Переключиться на мобильную версию

РИА Новости: У битві дат програв Ющенко

Назад к разделу Мир о нас
Виступ Президента України Віктора Ющенка в останній день березня з щорічним посланням перед парламентарями дав життя справжньому валу вже квітневих «тез», більшу частину яких можна виразити одним словом: «Йди!», - пише Андрій Лубенський у російському вида.
Акції протесту своєю масовістю повинні зміцнити впевненість гаранта в народній підтримці, - вважають експерти
Акції протесту своєю масовістю повинні зміцнити впевненість гаранта в народній підтримці, - вважають експерти
Фото: прес-служба Президента

На них гарант, здається, не сподівався. Принаймні, дату президентських виборів, яка раніше була незрозумілою, визначив парламент. І це виявилася не та дата, яка влаштувала б Банкову...
 
Заповідник для олігархів
 
Пропоновані Президентом України конституційні зміни настільки суперечать обіцянкам і гаслам, з якими свого часу ішов на вибори Віктор Ющенко. І це змушують засумніватися в тому, що він сам читав текст свого варіанту Конституції, сказав віце-спікер парламенту Микола Томенко, коментуючи пропозиції глави держави.
Томенко проаналізував новий варіант Конституції "від Ющенка" і виявив там 10 ініціатив, які прямо ведуть до "президентсько-олігархічної Україні". Принаймні, всі реальні важелі влади будуть (у разі ухвалення змін) зосереджені в руках самого Президента і сенаторів-олігархів. Новинка: всіх президентів України Ющенко пропонує зробити довічними сенаторами. Депутатська недоторканність зберігається, сенатори теж недоторкані.

Повноваження чинного Президента значно розширюються, тоді як палата депутатів практично буде зайнята розробкою законів (які приймати буде сенат) і буде мати деякі кадрові можливості - затверджувати персональний склад уряду, половину Рахункової палати і призначати омбудсмена.

"Більше повноважень у цього своєрідного законодавчого інституту немає. Навіщо тоді обирати цю палату депутатів, 300 чоловік, якщо у них немає повноважень?" - поставив риторичне запитання Томенко. У сенаті ж, за його словами, "зберуться олігархи" вони і матимуть повноваження, в тому числі можливість приймати практично всі кадрові рішення, частково самостійно, частково разом з Президентом.

Що стосується нового статусу глави держави, то "Президент у нас реальний керівник уряду, він може зупинити будь-яке рішення кабінету міністрів, Президент фактично очолює судову систему... Він призначає генерального прокурора за згодою сенату, але звільняє самостійно", - сказав віце-спікер, додавши, що таким же чином передбачається призначати і звільняти керівників СБУ, Національного бюро розслідувань і т.п.

Спікер Ради Володимир Литвин ще напередодні висловив своє ставлення до пропонованих Ющенком змін до Конституції, заявивши, що, якщо вони будуть реалізовані, верхня палата парламенту стане "заповідником українських олігархів".
 
Зустрічний удар
 
Вчора, 1 квітня, парламентарії завдали удару, який, цілком можливо, змусить Президента забути на час про мрії стати довічним сенатором. Верховна Рада проголосувала за проект постанови, і визначила дату президентських виборів - 25 жовтня 2009 року. За це віддали голоси 401 депутат. Альтернативний проект з датою виборів 17 січня 2010 року отримав лише 1 голос "за".

За словами заступника голови фракції Партії регіонів Олександра Єфремова, частина депутатів віддали голоси "за 25 жовтня", оскільки "злякалися, що в секретаріаті Президента лежить якийсь варіант указу стосовно призначення дострокових парламентських виборів".

Що до позиції Партії регіонів, то, за словами Єфремова, регіонали вважають - "чим раніше Ющенко піде з нашого політикуму, тим легше буде дихати наші державі".

У "битві дат" наразі програв Ющенко. Депутат з фракції "Наша Україна - Народна самооборона" Геннадій Москаль пояснив на брифінгу, що "визначення дати - 17 січня 2010 року, яку нав'язував секретаріат Президента, було свідомо зроблено для фальсифікації виборів Президента України, тому що 17 січня всі члени дільничних, інших комісій, досі б знаходилися вдома, святкували б Новий рік, Святий вечір, Різдво Христове, Водохреща та інше".

"Ну, не можна на п'яну голову в Україні вибирати Президента", - заявив Москаль. А депутат з фракції Партії регіонів Ганна Герман зазначила, що голосування 401-го депутата за постанову про вибори 25 жовтня не знімає вимог регіоналів до уряду Тимошенко негайно представити в парламенті ефективну антикризову програму. І в Партії регіонів ще приймуть рішення, виллються ці вимоги в блокування роботи парламенту. Як стало відомо пізніше, вирішили блокувати, але тільки два дні.

Екс-спікер Ради (і потенційний кандидат на пост Президента) Арсеній Яценюк повідомив парламентським журналістам, що не виключає все-таки зміни дати виборів, але зазначив, що виборчі перегони вже почалася. "Зрозуміло тільки одне: політичний і юридичний процес запущено, президентська кампанія стартувала, і підтвердженням цього є сьогоднішнє голосування", - сказав екс-спікер.
 
Сценарій дострокових виборів
 
Секретаріат Президента в тандемі з частиною "регіоналів" розробляє детальний план розпуску Верховної Ради і організації дострокових парламентських виборів, вважає один з лідерів фракції Блоку Литвина Олег Зарубінський. За його словами, частиною цього плану мають стати масові акції протесту під біло-синіми прапорами в Києві - при цьому людей привезуть до столиці з регіонів.

Акції протесту своєю масовістю повинні зміцнити впевненість гаранта в народній підтримці. "На п'ятницю (3 квітня) саме ці сили і дали вже рознарядки, по Кіровоградській області 3 тисячі привезти на автобусах, за гроші, зрозуміло, тому що видно, що добровільно не приходять. З Черкаської області 3 тисячі і так далі. Привезти 50 тисяч людей, показати Президенту, що у нас є сила, ти можеш спокійно приймати указ про дострокові вибори Верховної Ради...", - резюмував політик.

Микола Томенко припускає, що в ситуації дострокових виборів Ющенко може спробувати "протягнути" свій варіант Конституції в обхід парламенту - парламенту не буде, а конституційний референдум можна призначити саме на день виборів у Раду.

"Поки не змінена процедура, такої Конституції, яку нам вчора передав Президент, Верховна Рада ніколи не прийме", - заявив Томенко.
 
Ющенко з народом?
 
Президент України 1 квітня відвідав Гоголівські місця, де висловив упевненість, що народ його конституційні ініціативи схвалить. "Я абсолютно спокійний, що ці пропозиції матимуть підтримку в суспільстві, сподіваюся, що і в парламенті", - сказав Ющенко журналістам у Миргороді. Хоча впевненість глави держави в тому, що "маленьких українців" найбільше зараз хвилює відсутність сенату, не цілком зрозуміла. Президент також зазначив, що він готовий пройти шлях громадської дискусії і вийти на загальнонаціональну згоду щодо змін в Основному Законі. "Ющенко висловив переконання, що запропоновані ним зміни є останніми кроками, які ліквідують залишки адміністративного тоталітарного устрою в конституційний устрій України", повідомляє президентська прес-служба.

Президент також має намір направити свій варіант змін Конституції у Венеціанську комісію, щоб отримати відповідний висновок. Що стосується рішення Ради про дату виборів Президента, то це рішення Ющенко і без будь-яких висновків Венеціанської комісії визнав неконституційним.

"Це рішення незаконне, це рішення неконституційне, це рішення політичне, - заявив президент. - Ті гравці, які його ініціювали й далі продовжують свою гру, яка полягає не в тому, щоб законним шляхом просувати країну, а в тому, щоб 47 мільйонів змушувати дивитися крізь партійну доцільність - як облаштовувати країну, в тому числі українську владу".

На думку Ющенка, деяким українським політикам "вигідно мати вибори навіть не в жовтні, так як до жовтня вони програють, а сьогодні ввечері, за будь-яку ціну, адже це їх персональна доцільність". Президент, тим не менш, упевнений, що "вибори в Україні відбудуться в терміни, передбачені Конституцією України".

Тим часом економічна ситуація в країні погіршується з кожним днем, зупиняються підприємства, тисячі людей втрачають роботу і зусстрічаються з істотним зниженням своїх доходів. Перспективи дуже туманні. До цих людей тепер поїдуть представники секретаріату Президента з метою "пройти шлях громадської дискусії". Але в чому вони зможуть переконати свій народ?...

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Мы в соцсетях
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь