Переключиться на мобильную версию

НГ: Ющенку пропонують квиток в один бік

Завтра Президент України планує скликати засідання Ради національної безпеки і оборони (РНБО), присвячене газовим угодам. А наступного тижня Ющенко на запрошення президента Єврокомісії Жозе Мануеля Баррозу відвідає Брюссель, де відзвітує про досягнуті газ.
В Україні наростають бунтівні настрої
В Україні наростають бунтівні настрої
www.segodnya.ua

Держава зробила ще один крок до дефолту, а в соціальному середовищі зріє невдоволення владою, зазначають чиновники. 

Позавчора масові акції пройшли у Харкові: представники малого бізнесу протестували проти політики підвищення податків і зборів. Вчора естафету підхопив Київ. Представники молодіжного крила Партії регіонів з Луганської області привезли до адміністрації президента мішки з п’ятикопійчаними монетами, зібраними на сході України в рамках акції Президента - за океан. «Цих грошей цілком вистачить Ющенку на квиток економ з Києва до Вашингтона, навіть за умови постійно зростаючого курсу долара», - заявили журналістам учасники акції. 

Вдень в центрі української столиці почалася інша акція - Геть всіх!. Організатори звинуватили всіх без винятку помітних українських політиків у корупції, таємних змовах про розподіл повноважень і бюджетних грошей. Учасники заявили про необхідність люстрації, яка прямо заборонить тим, хто був при владі в останнє десятиліття, обіймати будь-які керівні посади або балотуватися у Верховну Раду. До ініціативної групи на Хрещатику примкнули багато перехожих.

Ситуація в Києві дійсно вибухонебезпечна. Нафтогаз України загрожує відключити столиці газопостачання через накопичені борги. В окремих районах і у всіх навчальних закладах та дитсадках подача тепла була обмежена на початку року. Вчителям, медикам і деяким іншим категоріям бюджетників вже другий місяць не виплачують муніципальну частину зарплати. При цьому ціни і тарифи продовжують збільшуватися. 

Наприклад, вартість газу для населення підвищено з 1 грудня на 35%, однак після підписання московських угод галузеві чиновники звернулися до керівництва держави з пропозицією знову підвищити ціни. «Нафтогаз України провів деякі розрахунки, які він зараз обговорює з урядом, і ці розрахунки полягають у тому, щоб підняти ціни на газ для населення в 2,5 разу», - підтвердив у вівторок на брифінгу заступник глави президентського Секретаріату Олександр Шлапак. 

За даними українського фонду Демократичні ініціативи, песимізм громадян досягає критичної точки: 59% українців наразі найбільше бояться зростання цін на продукти й предмети найпершої необхідності, 49% - зниження рівня життя, 35% - невиплату зарплат, пенсій та стипендій , втрати роботи, 31% - безладдя в країні, хаосу і розгулу злочинності. Чи не вперше за роки незалежності значна кількість людей вказали на страх зимового холоду в квартирах і будинках (25%), голоду (20%), неможливість купити необхідні ліки (17%). Хоча зараз до 40% українців вважають за необхідне зберегти в країні спокій і мир, але бунтівні настрої посилюються - 36% виступають за акції протесту. 

Український Держкомстат днями повідомив, що в 2008 році був зафіксований рекордний за всі роки незалежності показник спаду обсягів промислового виробництва - 3,1%. Причому за два останні місяці року темпи спаду становили до 25%. Про те, що ця тенденція збережеться, свідчать оприлюднені вчора агентством УНІАН дані експертів ООН, які прогнозують загальний економічний спад, від'ємне значення ВВП за підсумками року, збільшення вдвічі показників безробіття, збереження найвищих в СНД темпів інфляції. Хоча державний борг України не загрожує країні дефолтом, але сукупний корпоративний борг на рівні 30-40 млрд. дол. наразі може бути серйозною проблемою для держави, зазначають експерти.

Вчора вдень Віктор Ющенко, готуючись до засідання РНБО, скликав чергову нараду з приводу економічної та фінансової ситуації в державі. Ще раніше він запросив із закритим звітом про корупцію генпрокурора Олександра Медведька та керівника Служби безпеки України Валентина Наливайченка. Раніше український лідер виступав з різкою критикою бюджетної політики уряду. Зараз у відносинах Президента і прем'єра з'явилася ще одна гостра тема - газові угоди. 

Ніякої визначеності з приводу цінових параметрів підписаних документів в Києві досі не було. Однак представники оточення Ющенка висловлювали побоювання щодо майбутнього посилення на українському ринку позицій дочірньої структури Газпрому, компанії Газпромзбут-Україна. У вівторок представники Газпрому повідомили, що частка дочірньої структури на українському ринку може бути збільшена до 25%. Нібито це є частиною домовленостей Тимошенко і Путіна. З минулого року, коли компанія Газпромзбут-Україна була створена, вона отримала право щорічно поставляти певному переліку промислових споживачів газ загальним обсягом 7,5 млрд. куб. м на рік. Український міністр палива та енергетики Юрій Продан заявляє, що частка Газпромзбуту-Україна цього року зменшиться, але Юлія Тимошенко ухильно відповіла, що це питання ще буде розглядатися. Експерти припускають, що закріплення позицій Газпрому на українському ринку може призвести до банкрутства Нафтогазу. 

Українські чиновники учора неофіційно міркували про те, що у Газпрому залишаються серйозні важелі впливу на Україну. Як такий згадувалася заява заступника голови російського холдингу Олександра Медвєдєва, зроблена напередодні: «Що стосується ситуації з несанкціонованим відбором газу, він зафіксований ... Ми залишаємо за собою право вимагати компенсації збитків у відповідності з контрактами».


Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Мы в соцсетях
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь