Переключиться на мобильную версию

ВН: Транзитний союз

Білорусь і Україна домовляються про енергетичне співробітництво, про це пише Ольга Томашевська в російському виданні Время новостей.
За підсумками зустрічі було підписано міжурядовий меморандум
За підсумками зустрічі було підписано міжурядовий меморандум
фото Миколи Лазаренка

Розширення співпраці Мінська і Києва у сфері енергетики та транзиту обговорювали вчора на переговорах у Чернігові Олександр Лукашенко і Віктор Ющенко. Зустріч двох президентів планувалася давно, але відбулася лише зараз - саме після завершення газового конфлікту між Україною і Росією.

За підсумками зустрічі було підписано міжурядовий меморандум про співробітництво в енергетичній сфері. Віктор Ющенко заявив, що дві країни повинні бути "значними гравцями у транзитному напрямі", в тому числі "в євразійському нафтотранспортному коридорі". Олександр Лукашенко назвав актуальною можливість реалізації проекту Одеса - Броди, який дозволить "забезпечувати через нашу транспортну систему нафтою держави Балтії, Польщу" з південного напрямку. Він також висловив зацікавленість у переробці каспійської нафти на білоруських НПЗ. Говорячи про транспортні шляхи від Чорного до Балтійського моря, Олександр Лукашенко зазначив, що Мінськ готовий вирішувати це питання разом з країнами Балтії: "У нас маса питань, вирішивши які ми можемо значно просунутися".

Ці заяви пролунали незадовго до наміченої на початок лютого зустрічі Олександра Лукашенка з російським колегою Дмитром Медведєвим в рамках вищої Держради Союзної держави. На цих переговорах Мінськ може підняти питання про розширення транзиту газу з Росії в Європу через свою територію. В кінці минулого тижня білоруський прем'єр Сергій Сидорський вже запропонував Москві побудувати другу гілку газопроводу Ямал - Європа через Білорусію. "З економічної точки зору найбільшу ефективність являє проект будівництва Ямал - Європа-2, - вважає він. - Ситуація, що склалася, показує, що додаткові надійні потужності для транзиту російського газу потрібні як омога швидше". Пан Сидорський зазначив, що цей проект обійдеться дешевше за інші, забезпечить найкоротший напрямок транзиту і може бути швидко реалізований.

Можливість будівництва другої гілки Ямал - Європа через Білорусь обговорювалася кілька років тому. Однак Росія втратила інтерес до проекту після енергетичного конфлікту з Мінськом, що стався на початку 2007 року, коли виникли проблеми з транзитом нафти в Європу через білоруську територію. В ході недавньої газової суперечки між Москвою і Києвом російська сторона говорила про необхідність будівництва газопроводів "Північний потік" і "Південний потік", які повинні забезпечити транспортування газу споживачам в обхід України і Білорусії.

"Реалізація проекту Ямал - Європа-2 вигідна Білорусії. Але вона навряд чи позбавить Росію від залежності від країн-транзитерів, з якими виникають різного роду несподіванки. Зараз ми з Москвою товаришуємо, але два роки тому ситуація була зовсім інша", - сказала ВН заступник голови дослідницького центру Інституту приватизації і менеджменту Ірина Точицька. На думку експерта, Москва навряд чи зацікавлена в будівництві другої гілки Ямал - Європа через Білорусь. Імовірно, у Мінську розраховують, що переговори з Україною та натяки на можливе об'єднання двох транзитерів змусить Росію прислухатися до інтересів Білорусії і звернути більш пильну увагу на проект Ямал - Європа-2.

Білоруський незалежний політолог Олександр Класковський розповів ВН, що нинішнє зближення позицій України та Білорусії стало вимушеним. На його думку, конфлікт між Москвою і Києвом пробудив старі страхи Мінська, пов'язані з наміром Росії провести два нових газопроводи в обхід пострадянських транзитних країн: "На цьому тлі колишні протиріччя між Мінськом і Києвом виявилися несуттєвих. Ситуація, що склалася, може підштовхнути Білорусь до більш тісної взаємодії не тільки з Україною, але і з ЄС. Мінськ, Київ і Брюссель опинилися в одному човні, це може посилити взаємодію між ними не тільки в енергетиці, але й в політичній сфері". Вчора Олександр Лукашенко, подякувавши Києву за підтримку Мінська в діалозі з Заходом, підкреслив, що "в Білорусії немає ніякої алергії ані до України як до держави, ані до українського керівництва".

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь