Переключиться на мобильную версию

BBC: Ющенко пропонує безкоштовний транзит

Президент України Віктор Ющенко у четвер здійснив несподіваний візит до британської столиці. В програмі візиту - переговори у форматі сам-на-сам з прем'єр-міністром Сполученого Королівства Гордоном Брауном на тему газової кризи. Перед початком переговорів.
"Україна не може качати те, чого немає,"- сказав Віктор Ющенко
"Україна не може качати те, чого немає,"- сказав Віктор Ющенко
Фото Миколи Лазаренка/ прес-служба Президента

Президент Ющенко прибув до Лондона, щоб розвіяти сумніви в надійності України як країни-транзитера, а також висунути ініціативу щодо якнайшвидшого поновлення газопостачання європейським споживачам.

Він наголосив на політичному підгрунті газового протистояння і категорично спростував звинувачення російської сторони в незаконному відкачуванні газу, призначеного на експорт.

Віктор Ющенко: "Це принижує національну гідність, це принижує честь держави, коли сторона кожний день з десятків вуст повторює, що Україна краде, при цьому не роблячи жодного кроку, в тому числі в арбітражному контексті, щоб це доказати, через суд встановити правду. Хай буде сформована відповідна європейська комісія, метою якої повинно бути досягнення оцінки, чому це трапилося, по чиїй вині. Виділити окреме питання, як себе вела Україна щодо несанкціонованого відбору російського газу. Я запевняю як Президент: ми не мали жодного метру кубічного несанкціонованого відбору російського газу. Для нас це є честь. Я думаю, що настав час по цих обставинах мати серйозну розмову."

На запитання, коли і за яких умов буде відновлено газопостачання європейських країн через газотранспортну систему України, президент Ющенко відповів, що це станеться, як тільки Росія закачуватиме необхідні обсяги газу на потреби Європи. "Україна не може качати того, чого немає,"- сказав Віктор Ющенко, перед тим, як пояснити зміни в роботі української ГТС від часу перекритття постачань.

За словами українського Президента, якщо Росія поставить газ у повноконтрактних об'ємах, Україна гарантує цілковиту прокачку цього газу.

Віктор Ющенко: "Умова одна. І пропозиція одна: російська сторона повинна виконати свій контрактний обов'язок - поставити на сході України в газотранспортну магістраль об'єми, які передбачені європейськими контрактами. Це приблизно 300-330 мільйонів кубометрів."

Відколи газотранспортна система України працює в автономному режимі, газ із західних областей подається в Харків, Луганськ, Донецьк, Запоріжжя - фактично, йдеться про реверс, пояснив Віктор Ющенко.

Президент Ющенко: "Газова труба може працювати або в аверсі, або в реверсі. Ми не можемо прокачати 5% російського газу, 7% - ми можемо прокачати повноконтрактний пакет. У даному випадку мова йде про 300-330 мільйонів - те, що традиційно в зимовий період Росія поставляла до Європи."

Наголосивши на першочерговості якйнайшвидшого відновлення постачання газу до Європи, Віктор Ющенко запропонував безкоштовний транзит - на час, доки Україна і Росія ведуть переговори про ціну російського газу і вартісь транзиту.

Президент Ющенко: "Україна готова - до вияснення ситуації з ціною на газ для України, до вияснення ситуації щодо тарифу на транзит - ми готові взяти на себе відповідальність безплатно прокачати весь контрактний поставлений газ для європейських споживачів. А потім, коли знайдеться порозуміння щодо об'ємів поставки на Україну, умов поставки на Україну, умов транзиту, ... безумовно, ми розрахуємося. Росія нам заплатить за транзит. А ми через транзит заплатимо Росії за той газ, який називають технологічним".

У заяві офіційного Лондона за наслідками переговорів з українським президентом сказано, що прем'єр-міністр Гордон Бравн наголосив на потребі якнайшвидшого вирішення газової кризи, яка спричинила гострі економічні і соціальні труднощі в низці країн Європейського Союзу.

Британський лідер також пообіцяв працювати спільно з колегами у ЄС і Росією задля владнання суперечки.

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь