Переключиться на мобильную версию

НИ: Розділяй і володарюй

Назад к разделу Мир о нас
В Україні призначено дату чергової "революції". Про це пише Игор Ванденко в російському щоденному виданні Новые Известия.
Єдина можливість контролювати владу ззовні - вибори
Єдина можливість контролювати владу ззовні - вибори
liga.net

Головний сьогоднішній опозиціонер Віктор Янукович з товаришами по найбільшій фракції парламенту висунули ультиматум і президенту, і прем'єру, погрожуючи вивести сотні тисяч своїх прихильників на вулиці та "змінити владу". Мої родичі, які живуть на сході України, і в "дні майдану" жахалися всього, що відбувалося в їх столиці, сьогодні радіють. Мовляв, а ми тобі, ще тоді говорили! До чого "помаранчеві" тепер країну довели! Я сперечаюсь. Не про якість влади і людей нею "обтяжених" у них і у нас. А про систему її організації та можливості контролю над нею. А отже, про майбутнє наших країн.

Побутова розмова про владу неминуче йде у площину: "Ось - вони обіцяли. Ось - майже нічого не зробили". До окремих носіїв "скіпетра і держави" (як правило, дуже привілейованих, дуже нечасто і за дуже різних причин) населення готове випробовувати особистісні статистичні симпатії. Але влада в цілому, за визначенням, оцінюється, як ворожа і байдужа до "наших проблем". Загалом, нічого доброго від неї не чекають. І це справедливо, незалежно від географічних широт. Так ніби і чекати нічого не треба. Просто потрібен добротний контроль влади. Зверху і знизу.

З останнім все зрозуміло, єдина можливість контролювати владу ззовні - вибори. Але це якщо та ж влада дозволить розгул виборчої демократії. А доведеться їй це зробити (як і багато чого іншого для реального розвитку політичної системи) тільки тоді, коли запрацює перший пункт - самоконтроль державних інститутів. Те, що в політології (і, до речі, в Конституції країни) називається вже міцно призабутим у нас терміном: поділ влади.

У цьому зв'язку не можна не визнати, що в Україні цей поділ значною мірою функціонує. Нерідко аж занадто. Про що росіян справно інформують вітчизняні телеканали, смакуючи бійки в Раді між депутатами від різних груп впливу, жорсткі виклики "на килим" до парламенту представників виконавчої влади, або неприємні перепалки тамтешніх президента з прем'єром. Але плюси такого поділу, очевидно, з надлишком перекривають неминучі іміджеві мінуси.

У населення можуть бути різні, і часто справедливі, претензії і до президента, і до прем'єра, і до депутатів. І хоча в силу відомих особливостей України симпатії та антипатії там, нерідко, діляться переважно за географічною ознакою, виходить так, що зверху завжди знаходиться "володар", готовий відстоювати інтереси низів. Найчастіше це відбувається мимоволі, просто в процесі взаємного "бодання" і "ущучювання". І яка різниця? Головне, щоб "допомагало". Розподіл влади - це розподіл сфер відповідальності, а можна сказати, і сфер впливу. Отже, пильний погляд за колегами з сусідньою владної гілки забезпечений. І "сміття з хати" доведеться виносити, і конкурувати, і доводити свою спроможність.

І домовлятися, і залагоджувати? Напевно! Але це вже залежить від накопиченої "ваги" демократичних традицій в тій чи іншій країні. Все одно краще, ніж коли мертва одностайність.

На день "Х", названий Віктором Януковичем, призначена презентація в парламенті антикризової програми уряду Юлії Тимошенко. Про заздалегідь здані депутатами для прем'єра питання поки нічого не повідомлялося. Так само як і про урізаний регламент обговорення даної теми в Раді.

Якщо програму не приймуть, опозиція готова "показати себе". У режимі революції? Це залежить в тому числі і від того, наскільки поділ влади реальний і дієвий. Третя гілка все ж судова.

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь