на добу споживачам Молдавії, 62,7 млн кубометрів - на Балкани і 22,6 млн кубометрів - до Словаччини, було проігноровано "через технічні причини". Голова правління Газпрому Олексій Міллер отримав можливість показати це в онлайн-режимі ще одному іноземному гостеві, головному керуючому Royal Dutch Shell Єруну ван дер Віру, який приїжджав до Москви із давно запланованим робочим візитом. "Було дуже цікаво побачити центр управління. Я думаю, очевидно, що російська сторона готова поставляти газ. Ми все це бачили, і я особисто в цьому переконався", - цитує главу Shell прес-служба Газпрому.

А ближче до вечора інформагентство Інтерфакс опублікувало лист головного диспетчера Укртрансгазу Андрія Дацюка керівникові Центрального виробничо-диспетчерського департаменту Газпрому Борису Посягіну. У ньому говориться, що в української системи є технічна можливість взяти газ на ГВС Суджа і поставити його споживачам у наступних пропорціях 13,9 млн кубометрів газу на добу споживачам Молдавії, 28 млн кубометрів - на Балкани (трохи більше третини від необхідних обсягів), а решту подати у словацькому напрямку.

Це дозволило Газпрому зробити висновок, що закритий на вході в українську систему вентиль є наслідком політичного рішення керівництва України, а не відсутність технічної можливості. "Увесь цей час технічна можливість для подачі газу була, - сказав прес-секретар глави Газпрому Сергій Купріянов, посилаючись на лист Нафтогазу. За його словами, голова Нафтогазу України Олег Дубина вчора підтвердив, що "вони цього не зроблять (не відкриють кран. - ред.)". У відповідь Нафтогаз закликав російських колег" дотримуватися етики ведення бізнесу та звинуватив у маніпулюванні громадською думкою. У прес-релізі української держкомпанії говориться: Нафтогаз України також звертає увагу ВАТ Газпром, що етичні правила ведення бізнесу не дозволяють оприлюднити телефонні розмови керівників підприємств-партнерів, навіть в умовах інформаційного протистояння".

Учора з'ясувалося, що європейський ринок газу може піддатися ще одному випробуванню. Катар, найбільший виробник скрапленого природного газу у світі, зізнався, що через "механічні проблеми" ще 8 січня був змушений зупинити завод Qatargas I потужністю 10 млн тонн на рік (із приблизно 38 млн т в цілому по країні). Розслідування причин зупинки виробництва триває, заявив анонімний представник проекту. Поки що це не привело до збою постачань СПГ на ринки, однак якщо простій затягнеться, ефект може бути серйозним. Перш за все, можуть постраждати Іспанія та Японія, які отримують газ з цього заводу. Акціонерами проекту є держкомпанія Qatar Petroleum (65%), Exxon Mobil Corp. (10%), Total SA (10%), Mitsui & Co. і Marubeni Corp. (по 7,5%). Крім того, незважаючи на падіння глобального попиту на енергоносії в зв'язку із кризою, посилиться тиск на спотовий ринок СПГ в Європі, який і так перебуває в складному становищі через припинення транзиту російського газу через Україну.

 

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь